Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 29 Janar 2010

 • "Drejt Lirisë" merr çmimin "Mirënjohja" në Festivalin e Gjilanit Nga Milena Selimi/NOA Gjilan, 29 Janar NOA - "Një aktor i shkëlqyer, një spektakël i mrekullueshëm, ku komponentët aktor-tekst-regji ishin në nivelin më të lartë", do të shprehej vetëm pak minuta pas shfaqjes aktori i mirënjohur, Enver Petrovci.
 • Të gjitha sëmundjet e Hitlerit Varësia nga droga, sifilizi, skizofrenia... Ka tashmë shumë vjet që historianët po spekulojnë për sëmundjet, me të cilat është përballur Adolf Hitleri.
 • Gjendet e vdekur 25-vjeçarja greke, shqiptari dorëzohet në polici: E vrava unë Athinë, 29 Janar NOA Update - Një 25 vjeçare, nënë e dy fëmijëve, u gjet e vrarë në Greqi, kurse i dashuri i saj shqiptar, u zhduk menjëherë pas gjetjes së trupit të të ndjerës, vrarë me armë gjuetie por sot në mesditë u dorëzua dhe pranoi krimin.
 • Bler dëshmon për luftën në Irak Ish-kryeministri britanik, Toni Bler, sot e ka mbrojtur vendimin e tij për përfshirje në luftën në Irak, duke thënë se sulmet terroriste të 11 Shtatorit, 2001, e ndryshuan mënyrën e vlerësimit për Sadam Huseinin.
 • Milan, vijnë lajme nga infermieria Milano, 29 Janar NOA - Vijnë lajme nga infermieria për skuadrën e Milanit e cila ka pësuar dy disfata radhazi respektivisht në kampionat me Interin dhe në Kupën e Italisë me Udinezen.
 • Skualifikimi i Mutu, irritohet Lotito Firenze, 29 Janar NOA - Lojatari rumun i Fiorentinës Adrian Mutu u pezullua nga "Coni" pasi në testet antidoping ai rezultoi pozitiv për sibutramina që është një stimulues për shmangien e efekteve të urisë.
 • Policia flet zyrtarisht mbi masakrën e Devollit Zbulohen të dhëna për të dyshuarin Edhe policia greke në aksion Kush është autori i dyshuar Pista kryesore për vrasjen
 • Austalian Open, përcaktohen finalistët Melbourne, 29 Janar NOA - Është përcaktuar se kush do të jenë dhe finalistët e Australian Open ku pasi ishte bërë e ditur se njëri prej tenistëve do të ishte Andy Murray tashmë u bë i ditur dhe sfiduesi i tij i cili do të jetë pikërisht numri një në botë i këtij sporti zviceriani, Roger Federer.
 • Zakeroni emërohet trajneri i ri i Juventus Torino, 29 Janar NOA - Më në fund ka mbaruar telenovela për pankinën e Juventusit dhe sot është bërë zyrtarizimi i trajnerit të ri të ekipit i cili do të jetë pikërisht Alberto Zakeroni, për të cilin u fol shumë, gjatë këtyre ditëve në lidhje me ardhjen e tij.
 • Masakra e Devollit, zbulohen të dhëna për autorin e dyshuar Edhe policia greke në aksion Kush është autori i dyshuar Pista kryesore për vrasjen Krujë, 29 Janar NOA/Ardian Bushi - Vrasja në Korçë, ka alarmuar edhe polcinë e Krujës e cila pas informacioneve të marra ka mësuar se autori i krimit të dyshuar për vrasjen në Vidohovë
 • Papandreu, premtim solemn në Davos për ekonominë greke Davos, 29 Janar NOA - Për arsye të fshehjes dhe të përmasave të hendekut të saj në buxhet Greqia konsiderohet si mëkatari kryesor kundër paktit të stabilitetit ndër vendet e monedhës euro, raporton radio Dojçe Vele.
 • Shqipëria, sërish në axhendën ndërkombëtare të krizave Miratimi nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës i rezolutës që kërkon hetimin e zgjedhjeve në Shqipëri dhe fokusimin te roli i presidentit Topi si ndërmjetës i krizës, ka trazuar jetën politike në Tiranë.
 • Klinton në Paris: Duam që Evropa të jetë e sigurt Paris, 29 Janar NOA - Për ta mbajtur Europën të sigurt, duhet të mbajmë të hapura kanalet e komunikimit duke qenë të drejtpërdrejtë mbi politikat dhe përqasjet .
 • Meta: Kufiri me Greqinë, instrumentalizim për qëllime të ngushta politike Londër, 29 Janar NOA - Zëvendëskryeministri dhe Ministër i Jashtëm Ilir Meta, në një intervistë për BBC-në tha se rrëzimi i projektmarrëveshjes për kufijtë detarë mes Shqipërisë e Greqisë, nga ana e Gjykatës Kushtetuese, nuk do të cënojë aspak të ardhmen e marrëdhënieve midis dy vendeve.
 • Nuk po integrohet veriu në Kosovë por Serbia në BE Krerët institucionalë të Kosovës ndoshta as që e kuptojnë se, kur deklarojnë për marrëdhënie të mira fqinjësore të Kosovës me vendet rrotull, e posaçërisht me Serbinë, janë duke kontribuar që ato të integrohen më shpejt në BE në kurriz të Kosovës dhe të shqiptarëve në përgjithësi
 • Marrëdhëniet PD-PS, më të vështira se kurrë më parë (Video) {youtube}Om9tMhttcD8{/youtube} Bernd Fisher, një studiues i njohur i historisë shqiptare thotë se Shqipëria ndodhet në një moment kritik për të ardhmen e saj dhe partitë kryesore politike duhet të kapërcejnë problemet mes tyre, pasi përndryshe rruga drejt Bashkimit Evropian do të
 • Këshilli i komunës së Strugës ndau 10 mijë euro për Shkodrën Strugë, 29 janar NOA - Për të ndihmuar zonat e përmbytura të Shkodrës, aksionit dhe apelit për ndihmë këtyre zonave, iu është bashkangjitur edhe komuna e Strugës.
 • Berisha pret drejtues të Shoqatës së Luftëtarëve Shqiptarë për Pavarësinë e Kroacisë Tiranë, 29 janar NOA - Kryeministri, Salu Berisha priti sot në takim drejtues të Shoqatës të Luftëtarëve Shqiptarë për Pavarësinë e Kroacisë.
 • Presidenti Topi takohet me Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani Tiranë, 29 janar NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot në Presidencë Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasanin dhe delegacionin që e shoqëron gjatë vizitës së tij zyrtare në Tiranë.
 • Energjia, sërish fiton Fazlliç Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 29 janar NOA - Kompania serbe e energjisë Rudnap, e cila është në pronësi të biznesmenit serbo-boshnjak Damir Fazlliç, i cili po hetohet nga Prokuroria Shqiptare për afera korruptive është në listën e firmave që korporata elektroenergjitike do të shesë energjinë
 • Arrestohet trafikanti 46-vjeçar, shfrytëzoi për prostitucion një vajzë Tiranë, 29 janar NOA - Antitrafiqet e Policisë së Tiranës çuan në qeli pasditen e sotme një 46-vjeçar të akuzuar për shfrytëzim prostitucioni.
 • Masakra në Devoll, edhe policia greke në aksion për kapjen e autorit të dyshuar Pista e vrasjes së djemve të Mullirit Policia identifikon autorin e dyshuar Devoll, 29 janar NOA/UPDATE - Tre vëllezërit e dergjur të gjakosur mbi njëri-tjetrin të bërë shosh nga plumbat e automatikut që u zbrazën në drejtim të tyre, krijuan për policinë se të tre kishin vdekur
 • Berisha: Reformat në Shëndetësi në bazë të sistemit të kontratave Tiranë, 29 janar NOA - Kryeministri, Sali Berisha ka sugjeruar realizimin e reformës në shëndetësi në bazë të sistemit të kontratave. "Suksesi i kësaj reforme është kontratë dhe dalja zot kontratës me gjithë përkushtimin e duhur.
 • Korçë, policia zbulon autorët e vjedhjes së dy Kishave Korçë, 29 janar NOA - Policia e Korçës ka bërë të mundur ditën e djeshme identifikimin e autorëve të vjedhjes së dy kishave në këtë Korçë.
 • Kreu i Gjykatës Kushtetuese së Kosovës vizitë në Gjykatën e Lartë të Shqipërisë Tiranë, 29 janar NOA - Kryetari i Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Kosovës, Enver Hasani u prit paraditen e sotme nga Kryetarja e Gjykatës së Lartë të Republikës së Shqipërisë, Shpresa Beçaj dhe anëtarë të tjerë të kësaj gjykate.
 • Masakra në Devoll, policia identifikon autorin e dyshuar Pista e vrasjes së djemve të Mullirit Devoll, 29 janar NOA/UPDATE - Policia ka identifikuar vetëm pak minuta më parë autorin e dyshuar të vrasjes së tre vëllezërve në fshatin Vidohov në Devoll.
 • Rrëzohet nga shkallët, vdes punonjësi i Stacionit të Klorinimit të Ujit të Pijshëm Durrës, 29 janar NOA - Një 53-vjeçar ka gjetur vdekjen pas u rrëzua nga shkallët teksa tentonte të kontrollonte depozitën e ujit. Fiqiri Domi 53-vjeç është gjetur i vdekur dje tek "Stacioni i Klorinimit të Ujit të Pijshëm" në fshatin Xhafzotaj në Durrës.
 • Rrëfimi i lypësve: Më mirë analfabetë se pa bukë Nga Blerina Ahmetaj Tiranë, 29 janar NOA - Ariani, Amarildo dhe Fredi, përvevc moshës, i bashkon e njëjta histori jete. Të tre adoleshentët kanë braktisur shkollën për të lypur e punuar në rrugë bashkë me familjen.
 • Pista kryesore për vrasjen e tre djemve të Liliana Mullirit Një nga djemtë la me barrë gruan e një burri Masakra e Devollit, si u zbulua vrasja e Alberto Xhihanit Devoll, 29 Janar NOA - Masakra e trefishtë që ndodhi sot në mesditë në fshatin Vidohovë të rrethit Devoll dyshohet se ka ardhur në shenjë hakmarrjeje por nuk është e qartë nëse
 • Masakër me tre fëmijë të vrarë në Devoll Devoll, 29 janar NOA - Tre ditë pas vrasjes së trefishtë në qytetin e Durrës opinioni publik është tronditur sërish sot nga një tjetër ngjarje me të tilla përmasa.
 • Vriten tre fëmijët e Liliana Mullirit për hakmarrje ndaj saj Devoll, 29 Janar NOA - Masakra e trefishtë që ndodhi sot në mesditë në fshatin Vidohovë të rrethit Devoll i ka rrënjët shtatë vjet më parë kur Liliana Mulliri vrau një fëmijë shtatë vjeçar dhe e hodhi në pus.
 • Presidenti Topi: Keqardhje për debatin që u zhvillua në Strasburg Tiranë, 29 janar NOA - Presidenti i Republikës, Bamir Topi priti sot Ambasadorin e Mbretërisë së Spanjës, Manuel Montobio de Balanse me cilësinë e Presidencën së radhës së BE-së dhe përfaqësuesin e Delegacionit të Komisionit Evropian në Tiranë, Luixhi Bruza.
 • Kryetarja e Kuvendit takohet me Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës Tiranë, 29 janar NOA - Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli priti sot në takim Kryetarin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, Enver Hasani së bashku me anëtarët e kësaj gjykate, të ardhur në një vizitë zyrtare në Shqipëri.
 • Dialogu, Rama: Po, nëse presidenti ul palët, bojkotin e shkaktoi Berisha Tiranë, 29 janar NOA - Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka dalë sot në një konferencë për shtyp nga zyra e tij në selinë rozë ku u shpreh se ëstë i gatshëm të nisë dialogun nëse presidenti angazhohet të ulë palët në tryezë.
 • Bullatoviq: Ligji, jo vetëm për përfaqësimin e pakicave Podgoricë, 29 janar NOA - Ligji mbi përfaqësimin autentik të pakicave në Mal të Zi ka shkaktuar reagime të shumta. Vitin e kaluar nuk është arritur konsensus mes socialistëve në pushtet dhe partnerëve të koalicionit në pushtet, përballë partive opozitare, mbi të gjitha atyre shqiptare.
 • Aksident në autostradën Rrëshen-Kalimash, vdes 35-vjeçari Rrëshen, 29 janar NOA - Aksidentohet për vdekje në autostradën Rrëshen-Kalimash, një 35-vjeçar. Ngjarja ndodhi paraditen e sotme në autostradën Rrëshen-Kalimash, në vendin e quajtur fshati Shëngjin, kur një mjet tip-Benz që drejtohej nga 30-vjeçari Ndue Biba, banues në Fanë-Mirditë, ka dalë
 • Asgjë e re në Serbi Pa asnjë mëdyshje them se feja nuk guxon të përdoret për nxitjen e së keqes, sepse në atë rast nuk bëhet fjalë për fe. E kemi shumë të qartë se sa gjak është derdhur, gjatë historisë së njerëzimit, e që akoma derdhet nga konfliktet fetare në pjesë të ndryshme të botës
 • Vritet e dashura e një shqiptari në Greqi Athinë, 29 Janar NOA - Një 25 vjeçare, nënë e dy fëmijëve, u gjet e vrarë në Greqi, kurse i dashuri i saj shqiptar, u zhduk menjëherë pas gjetjes së trupit të të ndjerës, vrarë me armë gjuetie.
 • Modernizohet administrata, aplikim online për çertifikata Prishtinë, 29 janar, NOA / Nga Hajdin Islami - Projekti i përbashkët i ministrisë së Administratës Publike dhe ministrisë së Punëve të Brendshme "Sistemi i Menaxhimit të dokumenteve të Gjendjes Civile", është promovuar dje në kryeqytetin kosovar.
 • Austria dhe Shqipëria firmosin një memorandum për vizat Vjenë, 29 janar, NOA - Mbështetja për liberalizimin e vizave dhe perspektivën europiane të Shqipërisë janë bërë pjesë e një memorandumi mirëkuptimi, nënshkruar në Vjenë mes Shqipërisë dhe Austrisë.
 • Kryeministri: Marrëveshja e Ujërave me Greqinë, do ecë para Tiranë, 29 janar, NOA Update - Marrëveshja me Greqinë do të ecë para pavarësisht refuzimit të saj nga Gjykata Kushtetuese. Një fakt të tillë e ka bërë më dijeni kryeministri Berisha gjatë një konference për shtyp, gjatë së cilës ka theksuar se gjithsesi vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk diskutohet
 • Berisha: Topi negociator për bojkotin, s'kam paragjykime. Ulem dhe me Ramën Kufiri me Greqinë do ecë përpara "Topi negociator, s'kam paragjykime" Berisha: Bojkotin nuk e do Evropa Tiranë, 29 janar, NOA Update - "Nëse presidenti i Republikës e gjykon se mund të bindë z.
 • Berisha Ramës: Bojkoti nuk pranohet, e thanë dhe miqtë e tu evropianë Tiranë, 29 janar, NOA - Bojkoti i Partisë Socialiste ndaj institucionit të parlamentit nuk pranohet dhe në këtë kontekst, përdorimi i tij kundër interesave të vendit, përbën një përgjegjësi të jashtëzakonshme për ata që e shkaktojnë atë.
 • Delegacioni i KE: Kosova ka ende sfida para Prishtinë, 29 janar, NOA - Anëtarët e një delegacioni të Këshillit të Evropës të udhëhequr nga shefi i zyrës së KE-së në Prishtinë, kanë deklaruar gjatë një takimi që kanë zhvilluar me zv/kryeministrin Hajredin Kuçi se Kosova ka ende detyrime që duhet të përmbushë sa i përket procesit të liberalizimit
 • Grabisnin çanta grash në rrugë, arrestohen Tiranë, 29 janar, NOA - Katër persona janë ndaluar nga forcat e policisë së Tiranës, pasi dyshohet të jenë autorë në bashkëpunim të grabitjeve për çantat e disa grave në rrugët e kryeqytetit.
 • Po kontrollonte depozitën e ujit, vdes punëtori 53-vjeçar Xhafzotaj, 29 janar, NOA - Një punonjës i ujësjellësit në Xhafzotaj ka gjetur vdekjen ndërsa punonte për të kontrolluar depozitën e ujit të kësaj qyteze.
 • Ambasadori Çaushi i paraqet kredencialet Tadiçit në Serbi Beograd, 29 janar, NOA - Ambasadori i emëruar i Shqipërisë në Beograd, Shpëtim Çaushi, në një ceremoni të posaçme i ka paraqitur presidentit të Serbisë, Boris Tadiç, letrat e tij kredenciale.
 • Egjipt-Gana do të jetë finalja e kampionatit Afrikan 2010 Angola, 29 janar, NOA - Përfaqësuesja e Egjiptit është finalistja e dytë e Kupës së Kombeve të Afrikës 2010, kampionati i së cilës është duke u zhvilluar prej ditësh në Angola.
 • Ambasadorët Lohan dhe Montobio, sërish sot në zyrën e Topit për krizën politike Tiranë, 29 janar, NOA - Ambasadori spanjoll në Tiranë, Manuel Montobio, vendi i të cilit ka presidencën e radhës së BE dhe ambasadori i Komisionit Evropian Helmut Lohan, po zhvillojnë një takim me kreun e shtetit shqiptar në zyrën e tij për të diskutuar situatën politike në vend.
 • Kapet i dyshuari për vjedhjen e një dyqani celularësh në Këlcyrë Përmet, 29 janar, NOA - Forcat e policisë së Përmetit kanë mundur të kapin në flagrancë një person i cili dyshohet se ka vjedhur me thyerje një dyqan celularësh.
 • OBK: Ndihma për Haitin, arrin deri tani 2 miliardë dollarë Uashington, 29 janar, NOA - Organizata e Kombeve të Bashkuara deri më tani ka akorduar një ndihmë totale në vlerë 2 miliardë dollarë për ishullin e varfër të Haitit, i cili më 12 janar u godit nga një tërmet shkatërrues.
 • Kapen 4 persona, po vidhnin hekur për skrap në një vagon treni Elbasan, 29 janar, NOA - Forcat e policisë së Elbasanit kanë arrestuar në flagrancë dy persona duke vjedhur në bashkëpunim me njëri-tjetrin hekur për skrap në fshatin Paper të Elbasanit, në një vagon të trenit të linjës Shkodër-Elbasan.
 • Kapen dy të kërkuar, akuzohen për plagosje në bashkëpunim Elbasan, 29 janar, NOA - Dy persona që ishin shpallur në kërkim, kanë mundur të bien në prangat e forcave të policisë së Elbasanit pas një aksioni të organizuar prej këtyre të fundit.
 • Për lindje pa dhimbje, hani shegë Londër, 29 janar, NOA - Shega është fryt i cili përveçse vlerave shëndetësore që mban, paska edhe vetinë e lehtësimit të dhimbjeve të kontraktimeve të mitrës tek një grua gjatë procesit të lindjes së një fëmije.
 • Konferenca e Londrës, 140 milionë dollarë për "paqe" me talebanët në Afganistan Londër, 29 janar, NOA - Për të bërë paqe me talibanët dhe për të gjetur mundësinë e riintegrimit të tyre në jetën pas luftës në Afganistan bota do të angazhohet me një fond ndihme prej 140 milionë dollarësh.
 • Si po komplikohet marrja e Ledesmës Romë, 28 Janar NOA - Kur dukej se çdo gjë po përfundonte për lojtarin lacial Ledesma, në kalimin e tij në radhët e Interit, papritur çdo gjë është komplikuar.
 • Juventus, rriten kuotat për Zakeronin Torino, 29 Janar NOA - Akoma nuk është marrë një vendim përfundimtar për pankinën e Juventusit por me sa duket orët e fundit po flasin për një rritje të mundësive të Zakeronit për të trajnuar Juventusin këtë periudhë pesë mujore.
 • Djali i Arta Dades: Unë, viktimë e terrorit verbal politik >> Orik Shyti: Berisha, në vështirësi Tiranë, 29 Janar NOA - Akuzat e një dite më parë të Partisë Demokratike se djemtë e Arta Dades, deputete e PS, kanë lidhje me banda kriminale, kanë sjellë reagimin e Alban Dabullës, djali i ish-ministres së Jashtme dhe ish-ministres së Kulturës në qeveritë