Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
7 shenjat që ju keni probleme të zemrës. Paraprini sulmet në zemër
English

7 shenjat që ju keni probleme të zemrës. Paraprini sulmet në zemër


Goditjet vijnë gjithmonë me një paralajmërim. Ka shumë simptoma që mund të shihen brenda disa ditësh dhe javësh para se të ndodhë ndikimi aktual. Njerëzit shpesh i injorojnë dhe nuk i lidhin me rrezikun. Ka një ndryshim në simptomat që paraprijnë një atak në zemër në meshkuj dhe femra.
Hulumtimet tregojnë se 95% e grave që kanë përjetuar një sulm në zemër, kishin shenja paralajmëruese javë dhe muaj para impaktit, por nuk i njihnin.

1. Mosfunksionimi i mjaftueshëm me gjak i zonës gjenitale

Është një mundësi e madhe që njerëzit me mosfunksionimi të mjaftueshëm me gjak në zonën genitale, vuajnë nga probleme të zemrës. Më saktësisht, ata që vuajnë nga sëmundje të zemrës, arteriet i bëhen të ngushta dhe kufizojnë rrjedhjen e gjakut në penis. Gratë me rrjedhjen e kufizuar të gjakut në zonën gjenitale kanë probleme për të arritur orgazmë dhe janë më pak të kënaqura.

2. Gërhitës

Rrjedhja e kufizuar e ajrit në gjoks gjatë gjumit mund të jetë një shenjë që zemra juaj është në rrezik. Njerëzit të cilët vështirësi në fjetje dhe frymarrja e tyre ndalon disa momente të shkurtra gjatë gjumit, kanë mundësi tri herë më të madhe nga sulmi në zemër në pesë vitet e ardhshme.

3. Problemet me çamçakizin

Inflamacioni dhe gjakderdhje nga mishrat,e cila kur përdor çamçakiz është një shenjë që ju duhet të shkoni te dentisti juaj. Gjithashtu ky sinjal mund të jetë një shenjë e hershme e problemeve të zemrës. Shumica e njerëzve nuk i kushtojnë vëmendje kësaj, duke menduar se dhimbja do të kalojë vetë.

4. Këmbët e fryra

Nëse këmbët tuaja janë fryrë, ju ndoshta keni probleme me mbajtjen e lëngjeve në trup. Mbajtja e lëngjeve në trup mund të jetë një shenjë e hershme e sëmundjes së zemrës.

Kjo ndodh kur zemra nuk pompon me forcë të mjaftueshme dhe si rezultat i kësaj, gjaku nuk filtron elemente toksike në indeve. Kjo gjendje quhet edema dhe zakonisht ndodh në këmbë dhe duart.

5. Zemra rreh në mënyrë të parregullt

Rrahjet e parregullta ose aritmia është kur zemra rreh shumë shpejt, shumë fort. Kjo mund të jetë një shenjë e hershme e sëmundjes së arteries koronare. Faza përfundimtare, ky kusht mund të çojë në goditje apo sulm në zemër.

6. Dhimbje në gjoks dhe supe

Angina pectoris është simptomë më e zakonshme e zemrës së sëmurë. Kjo lloj dhimbje gjoksi nuk është e njëjtë si dhimbja akute që ndodh në një sulm në zemër. Kjo është një dhimbje e vështirë dhe e rëndë në gjoks dhe është duke u përkeqësuar me çdo frymëmarrje të marrë. Kjo gjendje mund të jetë përkeqësuar nga stresi dhe ushtrimet.

7. Psherëtimat e shkurtra

Frymëmarrje të shkurtër mund të sugjerojnë disa sëmundjeve të rrezikshme. Ajo mund të jetë një shenjë e hershme e sëmundjeve të zemrës dhe kancer të mushkërive. Simptomet përfshijnë probleme me marrjen e ajrit dhe paaftësia për të marrë frymë thellë. Nëse ju keni këto simptoma dhe ata bëhen më keq me kalimin e kohës, ju ndoshta keni probleme me zemrën.

KOMENTE