Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Zbulohet një dinozaur gjigant
English

Zbulohet një dinozaur gjigant

Utah, SHBA - 24 Shkurt NOA - Disa paleontologë kanë zbuluar një fosil të një dinozauri gjigant në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe besohet se ai i përket llojit të të mëdhenjve "Saur". Tashmë dinozauri ka dhe nofkën e tij dhe quhet "Abydosaurus".

Kjo specie e gjetur nga disa kërkimtar në Utah të SH.B.A flitet se ka një qafë dhe bisht shumë të gjatë dhe janë këto pikërisht karakteristikat dalluese të këtij dinozauri.

Ndërsa për sa i përket jetesës së tij flitet se ky lloj dinozauri mund të ketë ekzistuar rreth 199 deri në 145 milionë vjet më parë.

r.b/NOA

KOMENTE