Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Delegacioni i KE: Kosova ka ende sfida para
English

Delegacioni i KE: Kosova ka ende sfida para

Prishtinë, 29 janar, NOA - Anëtarët e një delegacioni të Këshillit të Evropës të udhëhequr nga shefi i zyrës së KE-së në Prishtinë, kanë deklaruar gjatë një takimi që kanë zhvilluar me zv/kryeministrin Hajredin Kuçi se Kosova ka ende detyrime që duhet të përmbushë sa i përket procesit të liberalizimit të vizave. Sipas tyre, është fakt se është arritur progres i ndjeshëm, megjithatë mbeten ende sfida me të cilat Kosova duhet të ballafaqohet dhe t'i zgjidhë ato.

Një koordinim më i mirë ndërministror, menaxhimi i integruar i kufijve si dhe disa çështje tjera, janë sipas ekspertëve të Këshillit të Evropës kushtet kryesore për t'u përmbushur nga Kosova. "Një gjyqësor funksional i pavarur është prioritet për qeverinë", tha nga ana e tij zëvendës/kryeministri Kuçi, duke shtuar se qeveria e Kosovës po angazhohet maksimalisht në këtë drejtim, gjithnjë duke ruajtur pavarësinë e organeve të drejtësisë. n.e/NOA

KOMENTE