English

Tërmeti në Indonezi, shkon në 200 numri i të vdekurve

Sumatra, 30 shtator NOA-Tërmeti i fuqishëm që goditi brigjet e ishullit indonezian të Sumatrës mund të ketë shkaktuar vdekjen e rreth 200 personave.

Sipas agjencisë së lajmeve Reuters, lajmi konfirmohet nga agjencia indoneziane për katastrofat. Priyadi Kardono shtoi se rreth 500 shtëpi ishin shembur.

Qendra e Paqësorit për Cunami ka lëshuar një paralajmërim për shtatë vende, por më pas e kanë tërhequr paralajmërimin. Më herët, një tërmet nënujor, në shkallë prej 8.0 të Rihterit ka shkatuar një cunamqë ka lënë më shumë se 100 persona të vdekur në ishujt Samoa dhe në ishullin Tonga.

KOMENTE