Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ja se si trupi yne pasqyron gjendjen tone shpirterore
English

Ja se si trupi yne pasqyron gjendjen tone shpirterore

Trupi yne pasqyron gjendjen tone shpirterore.

Ai perpunon ne teresine e vet, cdo gje qe shpirti ndjen dhe uleret.
Semundjet jane nje konflinkt ndermjet personalitetit dhe shpirtit.

Kur te mungon ngrohtesia shpirterore, mjafton nje temperature pak e ulet e ajrit, dhe ti ftohesh menjehere. Ftohja/rrufa shfaqen kur trupi nuk qan dot. Dhimbja e shpines (nese nuk ke mbajtur pesha) tregon se po kalon nje dhimbje te madhe shpirterore.

Fyti dhemb, kur ke shume dhimbje per te treguar, por s'ja tregon do askujt.

Kur nje njeri nuk e duron dot, por je i detyruar te qendrosh me te, ke aciditet dhe çrregullime ne stomak. Koliti shfaqet tek njerez te cilet akumulojne dhe nuk shfryjne dot inatet qe ndjejne.

Diabeti shfaqet tek njerezit qe i ka kapluar vetmia.

Kanceri, si pasoje e nje dashurie te munguar/te humbur.

Shendoshja vjen kur je i pakenaqur me gjerat qe te rrethojne, ndersa dobesimi nga konsumimi shpirteror dhe mendor.

Dyshimet, frikerat, ankthi, te cojne drejt pagjumesise.

Nese jeta jote te duket e pakuptimte, rrahjet e zemres shtohen ose bien ne ekstrem, duke shkaktuar tension te larte, aritmi, ose tension shume te ulet.

Nervozizmi ndikon ne frymemarrje. Te duket sikur te mungon ajri, hapesira. Ke shtrengime ne gjoks, dhe ata qe pijne duhan sforcohen te thithin me shume ajer (duke genjyer veten) se po mbushen me fryme.

Kur frika te burgos, rrahjet e zemres bien dhe je gjithe kohen i keputur dhe i pafuqishem.

Kur ke nje problem shume te madh dhe nuk di si do t'ja dalesh, te pushtojne ethet dhe temperatura.

Gjunjet dhembin, kur krenaria jote eshte shume e larte dhe nuk pranon te ulesh koken.

Artriti shfaqet, kur mendjen dhe shpirtin tend nuk ja hap askujt, je shume i ftohte (i serte) dhe muskujt kontraktohen.

Ngercet, jane tregues te nje situate te paperballueshme, kur je me shpatulla per muri.

Kapslleku, kur mban sekrete brenda vetes te cilat te torturojne dhe nuk ja tregon dot askujt nga frika e paragjykimit dhe keqkuptimeve.

Diarreja, ne nje fare menyre eshte si te vjellet. Duhet patjeter te nxjerresh dicka qe 'stomaku' s'e mban dot.

SSemundja dhe dhimbjet nuk jane gje e keqe. Ato thjesht po te tregojne se po gabon dhe ke ngaterruar rruge. Ato te sinjalizojne.
Degjoje trupin tend dhe udhehiqu prej tij per te sheruar dhe degjuar shpirtin tend. Nuk ka ilaç me te mire se mendja jote.

Sigurisht qe ky nuk eshte nje material definitiv lidhur me semundjet. Eshte thjesht nje liste per te njohur me mire trupin dhe shpirtin.
materiali u përgatit nga Bimë njekësore)

KOMENTE