Lajme > Lajme Temash > Politikanë
 

Katerinë Ashton

 • Shtetet e Bashkuara të Kosovës të integruara në BE Pasi që aq shumë jam gëzuar, më duket se ka ardhur koha pak për të pushuar. Sepse, nuk po zhgënjehem shumë me disa miq ndërkombëtarë por me disa miq kosovarë.
 • BE, Ashton: Jepini fund zgjedhjeve, palët të dialogojnë Luksemburg, 20 qershor 2011 NOA- Shefja e diplomacisë së Bashkimit Europian, në një konferencë për shtyp, pas takimit të ministrave të jashtëm të vendeve anëtare të BE-së, e ka cilësuar si shqetësuese situatën në
 • Ndërmjetësimi për dialogun, Lajçak sot në Tiranë I dërguar posaçërisht nga komisionerja për Punë të Jashtme Katerinë Ashton, diplomati sllovak në Tiranë do të përcjellë mesazhet e takimit të ministrave të Jashtëm të Bashkimit Evropian për nevojën e një hetimi të pavarur për ngjarjet e demonstratës së 21 janarit.
 • Misioni i posaçëm, kë dërgoi BE në Tiranë Tiranë, 26 Janar, NOA Update – Delegacioni i Bashkimit Evropian, i dërguar me urgjencë nga komisionerja e Punëve të Jashtme, Katerinë Ashton, kryesohet nga vetë
 • Delegacioni i BE, nga Presidenca drejt Kryeministrisë Delegacioni evropian është dërguar në vendin tonë nga vetë komisionerja e Jashtme e BE, Katerinë Ashton, Lajcak, për të diskutuar nga afër me krerët kryesorë të politikës në vend mbi situatën e rënduar të krijuar pas 21 Janarit.
 • Urgjent/ Mbërrin në Presidencë, i dërguari i BE-së I dërguar me një mision të posaçëm nga vetë komisionerja e Jashtme e BE, Katerinë Ashton, Lajcak, ka ardhur në Shqipëri për të parë nga afër se çfarë po ndodh në të vërtetë mes palëve të politikës dhe të kryejë si të jetë më mirë e mundur, një ndërmjetësim të palës evropiane mes tyre, për
 • BE: Serbia, një hap para drejt anëtarësimit Nga ana e saj, kryediplomatja evropiane, Katerinë Ashton, shprehu kënaqësinë për vendimin e ministrave rreth Serbisë, megjithëse sipas saj, jemi ende larg nga procesi i anëtarësimit të Serbisë me të drejta të plota në Bashkimin Evropian.
 • Klinton, pas dy javësh nis turin në Ballkan Këtë fakt e ka konfirmuar ajo vetë pas një takimi me shefen e diplomacisë evropiane, Katerinë Ashton, duke theksuar në konferencën e përbashkët për shtyp se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të punojnë me Bashkimin Evropian drejt integrimit më të gjerë
 • Krasniqi: Me rezolutën e re, kanë fituar të gjithë ka komentuar kryeparlamentari kosovar, Jakup Krasniqi, ndryshimin e rezolutës serbe për Kosovën pas ndërhyrjes së komisioneres së Jashtme evropiane, Katerinë Ashton. Sipas tij, “më në fund u gjet gjuhë e përbashkët mes BE-së dhe Serbisë, e cila tërhoqi rezolutën e vet, për t’u zëvendësuar me rezolutën e arritur në
 • Zgjatja e krizës, BE dërgon në shtator në Tiranë vetë kryediplomaten Ashton duket të jetë shumë i madh dhe këtë e tregopn fakti që delegacionin në fjalë do ta kryesojë vetë shefja e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme, Katerinë Ashton. Mësohet se ka për të qenë pikërisht ajo, e cila do të marrë përsipër misionin e dëgjimit nga afër të pretendimit të palëve, dhe për të përgatitur më
 • Be Mbështet Të Ardhmën Europiane Të Kosovës Korrik/ ATSH-Ita Semi/- Zv/kryeministri dhe ministri i Jashtëm Ilir Meta përshendeti sot deklaratën e përfaqësueses së lartë të BE për politikat e jashtme Katerinë Ashton për njohjen e ligjshmërisë së pavarsisë së Kosovës nga GJND.