Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohet vaksina kundër Ebola
English

Zbulohet vaksina kundër Ebola

Kura për Ebola është gjetur - Kanadaja ka raportuar të dërgojë 800 vaksina e eksperimentale për të kuruar shpërthimin Ebola. Kura për Ebola është gjetur përmes një eksperimenti të quajtur VSV-EBOV.

Kurë për Ebola e gjetur në Kanada dhe e quajtur VSV-EBOV do të transportohet jashtë për në Organizatës Botërore të Shëndetësisë. 800 shishe në tri dërgesa do të dërgohen jashtë thuhet në një njoftim të bërë të shtunën.

"Kjo vaksinë, produkt i shumë viteve të kërkimit shkencor dhe inovacionit, mund të jetë një mjet i rëndësishëm në frenimin e përhapjes. Ne do të vazhdojmë të punojmë ngushtë me OBSH për të trajtuar disa nga çështjet etike dhe logjistike duke përdorur këtë vaksinë eksperimentale në luftën kundër Ebola, "deklaroi zyrtari më i lartë i Kanadasë për shëndetin publik, Gregory Taylor.

Vaksinat eksperimentale janë zhvilluar në Laboratorin kombëtar të Mikrobiologjisë të Kanadasë. VSV-EBOV është bërë duke kombinuar versionin e dobët të virusit vezikular stomatit dhe proteinat e virusit Ebola. Vaksina shkakton nje reagim nga sistemi imunitar. Antitrupat do të prodhohen për të luftuar Ebola. Vaksina është testuar në majmunë dhe ka dhënë rezultate pozitive.

Përveç nga Kanadaja, një kurë për Ebola është gjetur edhe në Kinë. Një kompani farmaceutike e quajtur Sihuan Holdings Farmaceutike Group Ltd ka punuar me Akademinë e Shkencave Ushtarake Mjekësore duke raportuar të ketë bërë një vaksinë eksperimentale, efektive në shërimin e Ebola. Ndryshe nga kura për Ebola e gjetur në Kanada e quajtur VSV-EBOV, në Kinë është quajtur JK-05.

"Ne po punojmë duke kërkuar shumë seriozisht ... dhe ne mund të kemi një 'dritë jeshile'," deklaroi Che Fengsheng, kryetar i Sihuan Farmaceutike Holdings Group Ltd
Kura për Ebola e gjetur në Kinë, JK-05, ka qenë efektive në minj. Ajo është zhvilluar për më shumë se pesë vjet, por eksperimentet te njeriu ende nuk kanë filluar.

KOMENTE