Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shea Butter, gjalpi i mrekullisë
English

Shea Butter, gjalpi i mrekullisë

Shea Butter ose gjalpi nga pema Shea, është një nga mrekullitë e natyrës, dhe tepër i veçantë. Ai ka qenë përdorur për mijëvjeçarë nga shumë gjenerata të njerëzve afrikane për kujdesin e lëkurës, kujdesin e fëmijës, shërimin dhe ushqim.

Pema Shea konsiderohet e shenjtë për shkak të bujarisë e mirësisë që mund të bëjë për lëkurën, flokët, bukurinë dhe shëndetin. Zbuloni sekretin e bukurisë legjendare egjiptiane Mbretëreshës Nefertiti dhe për të gjetur se çfarë e bën Gjalpin Shea aq të fuqishëm për të ripërtërirë, riparimin dhe për të mbrojtur lëkurën kundër plakjes dhe nga klima e ashpër.

Çfarë është Shea Butter?

Shea Butter është nxjerrë nga arra e pemës Shea (parkii Butyrospermum), e cila rritet në savanat e Afrikës Perëndimore. Emri anglisht Shea vjen nga emri i saj Bambara "sii", që do të thotë i shenjtë. Si një pemë e shenjtë, ajo është trajtuar me respekt të veçantë .. Rritet deri në 60 metra e gjatë, dhe pema Shea nuk ka lule para se ajo të mbushë 20 vjeç dhe mund të jetojë deri në 200 vjet. Arrat e Shea-s janë korrur tradicionalisht nga gratë, grimcuar dhe zier për nxjerrjen e gjalpit i cili ka aficionados e saj të pakushtëzuar në të gjithë botën. Në Sahara e nxehtë ose Savannah, Gjalpi shea mbron lëkurën nga dielli dhe dehidratim. Për mijëvjeçarë, njerëzit e kanë përdorur atë për të mbrojtur lëkurën e tyre nga tharjet, erërat dhe dielli, si dhe për të shëruar shumë probleme të lëkurës, shkurtime të vogla dhe djegie.

Mbretëresha egjiptiane Nefertiti, e cila ishte e madhërishme dhe e bukur, u tha se borxh bukurinë e saj legjendare e ka prej përdorimit të gjalpit Shea. Natyra pastëritnë e saj në cilësinë më të lartë dhe të pastër e mbart te gjalpi Shea, i cili është në dispozicion në shumë produkte të ndryshme.

Përfitimet nga kjo mrekulli:

Riparimin te Rrudhat, linjat e bukura dhe plagët
Antioxidant
Anti-inflamator
Hidratues i thellë
Stimuluese për microcirculation sipërfaqësor
Forcimin e lëkurës
Mbrojtje lëkure
Mbrojtje nga dielli
Rigjenerues për lëkurën
Stimuluese në prodhimin e kolagjenit (e bën lëkurën më të fortë, më të zhdërvjellët dhe të re)
Djegiet
Shërim të muskujve
Jep energji
Pickimet nga insektet
Ekzema dhe psoriazis

KOMENTE