English

Papa Francesku viziton Turqinë

Papa Francsku pritet në Turqi menjëherë në këtë vizitë historike për të promovuar dialogun fetar në vend.

Ai është përshëndetur në Ankara nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan dhe më pas do të udhëtojë për në Stamboll për të takuar kreun e kishës së krishterë ortodokse.

Kjo ështëvizita e katërt nga një papë në Turqi vend me shumicë muslimane.

Gjatë udhëtimit të tij, Papa Francesku ka gjasa për të prekur dhe çështjet humanitare, të tilla si gjendjen e refugjatëve sirianë.

Vizita tre-ditore papale vjen në kohën kur kryengritësit shtetërore islamikë kanë kapur ngastra të mëdha në Irakun dhe Sirinë fqinje.

Turqia ka strehuar deri tani të paktën 1.6 milionë njerëz nga Siria, shumica e tyre jetojnë në afërsi të kufirit.

Në një intervistë në prag të vizitës së tij, Papa bëri të njohur ndjenjat dhe mendomet e tij lidhur me konfliktin sirian, u shpreh Marl Lowen i BBC-së në Ankara.

KOMENTE