Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Alo 116, linjë falas për fëmijët
English

Alo 116, linjë falas për fëmijët

Tiranë, 9 mars, NOA - "Alo 116", Linja e Telefonit për Fëmijët në Shqipëri dhuron për herë të parë në Shqipëri ndihmë konkrete për të gjithë fëmijët dhe prindërit e tyre përmes një shërbimi kombëtar falas, 24 orë në 7 ditë. Ajo mundësohet falë CRCA/DCI dhe UNICEF, të cilët promovuan sot përmes një ceremonie të veçantë zyrat e kësaj linje. Bëhet me dijeni se gjatë ceremonisë mori pjesë edhe zonja e Parë Teuta Topi, Nora Malaj zv/ministre e Arsimit dhe Detlef Palm, përfaqësues i UNICEF në Shqipëri etj.

Duke vlerësuar maksimalisht këtë shërbim unikal në llojin e vet, zonja Topi u shpreh se "roli ynë është të takojmë fëmijët, t'i dëgjojmë se çfarë kanë për të thënë e të flasim me ta", duke shtuar se "duke punuar së bashku, mund të trajtojmë çështjet që i shqetësojnë ata më shumë si dhe të reflektojmë për dëshirat, shpresat dhe ëndrrat e tyre për të ardhmen".

Ndërsa përfaqësuesi i UNICEF në Shqipëri, Detlef Palm falenderoi veçanërisht kompanitë telefonike shqiptare që për këtë linjë kanë vënë në dispozicion shërbimet e tyre, pa pagesë.

Ai tha se "çdo lloj abuzimi është i dëmshëm për zhvillimin e fëmijëve dhe numri i

personave që telefonojnë në linjën telefonike të fëmijëve tregon se mbrojtja e tyre në

Shqipëri ka akoma nevojë të përmirësohet", duke e konsideruar këtë shërbim "një arritje të madhe" dhe pjesë "të një sistemi të tërë të mbrojtjes së fëmijëve".

n.e/NOA

KOMENTE