Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Çfarë duhet të pini kur jeni të uritur, nervozë ose me stomak të fryrë
English

Çfarë duhet të pini kur jeni të uritur, nervozë ose me stomak të fryrë


Qumësht dhe ujë - kjo pije do të shuajë etjen dhe do të ndihmojë shëndetin tuaj

1. Për të fjetur sa më lehtë: qumësht i ngrohtë dhe çaj kamomil

Në shekullin e 19, rakia ishte qetësues shumë i njohur, por tani rekomandohet jo alkool por për një shëndet të mirë pini kamomil ose një filxhan qumësht të ngrohtë.

2. Për muskuj të fortë: Qumësht

Qumështi është i përbërë nga kazeinë dhe proteina që përmbajnë amino acidet esenciale që forcojnë muskujt. Pra, nëse ju doni të muskuj të fortë konsumoni qumësht.

3. Për ftohje: Mjaltë me çaj limoni

Marrja e lëngjeve në trup mund t'ju ndihmojë kur keni hundët e zëna veçanërisht në qoftë se është fjala për supë të nxehtë ose çaj. Gjithashtu, do të përpiqen për të marrë edhe qumështit dhe produkte të qumështit, kur ju keni një të ftohtë, pasi në këto kushte imuniteti bie.

4. Për kollë: Mjaltë

Mjalti mund të ndihmojë kollitjen që shkaktohet nga infeksioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, sepse ai pastron pjesën e pasme të fytit. Ëmbëlsia e mjaltit do të nxitë sekrecionet e pështymës.

5. Për dhimbje të mpira koke: Ujë - dhe banane shake (në mikser)

Oirja e ujit të bollshëm është i rëndësishëm për reduktimin e dhimbjes së kokës. Gjithashtu bëni një banane të përzierë me spinaq. Këto dy ushqime janë të pasura me kalium që rizëvendësojnë elektrolitët e humbur.

6. Për Frymën e keqe: Ujë

Lëng, pije e ëmbël, kafe dhe pije të tjera mund të ndikojnë në frymën tuaj. Nga të gjitha këto uji është më i miri.

7. Për urinë: Qumësht

Në qoftë se ju pini ujë shpesh në mes të ngrënies ju do të reduktoni urinë, por në qoftë se ju pini qumësht ju do të ndiheni më të plotë për një kohë më të gjatë.

8. Për të humbur peshë: çaj jeshil + lëng qitro

Për të shpejtuar metabolizmin tuaj dhe kontrollin e peshës suaj, pini çaj jeshil. Është e këshillueshmetë pini deri në 4 gota me këtë çaj, për efekt të mirë.

9. Për të shëruar muskujt: Ujë - qumësht me çokollatë

Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni pas stërvitje është që të pini shumë ujë. Përveç kësaj, qumësht me çokollatë mund të ndihmojnë trupin të shërohet më shpejt për shkak të marrjes së proteinave dhe karbohidrateve.

10. Kur jeni i përgjumur: Kafe - Uji

Nëse jeni të përgjumur gjatë ditës, ju do të doni një filxhan kafe. Një gotë ujë pastaj jeni gati për punë.

11. Për tretjen në stomak: çajra bimorë - Ujë

Në qoftë se ju pini ujë gjatë ose pas një vakti, ai do të ndihmojë metabolizmin tuaj për tretjen sa më të shpejtë të ushqimit. ÇAJI bimor ka të njëjtën efekt, sidomos nenexhik. Ju mund të shtoni kanellë për efekt më të mirë.

KOMENTE