Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Në kërkim të drejtësisë...
English

Në kërkim të drejtësisë...

Tri vjet pas protestës së Lëvizjes "Vetëvendosje", në të cilën u vranë dy persona, ndërsa u plagosën dhjetëra të tjerë, ende nuk ka përfunduar rasti gjyqësor për vrasjen e Mon Balajt dhe Arben Xheladinit - dy viktimat e asaj proteste. "Vetëvendosja" dhe organizatat për të drejtat e njeriut, akuzojnë organet përgjegjëse për prolongimin e rastit dhe për mungesë të drejtësisë

Lëvizja "Vetëvendosje" kritikon administratën e Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe autoritetet përgjegjëse për krijimin e pengesave në vënien e drejtësisë për rastin e vrasjes së Arben Xheladinit dhe Mon Balajt. Tri vjet pas protestës së 10 shkurtit, e cila rezultoi me dy të vrarë dhe dhjetëra të plagosur, Kombet e Bashkuara ende nuk e kanë përmbyllur rastin. Aktivisti i Lëvizjes "Vetëvendosje", Glauk Konjufca, thotë se është prolonguar dhe penguar edhe puna në Panelin Këshillues për të Drejtat e Njeriut, si i vetmi organ që mund ta pranojë padinë për rastin.

"I vetmi vend ku mund të paditet, siç e dimë, është një institucion i UNMIK-ut. Ai është paneli këshillues i të Drejtave të Njeriut - të drejtë, të cilën e kanë shfrytëzuar familjet Balaj dhe Xheladini dhe dy të lënduarit më rëndë të kësaj demonstrate, Zenel Zeneli dhe Mustafë Nerjovaj. Por, edhe aty UNMIK-u ka intervenuar, duke i vendosur pengesa të patejkalueshme drejtësisë", shprehet Konjufca. Në tetor të vitit të shkuar, Kombet e Bashkuara u kishin ofruar familjeve të të vrarëve një kompensim në të holla. Konjufca thotë se me këtë ofertë, është synuar të blihet drejtësia përmes kompensimit, gjë që, sipas tij, është e papranueshme. Mungesa e drejtësisë, siç thotë ai, vjen në pah kur merret parasysh mosndëshkimi i pjesëtarëve të policisë së kontingjentit rumunë, që atëkohë kishin gjuajtur me plumba gome në drejtim të protestuesve dhe me riaktivizimin e procesit gjyqësor me akuzën për organizimin e protestës ndaj liderit të Lëvizjes "Vetëvendosje", Albin Kurti. "Përderisa UNMIK-u e ka mbyllur drejtësinë, në anën tjetër EULEX-i e ka hapur një padrejtësi të re, e që është riaktivizimi i procesit gjyqësor kundër Albin Kurtit, me aktakuzë të UNMIK-ut. Meqenëse EULEX-i po tregon që është i njëjtë si UNMIK-u, ne nuk kemi pse ta trajtojmë atë ndryshe", shprehet Konjufca. Mungesa e një vendimi në lidhje me rastin Balaj-Xheladini, ka nxitur kritika në radhët e organizatave vendore dhe atyre ndërkombëtare për të drejtat e njeriut. Kështu, organizata "Amnesty International" dhe Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut, kanë shprehur shqetësimin ndaj vonesës për të vënë para drejtësisë përgjegjësit për, siç thuhet, vrasjet e paligjshme dhe lëndimet e rënda gjatë protestës së 10 shkurtit të vitit 2007.

KOMENTE