Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ezadeen, një tjetër anije me emigrantë e braktisur nga ekuipazhi në brigjet italiane
English

Ezadeen, një tjetër anije me emigrantë e braktisur nga ekuipazhi në brigjet italiane

Autoritetet italiane kanë marrë kontrollin e një anije që mbante 450 emigrantët, mendohet të jenë sirianë, e cila ishte braktisur nga ekuipazhi i saj ne bregdetin Italian.

Rojat bregdetare italiane thanë se tani anija ishte drejtuar në portin Crotone pasi një ekip shpëtimi arriti të hipte në anije.

Ezadeen, vela nën flamurin e Sierra Leone, humbi "pushtetin" në det brenda natës në jug-lindje të Italisë.

Gati 1000 emigrantë u shpëtuan nga një tjetër anije e gjetur e braktisur pa asnjë ekuipazh në fillim të javës.

Komandanti i Skuadriljes se rojeve bregdetare italiane Filippo Marini, i tha gazetarëve se anija ishte duke u tërhequr nga një anije islandeze që është pjesë e misionit Frontex të BE-së se kontrollit kufitar.

Fëmijët dhe gratë shtatzëna ishin në mesin e emigrantëve, ku besohet të jenë sirianë, tha zoti Marini.

Ezadeen besohet të jetë nisur në lundrim nga Turqia, edhe pse raporti i mëparshëm sugjeroi se ajo ishte me vela nga Qipro.

Alarmi u ngrit në një thirrje nga një prej emigrantëve duke përdorur radion detare në bord, i cili i tha rojes bregdetare italiane: "Ne jemi pa ekuipazh, dhe jemi nisur drejt bregdetit italian. "

Ezadeen është ndërtuar rreth 50 vjet më parë dhe është një transportues për bagëti. Kjo duket të jetë e regjistruar nën një kompani libaneze por ka arritur të vijë në këtë mënyrë nën kontrollin e trafikantëve që trafikojnë emigrantë.

KOMENTE