Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Eksperiment me jetën seksuale. 5 hardhuca ngordhin
English

Eksperiment me jetën seksuale. 5 hardhuca ngordhin

Pesë hardhuca të llojit "Gecko" që u dërguan në orbitë përmes një satiliti ​​rus, si pjesë e një eksperimenti të jetës seksuale që të gjitha kanë ngordhur, thotë agjencia e hapësirës ruse.

Fotoja-M4 satelitore u dërgua në Tokë të hënën, tha agjencia Roscosmos në një deklaratë (në rusisht).

Ekspertët thonë se geckos mund të kenë ngordhur nga i ftohti, pasi sistemi i ngrohjes u ndërpre.

Ato u dërguan në hapësirë ​​si pjesë e një studimi në efektin e peshës mbi jetën e tyre të zhvillimit seksual.

"Ne mund të themi me besim se ato ngordhën të paktën një javë para se trupat e tyre të uleshin në orbitë dhe kjo sepse trupat e tyre kishin ngrirë pjesërisht" tha një zyrtar nga Instituti i Mjekësisë dhe problemet biologjike të Rusisë.

Agjencia e hapësirës ruse nuk e ka paraqitur ende shkakun e vdekjes.

Por agjencia e lajmeve Interfax, duke cituar një ekspert pune në mision, thotë se të dhënat paraprake tregojnë se geckos mund të kenë ngordhur pas një mosfunksionimi me sistem e ngrohjes në satelit.

Ndërsa insekte si Drosophila që gjithashtu udhëtonte në satelit, mbijetoi dhe u riprodhua, tha Roscosmos.

Kërpudha dhe fara bimore janë gjithashtu duke u monitoruar si pjesë e eksperimentit, ndërsa një furre e veçantë me vakum është përdorur për të shqyrtuar shkrirjen dhe fuqizimin e lidhjeve metalike në kushte të ulëta të gravitetit.

Sateliti gjashtë-ton ishte nisur më 19 korrik dhe kishte për qëllim për të kryer eksperimente gjatë një periudhe dy-mujore. Megjithatë, ai u kthye, vetëm pas 44 ditësh në orbitë.

Menjëherë pas fillimit të tij, Roscosmos humbi shkurtimisht kontakt me satelitin, kur motori i Foton-M4-së u ndal duke iu përgjigjur në tokë kontrollit.

KOMENTE