Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Forcat e Armatosura vazhdojnë ndërtimin e argjinaturave dhe evakuimin e banorëve
English

Forcat e Armatosura vazhdojnë ndërtimin e argjinaturave dhe evakuimin e banorëve

Shkodër, 6 Janar NOA - Forcat dhe mjetet ushtarake të dërguara në zonat e përmbytura në Shkodër e Lezhë kanë vazhduar kryerjen e detyrave për përforcimin e argjinaturave, evakuimin e popullsisë në zonat e përmbytura, dhe transportimin e mallrave të ndryshëm. Në zonën e Operacionit janë angazhuar 192 forca dhe dhjetëra mjete që shërbejnë për transport të njerëzve dhe mallrave si dhe mjete të tjera që kanë punuar për përforcimin e argjinaturave dhe transportimin e inerteve.

Brigada e Reagimit të Shpejtë është angazhuar gjatë ditës së sotme me 131 forca dhe 18 mjete. Në zonën e Dajçit janë kryer evakuime të banorëve të rrezikuar dhe materialeve të ndryshme, ndërsa në Samrisht kanë bërë bllokimin e argjinaturës së dëmtuar. Janë evakuuar 20 banorë dhe 147 bagëti.

Është ndërtuar 50 metër argjinaturë, janë mbushur 500 thasë me rërë, janë grumbulluar 50 m³ inerte dhe janë bllokuar 15 metër çarje pritash për rrjedhje uji.

Komanda e Mbrojtjes Rajonale në Shkodër është angazhuar me 45 forca, 6 mjete dhe 5 varka. Këto forca kanë riparuar gjatë ditës së sotme tre rrugë me materiale inerte, është bërë evakuimi i popullsisë nga Lagja e sipërme Asajme në Shkodër, është punuar në argjinaturën Shisht, janë transportuar ndihma ushqimore për në fshatin Obot, janë evakuar 4 familje nga Dajçi dhe Shiqi. Janë vënë në gatishmëri ambiente banimi për 100 persona në Rrenzë të Bushatit dhe deri tani janë strehuar 30 persona nga lagjja pazari i ri Shkodër. Brigada e Mbrojtjes Rajonale ka vazhduar operacionin në Tale të Lezhës për riparimin e argjinaturës së dëmtuar, ku janë transportuar 652 m³ inerte duke u angazhuar 16 forca dhe 10 mjete. Komanda Mbështetëse tha se ka vazhduar operacionin në Komunën Dajç me 3 mjete ku është bërë transport inertesh në sasinë 40 m³ për rregullimin e argjinaturës. Gjithashtu është normalizuar kalimi në rrugë.

Në Shëngjin janë transportuar 235 m³ inerte për forcimin e argjinaturës.

"Forcat ushtarake vazhdojnë intensivisht punën për normalizimin e situatës dhe për t'iu përgjigjur nevojave të banorëve", - deklaroi sonte, Ministria e Mbrojtjes.

a.b/e.r/NOA -

Më shumë mbi argumentin e ditës:

Ministri i Brendshëm publikon situatën më të fundit pas përmbytjeve

Ushtria, intensitet punimesh në zonat e përmbytura në Shkodër dhe Lezhë

Ministria e Energjetikës: Opozita shpif, nuk kemi importuar energji elektrike

Përmbytjet, Dhoma e Tregtisë apel biznesit: Ndihmoni banorët

PS, Braçe apel banorëve: Largohuni, rreziku është shumë i lartë

Vetëm derdhja e ujit shmang katastrofën

Presidenti Topi: Banorët e dinë që situata do të vështirësohet, duhet të evakuohen

PDK: Solidaritet me familjet e dëmtuara, Qeveria e paaftë dhe e papërgjegjshme

Përmbytjet, Forcat e Armatosura evakuojnë banorët

Ministria e Brendshme: Situata në veri drejt normalizimit, u shpërndanë ndihma

Këshilli i Ministrave miraton ngritjen e Komitetit Ndërministror të Emergjencave Civile

Përmbytjet, Kosova ndihmon Shqipërinë me forca sigurie dhe varka shpëtimi

Përmbytjet, Topi: Situata emergjente, të evakuohen banorët

Përmbytjet, Veliaj: Të kompensohen familjet, Prifti të japë dorëheqjen

Kryeministri u ndan ministrave detyrat për planin e ndërhyrjes në zonat e përmbytura

Berisha: Përmbytjet, situatë emergjente reale. Katastrofa qëndron si shpata e Demokleut

Deputetët socialistë inspektojnë zonat e përmbytura: "Berisha mos përhapë panik"

Reshjet e mëdha të natës në Shkodër përkeqësojnë gjendjen e përmbytjeve në zonë

KOMENTE