Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lufta kundër korrupsionit, Pollo ftesë opozitës për bashkëpunim në parlament
English

Lufta kundër korrupsionit, Pollo ftesë opozitës për bashkëpunim në parlament

Tiranë, 15 shtator NOA-Ministri i Shtetit për Reformat dhe Marrëdhëniet me Parlamentin, Genc Pollo, ftoi sot opozitën që "të ulet në parlament dhe të bëhet pjesë e reformave të rëndësishme në luftën kundër korrupsionit".

Nga Konferenca Rajonale Anti-Korrupsion, e cila u organizua sot në Hotel "Tirana International", Pollo theksoi se elementi kryesor që ndikon në ndryshimin e situatës dhe pastrimin e kanaleve të shtetit dhe shoqërisë nga ky fenomen është një vullnet i qartë politik.

Pollo theksoi se lufta kundër korrupsionit ka qenë ndër premtimet kryesore të Kryeministrit Berisha si në fushatën zgjedhore të 2005, ashtu edhe në fushatën zgjedhore që sapo u mbyll dhe që konfirmoi të njëjtin mandat për këtë maxhorancë.

"Në kuadër të reformës legjislative, një nga angazhimet tona ishte heqja e imunitetit për çdo zyrtar, duke filluar nga anëtarët e qeverisë dhe ata të parlamentit.

Kjo nuk u realizua pasi duhej konsensus për të realizuar amendimin e Kushetutës", tha zoti Pollo, duke ftuar opozitën që "të tregohet bashkëpunuese në legjislaturën që sapo ka filluar".

Gjithashtu, ai kërkoi kontributin e opozitës edhe për miratimin e ligjit "Për gjykatat administrative", i cili synon të krijojë një organ shumë të vlefshëm për të gjithë qytetarët shqiptarë në kuadër të luftës kundër korrupsionit.

KOMENTE