Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Konflikti në Siri. OKB-ja thirrje për ndihma
English

Konflikti në Siri. OKB-ja thirrje për ndihma

OKB-ja ka kërkuar për 16.4bn dollarë për operacionet e saj të ndihmës në 2015, ku vetëm 7.2bn dollarë - do të shkojnë për të ndihmuar refugjatët sirianë.

Kërkesa vjen pasi agjencitë paralajmërojnë se ndihmat po mbarojnë dhe duhen para për të financuar operacionet e këtij viti.

Javën e kaluar Programi Botëror i Ushqimit njoftoi se do të duhet të ndërpresë racionet ushqimore për refugjatët sirianë.

Në ankesën e re,OKBpo kërkon 2.8bn dollarë për të ndihmuar që ata të zhvendosen nga konflikti brenda Sirisë. Dhe një tjetër ndihmë prej 4.4bn dollarë për të ndihmuar më shumë se 3.250.000 refugjatë të regjistruar në vendet fqinje.

Vitin e kaluar, Siria, Sudani e Jugut dhe Republika Qendrore Afrikane kanë marrë mjaft ndihma nga OKB-ja.

Që atëherë, konflikti në Ukrainë, rritja e grupit militant të Shtetit Islamik në Irak dhe Siri, dhe epidemi Ebola kanë shtuar kërkesat e ndihmës.

Shefi humanitar i OKB-së Valerie Amos u tha gazetarëve në Gjenevë: "Ne po përballemi me nevojat në një nivel të paparë ''.

KOMENTE