Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Kili, rritet numri i viktimave, Paqësori në alarm
English

Kili, rritet numri i viktimave, Paqësori në alarm

Kili, 27 shkurt, NOA - Numri i viktimave nga tërmeti me fuqi 8.8 ballë, sipas shkallës Rihter, deri tani ka arritur në të paktë 76 të vdekur. Presidentja e Kilit, Mishel Bashwle, shpalli "gjendje katastrofe", por kërkoi nga qytetarët që të ruajnë qetësinë.

Epiqendra ishte 300 km larg kryeqytetit Santiago.

Raportohet për dëme të shumta materiale në disa qytete kiliane dhe pritet që numri i viktimave të jatë disa herë ma i madh.

Por ajo që e bënë më serioze situatën ka të bëjë me mundësinë e një cunami në gjithë vijën bregdetare të Kilit, si pasojë e lëkundjeve.

Qendra amerikane për mbikqyrjen e cunameve ka tërhequr vërejtjen për rrezik cunami në të gjitha vendet e Paqësorit, për shkak të dallgëve gjigande të krijuara nga tërmeti.

NOA/EL

KOMENTE