Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Parlamenti Evropian miratoi raportin për Maqedoninë
English

Parlamenti Evropian miratoi raportin për Maqedoninë

Bruksel, 10 shkurt, NOA - Parlamenti Evropian miratoi raportin e eurodeputetit slloven Zoran Taler, i cili i rekomandon Këshillit të Bashkimit Evropian që në takimin e muajit mars të caktojë datën për fillimin e negociatave për anëtarësim e Maqedonisë në BE. Raporti ka marrë shumicën e votave të eurodeputetëve, edhe ato nga 548 votat pozitive, vetëm 45 kanë qenë kundër dhe 35 të përmbajtura. Mirëpo edhe përkundër këtij sinjali pozitiv, sërish është theksuar nevoja e zgjidhjes urgjente të kontestit të emrit me Greqinë. Shefi i diplomacisë së Spanjës, Diego Lopez Garido, vendi i të cilit po kryeson me BE-në ka theksuar se pa zgjidhjen e emrit IRJM nuk mund të fillojë negociatat me BE-në gjatë këtyre gjashtë muajve.

"Në raportin e PE-së është precizuar dinamika dhe mundësitë për IRJM-në, duke përfshirë edhe sfidat e tjera me të cilat ballafaqohet ky vend, siç janë: ballafaqimi me korrupsionin, harmonizimi i legjislacionit sipas atij të BE-së, qasja në sistemin e drejtësisë dhe zhvillimi i sektorit joqeveritar", ka theksuar Garido.

Eurokomisioneri për Zgjerim, Stefan Fule në diskutimin e tij ka deklaruar se IRJM ka qenë në rrugë të mirë sa i përket reformave gjatë vitit të kaluar.

Ndërkohë, lidhur me situatën e brendshme, eurodeputeti britanik Majkl Kashman ka kritikuar mosrespektimin e bashkësive etnike të margjinalizuara në Maqedoni.

NOA-INA

KOMENTE