Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Thembra të plasura. Mënyra natyrale shtëpie për një lëkurë të shëndetshme
English

Thembra të plasura. Mënyra natyrale shtëpie për një lëkurë të shëndetshme

Supermarkete dhe farmaci të ndryshme ofrojnë zgjedhje të ndryshme me kremra për kurimin e thembrave të plasaritura të këmbëve. Por ato zakonisht përmbajnë shumë kimikateve që mund të shkaktojnë acarim të lëkurës.

Ndërsa më poshtë ne po ju sjellim mjekime natyrale të provuara nga studiuesit të cilat janë mjaft kurative.

1. Vendosni këmbët tuaja në një enë me ujë të ngrohtë për rreth 10 minuta. Thajini këmbët plotësisht dhe lyejini me vaj perimesh në zonat e dëmtuara. Vishni çorape dhe nëse keni mundësi flini me to për gjatë gjithë natës. Ngrohtësia e trupit tuaj do të thithë vajin dhe do të jetë më efektive. Brenda disa ditësh, zonat e prekura do të jenë rikuperuar.

2. Merrni tul banane dhe aplikojeni atë në këmbët tuaja të plasaritur për rreth dhjetë minuta. Lajini me ujë të pastërkëmbët tuaja. Kjo metodë është efektive për disa ditë me radhë deri sa të shërohen plotësisht.

3. Gjithashtu, përzierja: avokado me arë kokosi dhe banane

Përziejini të tria frutat derisa të merrni një masë kremoze dhe vendoseni te thembrat. Kjo përzierje është e pasur plot me vitamina dhe siguron një butësi të lëkurës suaj.

4. Vendosni këmbët tuaja në lëng limoni për rreth 10 minuta. Acid i tij (i cili nuk është i dëmshëm), do të rrëzojë lëkurat e vdekura dhe të panevojshme. Ju mund të pastroni këmbët tuaja me një kruajtëse të lehtë ndërkohë që limoni bën efektin e vet.

5. Ujë trëndafili dhe glicerinë, një përzierje do të qetësojë dhe shërojë thembrat e plasaritura.

6. Ka një besim se vaj mustarde i përzier me dyll parafine mund të jetë një mrekulli për këmbët tuaj. Lyejini thembrat dhe vishni çorapet për një natë. Lajini këmbët në mëngjes. Ju duhen rreth dhjetë ditë për të përjetuar një transformim të plotë.

7. Për këmbë të shëndetshme gjëja më e rëndësishme është lulëzimi. Nëse ju kombinoni mjaltë, uthull musht dhe miell orizi ju do të merrni një përzierje që do të kurojë thellë të çarat në këmbët tuaja. Është gjithashtu e rekomanduar për të shtuar vaj ulliri ose vaj bajame. Vendosni këmbët tuaja në ujë të ngrohtë për 20 minuta dhe butësisht fshijini dhe lyejini me këtë krem.

8.Miksoni disa pika vaj livando së bashku me vaj limoni dhe vaj ulliri në një shishe të vogël. Shtoni sasi uji të barabartë me vajrat. Përziejini deri sa të përzihen. Aplikoni përditë te thembrat dhe mos harroni të tundni shishen para aplikimit.

9. Por lëkura e shëndetshëm është edhe një rezultat i një diete të mirë. Hani ushqim që përmban shumë hekur, zink dhe omega 3 yndyrna.

Gjithmonë kujdesuni për këmbët tuaja.

KOMENTE