Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Mjekët sugjerojnë: Gratë të heqin tubat fallopianë për të ulur rrezikshmërinë e kancerit ovarian
English

Mjekët sugjerojnë: Gratë të heqin tubat fallopianë për të ulur rrezikshmërinë e kancerit ovarian

Gratë që kanë vendosur të mos kenë më fëmijë duhet t'i ofrohet mundësia që tubat fallopiane ti hiqen për të ulur në mënyrë dramatike rrezikun e kancerit ovarian,sugjerojnë mjekët.
Procedura është e thjeshtë ashtu si një operacion rutinë i abdomenit, gurëve në veshka apo tëmth.
Por ndikimi mund të jetë i madh - duke zvogëluar rrezikun e llojit më serioz të kancerit ovarian nga pothuajse dy të tretat për gratë.

Kanceri Ovarian prek gati 7,000 gra në vit, dhe vret më shumë se 4.000, shpesh për shkak se ajo është përhapur me pak ose pa simptoma të dukshme para diagnozës.

Specialistët në Kolegjin Mbretëror të Obstetërve dhe Gjinekologëve tani po bëjnë thirrje për udhëzimet kombëtare për të mbrojtur gratë nga kanceri përmes heqjes së tubave fallopiane, ku kanceri ovarian fillon në më shumë se 70 për qind të rasteve.
Gratë me rrezik të lartë të sëmundjes, që kanë një BRCA 1 mutacion gjenetik janë të këshilluar që tashmë të dy tubat fallopiane dhe vezoret e tyre tu hiqen si një masë parandaluese.
Por, rreth dy të tretat e grave që zhvillojnë kancerin ovarian konsiderohen "rrezik të ulët" pa histori familjare.
Këto gra bëjnë gjithnjë e më shumë gjasa për të zhvilluar sëmundje, sepse ajo është më e zakonshme rreth moshës 60. Kështu heqja e tubave fallopiane, kur kanë përfunduar familjet e tyre, ndoshta në 40 apo 50-at, mund të mbrojë shumicën dërrmuese.

Vezoret do të mbeten të pa paprekura, sepse heqja e tyre do të shkaktonte një menopauzë të hershme, edhe pse nuk ofrojnë mbrojtje të mëtejshme.

Ian Harley, i Qendrës Irlandës Veriore Onkologjik Rajonale në Belfast, dhe autor i studimit, thase heqja e tubave fallopiane mund të ndihmojë në uljen e kancerit ovarian.
"Largimi i tubave fallopiane gjatë operacionit për kushte të tjera mbart rrezik minimal shtesë kirurgjik tek pacienti."

Ai tha se disa gjinekologë tashmë ta sugjerojnë këtë kurs të veprimit për gratë të cilët do të kenë një hysterectomy, ose operacione të tjera gjinekologjike, që do të kryhet në të njëjtën kohë.

Në të ardhmen, grave mund tu ofrohet mundësia që të heqin tubat fallopiane kur ato paraqesin një operacion për heqjen e tëmthit.

Dr Harley gjithashtu ka thënë: "Shumë dëshmi mbështetin teorinë se kanceri ovarian i gradës së lartë lind nga tubi fallopian dhe ne tani dimë shumë më tepër në lidhje me përbërjen gjenetike.

"Ka pasur shumë pak përmirësime në mbijetesën nga ky kancer, i cili është shkaku kryesor i vdekjes nga kanceri gjinekologjik në mesin e grave në Britani të Madhe."
Ai tha se më shumë prova janë të nevojshme nga gjykimet e vazhdueshme, por rezultatet deri tani sugjerojnë se rreziku i zhvillimit të kancerit ovarian do të shkurtohet me të paktën 60 përqind në gratë pa histori familjare.

Prova e fundit është paraqitur në një Dokument të ri shkencor të publikuar sot nga komiteti shkencor i RCOG shkruan "Daily Mail".
Qëllimi është që të përdorin letër si bazë për udhëzimet e reja që do të hartohen nga Instituti Kombëtar për Shëndetësi dhe Përsosmëri të Kujdesit (Nicë), ose RCOG, për të bërë praktikën më të pranueshme, tha Dr Harley. Ajo është tashmë duke u përdorur gjerësisht në British Columbia, Kanada, shtoi ai.

Dr Sadaf Ghaem-Maghami, kryetar i komitetit shkencor të RCOG këshillimor, tha:

"Kanceri Ovarian prek më shumë se 6,500 gra në Britani të Madhe çdo vit dhe është kanceri më i zakonshëm i pestë në mesin e grave.

"Identifikimi i tubit fallopian si origjina e gradës së lartë karcinomat e legenit ka potencial që të ketë ndikim të rëndësishëm klinik në uljen e vdekshmërisë që lidhen me kancerin ovarian."

KOMENTE