Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Vullkani Tungurahua në Ekuador, del nga gjumi me një aktivitet tepër të lartë
English

Vullkani Tungurahua në Ekuador, del nga gjumi me një aktivitet tepër të lartë

Sizmologët në Ekuador thonë se vullkani Tungurahua është duke treguar aktivitet të shtuar.

Rreth 40 shpërthime janë regjistruar të hënën dhe edhe pse intensiteti i tyre është zvogëluar, ekspertët nuk kanë përjashtuar një rritje të papritur të rinovimit të tij.

Një re e hirit deri në 3 km (1.8 milje) lartësi ka qenë në rritje nga vullkani, gjatë ditëve të fundit.

Tungurahua, i cili kishte qenë në gjumë deri në vitin 1999, shtrihet 135 km (85 milje) në jug-lindje të kryeqytetit, Quito.

Pavarësisht nga rritja e aktivitetit sizmik, fëmijët në zonë u kthyen në shkollë të hënën, për fillimin e një viti të ri shkollor.

Resident Antonio Chango i tha gazetës në Ekuador El Comercio se "studimet e fëmijëve tanë nuk mund të ndalen vetëm për shkak të vullkanit".

"Ne jemi të mirë dhe të prirur për të filluar vitin shkollor," tha një nxënës i ri.

Tungurahua, është një nga vullkanet më aktivë të Amerikës së Jugut.

KOMENTE