Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Studim i ri mbi kancerin
English

Studim i ri mbi kancerin

Shumica e llojeve të kancerit mund të vënë poshtë shëndetin ka sugjeruar një studim i ri i shkencëtarëve.

Një ekip nga SHBA-ja ishte duke u përpjekur të shpjegojë përse disa inde ishin miliona herë më shumë të rrezikuar ndaj kancerit, se të tjerët.

Rezultatet, në revistën Science, treguan se dy të tretat e llojeve të kancerit të analizuara janë shkaktuar vetëm nga mutacione të rastësishme dhe jo nga faktorët rriskues të jetesës.

Megjithatë disa prej kancereve më të zakonshme dhe vdekjeprurëse ende janë të ndikuar shumë nga stili i jetësës.

Megjithatë shkencëtarët britanikë thanë se një mënyrë jetese e shëndetshme ende është në favor të një personi.

Të gjitha kanceret ka një element të fatit - një listë që vendos nëse ADN-ja juaj pëson një mutacion që të çon në kancer.

Studimi tregon se dy të tretat e llojeve të kancerit janë thjesht shans.

Por një e treta e mbetur ende janë të ndikuar shumë nga zgjedhjet që bëjmë.

Shumë shumë pije alkoolike, kohë e lartë qëndrimi në diell apo mbipeshë do të thotë se ne jemi duke luajtur me zare duke vënë shanset tona në rrezik.

Mos harroni llogaritë e duhanit për një të pestën e të gjithë kancereve në mbarë botën.

Këto rezultate janë një kujtesë se kanceri është shpesh vetëm fat i keq dhe i vetmi opsion është zbulimi i hershëm.

Në SHBA, 6.9% e njerëzve kanë të zhvilluar kancerin e mushkërive, kancerin e trurit 0,6% dhe 0,00072% e tumoreve të marrë në laryngeal (fytin)e tyre.

Toksina nga tymi i duhanit mund të shpjegojë përse kanceri i mushkërive është më shumë i zakonshëm.

Por sistemi i tretjes është i ekspozuar më shumë ndaj toksinave mjedisore se sa truri, por tumoret e trurit janë tri herë më të zakonshme, njëlloj si ato në zorrët e holla.

KOMENTE