Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kina do të mbështesë projekte të mëdha në sektorë kyç në Shqipëri
English

Kina do të mbështesë projekte të mëdha në sektorë kyç në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama, gjatë vizitës së tij në Kinë, u prit në një takim dypalësh nga Kryeministri kinez Li Keqiang.

Kryeministri Rama falenderoi Kryeministrin kinez për mbështetjen që vendi i tij ka dhënë në zhvillimin e disa projekteve të rëndësishme, që kanë të bëjnë kryesisht me zhvillimin e infrastrukturës dhe bashkëpunimin në fushën e tregtisë dhe ekonomisë.

Kryeministri Rama theksoi se marrëdhëniet mes dy vendeve janë tejet miqësore dhe u angazhua për t’i intensifikuar ato edhe më shumë, në të ardhmen.

Kryeministri shqiptar u ndal edhe në zhvillimet më të fundit në Ballkan, rajon i cili në 100 vjetorin e fillimit të Luftës së Parë Botërore po përjeton periudhën e parë të paqes dhe bashkëpunimit rajonal. Në këtë këndvështrim, zoti Rama theksoi se projektet e diskutuara edhe gjatë takimit në Bukuresht, projekte rajonale që zhvillojnë infrastrukturën dhe ekonominë, mbeten prioritare për vendet e Ballkanit dhe përbëjnë një mundësi të shkëlqyer për të përfituar mbështetjen konkrete kineze.

Kryeministri Li Keqiang shprehu kënaqësinë që, pas takimit të zhvilluar nëntorin e vitit të shkuar, në Bukuresht, kishte mundësinë të priste Kryeministrin e Shqipërisë në Tianjin, qytet i cili këtë vit mirëpret edhe Forumin verore të Davos-it.

Kryeministri kinez, pasi përgëzoi qeverinë shqiptare për marrjen e statusit të vendit kandidat në Bashkimin Europian, theksoi se qeveria e tij mbetet e angazhuar për të mbështetur Shqipërinë dhe rajonin në zhvillimin e fushës së energjisë, infrastrukturës, arsimit dhe ekonomisë.

Kryeministri Li Keqiang shprehu kënaqësinë që shumë nga projektet e diskutuara në takimin e mëparshëm janë duke ecur në drejtimin e duhur dhe nënvizoi rëndësinë që sipërmarrësit kinezë dhe shqiptarë të intensifikojnë bashkëpunimin dhe vizitat e ndërsjella mes dy vendeve, sidomos duke pasur parasysh marrëdhënien e veçantë mes dy vendeve tona.

Kryeministri Rama shoqërohej në këtë takim nga Ministri i Zhvillimit Ekonomisë, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Arben Ahmetaj, Ministri i Energjisë dhe Industrisë Damian Gjiknuri, si edhe Ministrja e Arsimit dhe Sportit Lindita Nikolla. Ndërkohë që në delegacionin kinez merrnin pjesë edhe Ministri i Jashtëm Wang Yi, Ministri i Tregtisë Gao Hucheng, Kryetari i Bashkisë së Tianjin Huang Xingguo dhe Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit Shtetëror Yang Jin.

KOMENTE