Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 24 Shkurt 2010

 • Rusi, 67 cm borë, thyhet rekordi i ‘66 Rusi, 24 Shkurt NOA - Moska tashmë ka thyer rekordin e rënies së dëborës pasi ka katër ditë që në kryeqytetin Rus bie një dëborë shumë e madhe e cila tashmë e ka mbuluar Moskën me 67 centimetër.
 • Zbulohet një dinozaur gjigant Utah, SHBA - 24 Shkurt NOA - Disa paleontologë kanë zbuluar një fosil të një dinozauri gjigant në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe besohet se ai i përket llojit të të mëdhenjve "Saur".
 • NATO dhe Rusia të punojnë për siguri Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillari Klinton, tha se Rusia dhe NATO-ja duhet të bashkëpunojnë më tepër njëra me tjetrën për t'i luftuar kërcënimet trans-nacionale, siç janë: zgjerimi bërthamor, terrorizmi, pirateria dhe siguria në internet.
 • PS: Berishës t'i dalë frika nga kutitë Tiranë, 24 Shkurt NOA - "Hetim pa hapjen e kutive nuk ka e nuk mund të ketë. Për këtë arsye nuk mund të ketë as zgjidhje të krizës, në rast se Partisë Socialiste i mohohet me pa të drejtë, kjo e drejtë elementare kushtetuese".
 • Beteja vazhdon "Me mandatet e popullit opozitar, deputetët e Partisë Socialiste, do të udhëheqin hetimin e plotë dhe të pakushtëzuar të zgjedhjeve deri në zbardhjen e plotë të krimit elektoral.
 • Malaj: Ja 6 pikat e diskutuara në mbledhjen e Grupit të PS Zyrtare: Grupi i PS vendos thyerjen e bojkotit Nesër opozita hyn në Kuvend Rama: Nuk i marrin dot peng mandatet e PS Blushi: Qesharake hyrja e dalja nga Kuvendi
 • Kriza ka kapur NATO-n (Video) {youtube}zaF2SuJFQbU{/youtube} Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts, paralajmëroi anëtarët evropianë të NATO-s se, po qe se ata nuk i modernizojnë ushtritë e tyre dhe nuk rrisin buxhetin e mbrojtjes, Aleanca trans-atlantike rrezikon të shihet me sy të dobët nga pjesa tjetër e botës
 • Armët atomike, Obama telefonatë me Medvedev Kremlin, 24 shkurt, NOA - Presidenti rus Dmitry Medvedev dhe ai amerikan Barack Obama, kanë zhvilluar sot një telefonatë të përbashkët me njëri-tjetrin, gjatë së cilës kanë diskutuar mbi çështjen e armëve bërthamore.
 • "Shkupi 2014" të shprehë multietnicitetin Shkup, 24 shkurt, NOA - Zv/kryeministri për çështjen e implementimit të Marrëveshjes së Ohrit, Abdylaçim Ademi, ka theksuar se projekti "Shkupi 2014" por edhe çdo projekt tjetër në këtë vend duhet të shprehë multi-etnicitetin.
 • Përurohet nënstacioni 110/20 kv në Fier Tiranë, 24 shkurt, NOA - Nën një ceremoni të veçantë, është përuruar sot përfundimi i punimeve të projektit "Transmetim, shpërndarje energjisë elektrike për qarkun Fier", ku përfshihet ndërtimi i një nënstacioni të ri 110/20 kv pranë TEC-it Fier.
 • Skandal seksual, orgji djem e vajza Vjenë, 24 Shkurt NOA - Ka qenë një skandal i vërtetë ai që ka përfshirë një klub prestigjioz në qytetin e Vjenës në Austri. Në këtë klub ishin vizitorë grupe njerëzisht të cilët merrini pjesë në orgji dhe rite seksuale nga më të ndryshmet.
 • Ilir Dashi: Mjekët, përgjegjës për mbipopullimin e urgjencave Tiranë, 24 shkurt, NOA / Nga Blerina Ahmetaj - Ulja e numrit të konsultave ka rritur ndjeshëm shtrimet në urgjenca, duke vështirësuar në këtë mënyrë punën në pavionet me numrin më të madh të vizitave në QSUT, siç janë pavioni i sëmundjeve të Brendshme dhe ai i Kardiologjisë.
 • Nimic: Bisedimet për emrin, konstruktive Tiranë, 24 shkurt, NOA - Konstruktive dhe shumë serioze. Kështu i ka cilësuar ndërmjetësi i Kombeve të Bashkuara për çështjen e emrit të Maqedonisë, Matheu Nimic, pas takimeve në Shkup me autoritetet vendase.
 • Blushi: Qesharake hyrja e dalja nga Kuvendi Tiranë, 24 shkurt, NOA Update - Do të ishte qesharak fakti që Partia Socialiste të hynte dhe të dilte nga parlamenti. Një fakt të tillë e ka pohuar deputeti socialist Ben Blushi, menjëherë pas mbledhjes së grupit parlamentar të PS, i cili ka marrë vendimin për futjen në seancën e nesërme
 • Zyrtare: Grupi i PS vendos thyerjen e bojkotit Zyrtare: Grupi i PS vendos thyerjen e bojkotit Nesër opozita hyn në Kuvend Rama: Nuk i marrin dot peng mandatet e PS Blushi: Qesharake hyrja e dalja nga Kuvendi
 • Protesta në Greqi, policia gaz lotsjellës Athinë, 24 shkurt, NOA - Gaz lotsjellës ndaj protestuesve që kishin dalë në shesh për të kundërshtuar masat drastike të qeverisë mbi ekonominë dhe kursimet.
 • Dhuna ndaj të dashurës, reagojnë fort shoqatat Fier, 25 Shkurt NOA - Rrjeti kundër Dhunës Gjinore dhe Trafikimit tha sot se ai ka ndjekur me shqetësim nëpërmjet medias të gjitha ngjarjet e dhunës së ushtruar nga qytetari E.
 • Evropa mos ta tolerojë më Rusinë Udhëheqësit e vendeve evropiane kanë nisur një epokë të re bashkëpunimi me Rusinë. Berlini pretendon marrëdhënie speciale me Moskën, ndaj ka zhvilluar një seri projektesh në fushën e energjisë me Gazpromin rus
 • FSHF penalizon ekipe dhe lojtarë Tiranë, 24 shkurt, NOA - Komisioni i Disiplinës në Federatën Shqiptare të Futbollit ka dënuar me disa masa të ashpra ekipet dhe lojtarët të cilët janë përfshirë së fundmi në skandale të dhunës nëpër stadiumet shqiptare.
 • Kreditë bankare, sa të ulëta "Ritmi vjetor i rritjes së kreditimit mbetet i ulët në terma historikë. Ecuria e ngadaltë e kredisë kushtëzohet nga një ambient me prime të larta rreziku, i materializuar në kushte të shtrënguara kreditimi, dhe nga pasiguria e agjentëve ekonomikë për të ardhmen, e materializuar në kërkesë të ulët
 • Nëse godet Izraeli, nis lufta me Iranin Analizë Barak Obama nuk do të bombardojë Iranin, jo pse është liberal, por për faktin se nuk dihet ku ndodhen instalimet bërthamore të Teheranit.
 • Iraku, arritje apo makth i Obamës? "Gjatë viteve kur Iraku ishte në qendër të politikës së jashtme amerikane, politikë-bërësit rregullisht kanë bërë të ditur se gjashtë muajt në vazhdim do të jenë vendimtarë për epilogun e luftës"
 • Urgjent/ Nesër opozita hyn në Kuvend Tiranë, 24 shkurt, NOA - Opozita do të jetë e pranishme ditën e nesërmenë seancën parlamentare, për herë të parë pas muajsh të tërë bojkoti për shkak të pakënaqësive të shkaktuara lidhur me administrimin e zgjedhjeve të 28 qershorit.
 • Rama: Nuk i marrin dot peng mandatet e PS Tiranë, 24 shkurt, NOA - Mandatet e deputetëve socialistë nuk i merr dot peng askush, që shpreson se lojën me to do ta kthejë në një garë "E ka kush e ka", duke pretenduar tërheqjen e tyre nga kërkesa për transparencën e zgjedhjeve të 28 qershorit.
 • Vritet në aksident me makinë të vjedhur Rodos, 24 Shkurt - Një emigrant shqiptar, 37 vjeçar, gjeti vdekjen pas një aksidenti ku u përfshi me një motor të cilin policia tha se rezultonte i vjedhur, informon korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Viktimat e komunizmit, ngrihet Task-Force Tiranë, 24 shkurt, NOA - Këshilli i Ministrave me anë të një vendimi të posaçëm ka urdhëruar në mbledhjen e sotme krijimin e një Task-Force për kërkimin, gjetjen dhe identifikimin e personave të ekzekutuar gjatë viteve të regjimit komunist.
 • Rrugët, 50 mln euro kredi BERZH-it Tiranë, 24 shkurt, NOA - Këshilli i Ministrave në mbledhjen e tij të sotme ka miratuar në parim marrëveshjen e huasë me Bankën Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) për financimin e projektit të rrugëve rajonale dhe lokale.
 • Shtyhet afati i komandove në Çad Tiranë, 24 shkurt, NOA - Qeveria gjatë mbledhjes së sotme ndërmori shtyrjen e afatit të qëndrimit të kompanisë së Forcave të Armatosura shqiptare në misionin "Minurcat" të OKB- në Çad dhe në Afrikën Qendrore.
 • Ranieri kërkon Europa League Romë, 24 Shkurt NOA - Tekinku i kryeqytetasve të ekipit të Romës Klaudio Ranieri ka shprehur dëshirën tij për të marrë trofeun e Europa League, ku në rast fitoreje ai do të kthente një trofe evropian në kryeqytet, pas 50 vitesh.
 • Zakeroni është mjaft optimist në ndeshjen me Ajaksin Torino, 24 Shkurt NOA - Trajneri i Juventus Alberto Zakeroni është shprehur mjaft optimist për sa i përket ndeshjes e cila e pret ekipin e tij në Europa League me Ajaksin.
 • Champions League, Ibra shpëton Barçën, fiton Bordo Gjermani, 24 Shkurt NOA - Janë mbyllur dy ndeshjet e para të Champions League për këtë javë ku Barcelona është ndalur në një barazim me Shtutgardin ndërsa Borodja ka fituar në transfertë me Olimpiakosin.
 • Manchester United realizon një fitore bindëse Angli, 24 Shkurt NOA - Ekipi i Sir Alex Ferguson në ndeshjen e javës së 28 të Premier League ka arritur të fitojë bindshëm ndaj ekipit të West Ham me rezultatin 3 me 0.
 • Rrugët me probleme në gjithë vendin Tiranë, 24 shkurt, NOA - Ministria e Transporteve deklaron se janë rreth 20 rrugë në gjithë vendin, në të cilat drejtuesit e automjeteve duhet të bëjnë kujdes gjatë kalimit.
 • Studentët sjellin "Prometeun" në TK Tiranë, 24 shkurt, NOA - Studentët e Akademisë së Arteve do të vijnë në skenën e Teatrit Kombëtar, sonte, ora 19.00, në sallën e vogël, ku do të shfaqet "Prometeu" i Eskilit, me regji të Arbër Jakllarit.
 • U falet prona "Motrave të nënë Terezës" Tiranë, 24 shkurt, NOA - Këshilli i ministrave vendosi gjatë mbledhje së sotme që tuj pa në pronësi pa shpërblim, një pronë misionit të bamirësisë "Motrat e nënë Terezës".
 • Reshjet, bllokohen katër rrugë kryesore Tiranë, 24 shkurt, NOA - Ministria e Transporteve ka publikuar sot listën e rrugëve që janë bllokuar si pasojë e reshjeve të shiut dhe të borës në zona të ndryshme të vendit.
 • Djali i liderit të Hamasit, spiun i Izraelit Izrael, 24 shkurt, NOA - Një nga burimet më të sigurta të shërbimit Izaelit kundër palestinezëve, ka qenë vetë djali i një prej themeluesve të organizatës terroriste Hamas.
 • 300 milionë dollarë për ndërtimin e rrugëve Tiranë, 24 shkurt, NOA - Janë të paktën 300 milionë dollarë të marrë nga Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe institucionet e tjera monetare ndërkombëtare që do të përdoren për ndërtimin e rrugëve rajonale.
 • Mbyllen shkollat në 7 komuna Shkodër, 24 shkurt, NOA - Komisioni i Emergjencave Civile në qarkun e Shkodrës vendoi sot mbylljen e shkollave në shtatë komuna si pasojë e reshjeve të mëdha të shiut.
 • "Rrënjët nuk mungojnë", aktiviteti në Parma Parma, 24 shkurt, NOA, Milena Selimia - Shoqata shqiptare në Parma, Itali Scanderbeg, në vazhdën e aktiviteteve të saj ka dhënë këto ditë një shfaqje teatrale, me titull "Rrënjët nuk mungojnë".
 • Reshjet, ndërhyn ushtria në Shkodër Shkodër, 24 shkurt, NOA - Komisioni i Emergjencave Civile i mbledhur sot në Shkodër e ka vlerësuar serioze situatën e krijuar nga reshjet e dendura gjatë ditëve të fundit.
 • Kodheli: S'ka hetim pa hapur kutitë Tiranë, 24 shkurt, NOA - Deputetja e Partisë Socialiste, Mimi Kodheli, u shpreh sot se Partia Socialiste nuk tërhiqet nga qëndrimi i saj për hapjen e kutive.
 • Shalsi: Ligji i SHISH të diskutohet me PS Tiranë, 24 shkurt, NOA - Partia Socialiste ka deklarua sot me anë të deputetit, Eduard Shalësi se qeveria duhet të diskutojë me opozitën dhe shoqërinë civile ligjin për Shërbimin Informativ Kombëtar.
 • 100 mijë euro për selinë e KMSH Tiranë, 24 shkurt, NOA - Komuniteti Mysliman Shqiptarë njofton se ka përfunduar rikonstruksioni i godinës së këtij institucioni në qendër të Tiranës.
 • Kushtet për bursa studimi në Itali Tiranë, 24 shkurt, NOA - Ambasada e Italisë në Tiranë ka publikuar sot kriteret për të rinjtë që duan të marrin bursa studimi në Itali. Në një komunikat për shtyp njoftohet se bursat janë 620 euro në muaj, për vitin akademik.
 • Privatizohen 430 prona të ushtrisë Tiranë, 24 shkurt, NOA - Janë 430 objekte dhe prona që kanë qenë në administrimin e ministrisë së Mbrojtjes që tashmë do ti nënshtrohen procesit të privatizimit.
 • Fullani: Kriza greke po vjen në Shqipëri Tiranë, 24 shkurt, NOA - Problemet në ekonominë greke mund transferohen dhe në ekonominë shqiptare. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, u shpreh sot në një konferencë për shtyp se rënia e ekonomisë greke do të ndjehet në bizneset që operojnë në Shqipëri dhe kryesisht te bankat
 • NATO në krizë Uashington, 24 shkurt, NOA - Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gejts, paralajmëroi anëtarët evropianë të NATO-s se, po qe se ata nuk i modernizojnë ushtritë e tyre dhe nuk rrisin buxhetin e mbrojtjes, Aleanca trans-atlantike rrezikon të shihet me sy të dobët nga pjesa tjetër e botës.
 • Berisha: Komitet Emergjence për përmbytjet Londër, 24 shkurt, NOA - Reshjet e ditëve të fundit kanë sjellë nevojën e ngritjes së strukturave qeveritare për të përballuar përmbytjet. Kryeministri Sali Berisha, kërkoi sot ngritjen e Komitetit të Emergjencave për Përmbytjet.
 • Si u dëbuan shqiptarët e Manastirit Shkup, 24 shkurt, NOA - Në Vilajetin e Manastirit ka jetuar një numër tepër i madh i popullatës shqiptare gjatë gjithë periudhave historike, por ata kanë jetuar dhe në vet kryeqendrën e tij, në qytetin e Manastirit.
 • Eagle Mobile dhe Albtelekom: Sinjal normal gjatë blackoutit Tiranë, 24 shkurt, NOA - Dy kompanisë e telefonisë, Eagle Mobile dhe Albtelekom, kanë vijuar ofrimin normal të shërbimeve edhe gjatë shkëputjes së energjisë elektrike në të gjithë Shqipërinë në mbrëmjen e djeshme.
 • Berisha: Shumë studentë, pak pedagogë Tiranë, 24 shkurt, NOA - Nëse numri i studentëve është 3-fishuar kohët e fundit në vendin tonë, numri i pedagogëve ende nuk janë 2-fishuar dhe ky përbën një problem akoma serioz për cilësinë e tyre.
 • Prifti: Blackout, nga shkarkimi i rrufesë Tiranë, 24 shkurt, NOA Update - Shkarkimi i rrufesë në hidrocentralin e Vaut të Dejës, ka qenë shkaku kryesor i mbetjes së gjithë Shqipërisë në një black-out, i cili e la mbarë vendin në errësirë për më shumë se 40 minuta.
 • I rrihnin burrat, 4 gra merren në mbrojtje Durrës, 24 shkurt, NOA - Katër gra kanë paraqitur pranë organeve policore denoncimin e tyre lidhur me bashkëshortët, të cilët i rrahin dhe i dhunojnë në mënyrë sistematike.
 • ZMK, ankesë ERT-së për celularët Tiranë, 24 shkurt, NOA - Zyra për Mbrojtjen e Konsumatorëve i ka dërguar një letër-ankesë Agjencisë Kombëtare të Komunikimeve Elektronike dhe Postare lidhur me konstatimin që ajo ka bërë "që në tregun e komunikimeve elektronike dhe përkatësisht në tregun e komunikimeve të telefoninë celulare dhe
 • Marrin peng 1 person, arrestohen Lezhë, 24 shkurt, NOA - Forcat e policisë së Lezhës kanë arrestuar në flagrancë dy persona të cilët akuzohen për pengmarrjen e një personi dhe kërcënuar me armë dy të tjerë.
 • Prifti: Reshjet, shkarkimet nuk shmangen Tiranë, 24 shkurt, NOA - Reshjet e mëdha të shiut gjatë orëve të fundit kanë shkaktuar një situatë emergjente në kaskadat e hidrocentraleve, çka bën që shkarkimet e ujërave prej tyre të jenë të pashmangshme dhe përmbytjet në veri si pasojë e tyre.
 • Libri, 150 vjet fotografi shqiptare Montreal, 24 shkurt, NOA - Studiuesi dhe pionieri i kritikës së fotografisë, Qerim Vrioni, ka botuar librin "150 vjet fotografi shqiptare". Ai është një udhëtim i këndshëm në historinë e fotografisë në përgjithësi, dhe asaj shqiptare në veçanti.
 • Vijnë te ne 3 të burgosur të Guantanamos Tiranë, 24 shkurt, NOA - Tre të burgosur të qendrës së paraburgimit në Guantanamo janë transferuar në Shqipëri. Lajmi konfirmohet për agjencinë e Lajmeve NOA nga burimet zyrtare të ministrisë së Brendshme, sipas të cilave të ardhurit janë Saleh bin Hadi Asasi me kombësi tuniziane, Sharif
 • Vdes kubanezi i grevës së urisë Havana, 24 shkurt, NOA - Ai kishte më shumë se dy muaj që kishte hyrë në grevë urie duke protestuar kundër kushteve të këqija të burgimit në të cilat mbahej prej autoriteteve por duket se askush nuk e ka vrarë mendjen për këtë, aq sa e kanë lënë të vdesë.
 • Sot 3 milionë grekë në grevë kombëtare Athinë, 24 shkurt, NOA - I gjithë shteti grek do të futet sot në një grevë kombëtare kundër atij që punonjësit e tij e kanë vlerësuar si "program i ashpër kursimesh nga qeveria socialiste".
 • SHBA Iranit: Edhe durimi e ka një fund Uashington, 24 shkurt, NOA - Po kalon koha dhe durimi rreth programit bërthamor që Irani po përgatit në fshehtësi të plotë ndaj ndërkombëtarëve.