Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Imigrantët duhet të flasin gjermanisht jo vetëm në publik por edhe në shtëpi
English

Imigrantët duhet të flasin gjermanisht jo vetëm në publik por edhe në shtëpi

Imigrantët duhet të flasin gjermanisht jo vetëm në publik por edhe në shtëpi, shprehen konservatorët që udhëheqin Bavarinë.

Bashkimi Kristian Social (CSU), një aleat i kancelares gjermane Angela Merkel, thotë se kjo është një çështje për debat, dhe ende nuk është politikë zyrtare.

Kritikët kanë nisur një diskutim në Twitter - #YallaCSU - e cila u bë një temë kryesore në mesin e përdoruesve gjermane të Twitter.

Disa e pranonin disa të tjerë jo.

"Hashtag" është një shaka ironike me shpenzimet e CSU-së, si "Yalla" është arabisht që do të thotë "le të shkojë!"

Projekt propozimi i CSU thotë se "njerëzit që duan të mbeten këtu në mënyrë të përhershme duhet të inkurajohen të flasin gjermanisht në publik dhe brenda familjes".

Sekretari i përgjithshëm i CSU Andreas Scheuer tha se propozimi ishte "i përgatitur mirë dhe i mbështetur gjerësisht".

Sekretar i përgjithshëm i Social Demokratëve të qendrës së majtë (SPD), Yasmin Fahimi, tha se CSU kishte "ardhur në Absurdistan.

"Do të ishte qesharake po të mos ishte aq e rrezikshme," tha ajo. SPD, si CSU, është në koalicion me demokratët e krishterë të zonjës Merkel (CDU) në nivel kombëtar.

KOMENTE