Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 9 Mars 2010

 • Dyndje kontratash për prokurimet publike Prishtinë, 9 Mars NOA - Gjatë vitit 2009 në tërë Kosovën janë nënshkruar 14 mijë e 820 kontrata publike të udhëhequra sipas Ligjit për Prokurim Publik të Kosovës, duke i përfshirë të gjitha llojet e vlerave të prokurimit.
 • Debat i posaçëm për peticionin e sindikatave Prishtinë, 9 Mars NOA - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione, i kryesuar nga Ismet Beqiri, kryetar, sot mbajti mbledhjen e radhës.
 • Bursat, 16 studentë ikin nëpër botë Ministri Pajaziti priti sot 16 bursistë që janë duke studiuar përmes programit prestigjioz Chevening Prishtinë, 9 mars 2010 NOA - Ministri i Punëve të Brendshme, Zenun Pajaziti ka pritur sot në kabinetin e tij 16 bursistë që janë duke studiuar në Britaninë e Madhe përmes programit prestigjioz
 • Vritet 22-vjeçari shqiptar në Athinë Athinë, 9 Mars NOA - Kufoma e një të riu shqiptar u gjet sot në banesën e tij në lagjen "Pagrati" të Athinës, pasi ishte ekzekutuar me armë zjarri, informon korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Minierat, rikthehet ligji për diskutim Prishtinë, 9 Mars NOA - Për të tretën herë, Komisioni i Kuvendit të Kosovës për Ekonomi, Tregti, Industri, Energjetikë, Transport dhe Telekomunikacion, shqyrtoi sot Projektligjin për Miniera dhe Minerale.
 • Lamtumirë ujëra të zeza dhe fekale Çështja e ujërave të zeza në Deçan së shpejti do të mbetet një kapitull i mbyllur Deçan, 9 Mars NOA - Deçani sot shënoi një ngjarje mjaft të rëndësishme pasi çështja e ujërave të zeza në këtë lokalitet së shpejti do të mbetet si një kapitull i mbyllur dhe qyteti do të ketë një mjedis të
 • Java e Kuvendit në mesin e marsit Prishtinë, 9 Mars NOA - Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës në mbledhjen e sotme të drejtuar nga dr. Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, ka vendosur që nga gjysma e marsit të këtij viti të organizojë "Javën e Kuvendit" të Republikës së Kosovës.
 • SHBA: Shisni ishujt dhe Akropolin Në një shkrim në "Washington Post" analizohet arsyeja se përse populli gjerman refuzon të ndihmojë Greqinë në shlyerjen e borxheve. Gazeta e nis shkrimin me një citim të politikanëve gjermanë në Bild, ku ata thonë: "Pala e falimentuar duhet të bëjë gjithçka për sigurimin e parave dhe për t'i
 • Kryeministri belg, detajet e vizitës Kryeministri Thaçi dhe kryeministri i Mbretërisë së Belgjikës, Leterme, nënshkruan Marrëveshjen për mbrojtjen dhe promovimin reciprok të investimeve
 • Arsimi Parauniversitar, debati i zhvilluar Prishtinë, 9 Mars NOA - Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe Teknologjisë, ka organizuar një punëtori me përfaqësues të Këshillit Evropian, të ICO-së, UNICEF-it, dhe përfaqësues tjerë ndërkombëtarë, mbështetës të projekteve arsimore në Kosovë.
 • Apel i fortë: Ruhuni në rrugë Ministri i Punëve të Brendshme, apelon te qytetarët e Kosovës që të kenë kujdes në trafik Prishtinë, 9 mars 2010 NOA - Ministri i Punëve të Brendshme, z.
 • Debat për sanksionet penale Prishtinë, 9 Mars NOA - Në kuadër të angazhimit për nxjerrjen e një ligji sa më adekuat konform rrethanave në Kosovë për ekzekutimin e sanksioneve penale, Komisioni për Legjislacion dhe Gjyqësi i Kuvendit të Republikës së Kosovës, organizoi sot një dëgjim publik, i cili u udhëhoq nga kryetari
 • Kuçi: Ne nuk kërkojmë falje Prishtinë, 9 Mars NOA - Takime të niveleve të ndryshme mes institucioneve të Kosovës dhe KFOR-it, për t'i kapërcyer mosmarrëveshjet, janë zhvilluar edhe sot.
 • Zbulohen anije të mbytura në Mesjetë Stokholm, 9 Mars NOA - Gjenden anije të përmbytura nga shekulli i dymbëdhjetë duke bërë që zona në Detin Baltik të shndërrohet në arenë kërkimesh jo më vetëm për gaz por edhe për reliket antike.
 • Kryeministri belg: Po, heqjes së vizave Sejdiu: Belgjika ka mbështetur për një kohë të gjatë lirinë e popullit të Kosovës Prishtinë, 9 Mars NOA - Presidenti i Republikës së Kosovës, dr.
 • Kredia, e harruar nga bankat "Riaktivizimi i aktivitetit kreditues mbetet një objektiv sfidues, i cili do të kërkojë nxitjen e kërkesës finale dhe gjenerimin e plan-bizneseve të vlefshme për financim bankar, uljen e rrezikut real dhe atij të perceptuar të ekonomisë, rishikimin e strategjive të zhvillimit dhe të politikave
 • Thaçi: Serbët s'i integrojmë me dhunë Prishtinë, 9 Mars NOA - Kosova nuk do t'i detyrojë serbët në veri që të integrohen, por do të synojë t'i nxitë që të bëhen pjesë e shtetit përmes stimuleve dhe investimeve, ka thënë kryeministri Hashim Thaçi.
 • Familja e Litivenkos: Kemi frikë Rimini, 9 mars, NOA - Djali i tij, Aleksandër Litivenko, një ish-agjent i KGB-së ruse u helmua me lëndë radioaktive në vitin 2006 dhe e gjithë bota e mori vesh lajmin rreth tij.
 • Një shqiptare, zëdhënëse e Lega Nord Toskanë, 9 mars, NOA - Eshtë vetëm 23-vjeç, por ka marrë mbi supe një përgjegjësi të madhe, atë të qenit zëdhënëse shtypi e një force të rëndësishme politike në Itali, siç është Lega Nord.
 • Parandalohet një krim në mes të Shkodrës Shkodër, 9 mars, NOA - Në sherr e sipër, njërit nga gjashtë të rinjtë që ishin duke u konfliktuar në mes të Shkodrës i ka shkrepur pa dashje një pistoletë që kishte me vete, por për fat të mirë, policia ka ndërhyrë menjëherë në vendin e ngjarjes duke bërë kështu të mundur shmangien dhe parandalimin
 • E rrihte vjehrri, 25-vjeçarja e denoncon Durrës, 9 mars, NOA - Jemi mësuar të dëgjojmë për gra apo vajza që dhunohen fizikisht nga bashkëshortët e tyre, porse rasti që kanë dëgjuar së fundmi forcat e policisë së Durrësit nga goja e një prej tyre ka qenë disi i veçantë.
 • Basha: Jemi gati për heqje vizash Ministri i Brendshëm shqiptar, Lulëzim Basha thotë se Shqipëria i ka plotësuar të gjitha kriteret që përshkruhen në udhërrëfyesin për liberalizimin e vizave: "Unë mund t'ju them se ajo që ne ndjejmë si Shqipëri, është se ne i kemi plotësuar detyrat tona.
 • Vdesin në një ditë dy njerëzit më të vjetër SHBA, 9 Mars NOA - Dy nga njerëzit më të vjetër të botës janë ndarë nga jeta në të njëjtën ditë. Meri Jozefinë Rei, e certifikuar si personi më i vjetër në Shtetet e Bashkuara, vdiq të djelën në moshën 114 vjeç e 294 ditë.
 • Kontrolli, kapet me pistoletë e fishekë Durrës, 9 mars, NOA - Mbante të fshehura në makinë një pistoletë sportive dhe një krehër me fishekë, por është zbuluar nga policia gjatë një kontrolli të ushtruar brenda saj.
 • Policia Rrugore, 790 gjoba brenda një dite Tiranë, 9 mars, NOA - Plot 790 gjoba janë vendosur vetëm gjatë ditës së djeshme nga Rrugorët e Tiranës ndaj drejtuesve të automjeteve për shkelje të rregullave të qarkullimit, duke hequr edhe 4 patenta të tyre.
 • Meta: Bashkimi për Mesdheun, plan i ri Tiranë, 9 mars, NOA - Ministri i Punëve të Jashtme, Ilir Meta dha sot një drekë pune për ambasadorët rezidentë të vendeve anëtare të Bashkimit për Mesdheun, në kuadër të së cilës u zhvilluan biseda lidhur me angazhimin politik të Shqipërisë dhe projektet konkrete të këtij organizmi.
 • Fule: BE, jo shteteve të reja në Ballkan Strasburg, 9 mars NOA - Bashkimi Evropian nuk përkrah formimin e shteteve të reja në Ballkan, i tha Radios Evropa e Lirë, Komisioneri për Zgjerim dhe Politikë të Jashtme, Stefan Fule.
 • Belgjika, pro integrimit të Kosovës në BE Prishtinë, 9 mars, NOA - Belgjika do të vazhdojë ta mbështesë Kosovën në rrugën e saj drejt perspektivës evropiane. Një fakt të tillë presidentit kosovar, Fatmir Sejdiu, ia ka siguruar kryeministri i Belgjikës, Yves Leterme, gjatë një takimi të përbashkët në Prishtinë, ku u diskutua për marrëdhëniet
 • Tragjedia shqiptare në Maqedoni "Integrimi i kësaj Maqedonie në NATO dhe BE do të shndërronte popullin shqiptar në popull apatrid (Me konventën e Nju Jorkut të 28 shtatorit 1954 në këtë kategori përfshihen personat që asnjë shtet nuk i konsideron si qytetarë të vet).
 • Tërmeti, Berisha ngushëllon Erdoganin Tiranë, 9 mars, NOA - Kryeministri Berisha i ka shprehur përmes një mesazhi, ngushëllimet kryeministrit të Turqisë, Erdogan, për viktimat e shkaktuara nga tërmeti në Anatolinë Lindore.
 • Kuçi: Nuk i kërkojmë falje KFOR-it Prishtinë, 9 mars, NOA - "Kërkimi i faljes është ritual religjioz dhe ata që shkojnë në xhami apo kishë kanë nevojë të kërkojnë falje. Në këtë rast, nuk mendoj se është ndonjë arsye për të kërkuar falje, vetëm një arsye për sqarime të domosdoshme".
 • Zyrtari i BERZH: Kriza greke do t'ju prekë Bruksel, 9 mars, NOA - Një ekonomist i lartë në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim thotë se në kundërshtim me mendimin e përgjithshëm se kriza ekonomike globale nuk do të ndikonte aq rëndë në vendet e Evropës Juglindore, u pa qartë se ky rajon pësoi një tronditje të madhe.
 • Alo 116, linjë falas për fëmijët Tiranë, 9 mars, NOA - "Alo 116", Linja e Telefonit për Fëmijët në Shqipëri dhuron për herë të parë në Shqipëri ndihmë konkrete për të gjithë fëmijët dhe prindërit e tyre përmes një shërbimi kombëtar falas, 24 orë në 7 ditë.
 • Erdogan: Shqipëria, partner strategjik Ankara, 9 mars, NOA - Kryeministri turk, Rexhep Erdogan i ka rezervuar një takim të veçantë kryetares së Kuvendit, Jozefina Topalli, në kuadrin e pranisë së saj në Samitin Botëror "Të drejtat e Grave lidhin Lindjen me Perëndimin".
 • Shalsi: Arka e shtetit është bosh Tiranë, 9 mars, NOA - Deputeti i Partisë Socialiste, Eduard Shalsi ka reaguar sot, pas deklaratave të ministrit të Punëve të Brendshme, Lulëzim Basha mbi buxhetet bashkiake, duke deklaruar se vendi po futet në krizë ekonomike.
 • Amnistia, Bode "përplaset" me FMN Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 9 mars, NOA - Qeveria shqiptare dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk kanë gjetur konsensus mbi amnistinë fiskale.
 • Arsenal kërkon të fitojë pa Fabregas Angli, 9 Mars NOA - Sfida tjetër e Champions League e cila është në program të zhvillohet ditën e sotme është ajo ndërmjet Arsenalit dhe Portos.
 • Chiellini, asgjë serioze për të Torino, 9 Mars NOA - Për sa i përket mbrojtësit të Juvetnusit, Georgo Chiellini, i cili u dëmtua në ndeshjen e fundit të ekipit të Zakeronin në Firenze të gjithë ishin në pritje të rëndësisë të këtij dëmtimi.
 • Të fundit e Milan United Milano, 9 Mars NOA - Të gjithë janë në pritje të supersfidës të së mërkurës ku ekipi i Milanit do të përballet në transfertë me Manchester United të Sir Alex Ferguson.
 • Erdogan, Topallit: Ne jemi partnerë Ankara, 9 Mars NOA - Kryeministri i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan i rezervon një takim të veçantë Kryetares së Kuvendit të Shqipërisë, Jozefina Topalli e cila gjendet në Turqi pasi po merr pjesë në Samitin Botëror "Të drejtat e Grave lidhin lindjen me perëndimin".
 • Në rrezik ndeshja e Firenzes Firenze, 9 Mars NOA - Dëbora, është ajo që ka mbuluar qytetin e Firenzes dhe ajo mund të jetë problemi që ndeshja e sotme e Champions League ndërmjet Fiorentinës dhe Bajernit të mos zhvillohet.
 • Ndalet një vrasje në çastet e fundit Shkodër, 9 Mars NOA - Policia parandalon krimin në qendër të qytetit Shkodër. Në çastet që mund të ndodhte ngjarja fatale. Gjithçka ka ndodhur sot në 12.
 • BE: Invalidët, të varfër e të izoluar Tiranë, 9 Mars NOA, Blerina Ahmetaj - Qeveria Shqiptare ka ende punë për të rritur standardin e jetesës së personave me aftësi të kufizuar. Nga monitorimi që ka kryer fondacioni shqiptar për të drejtat e personave me aftësi të kufizuar, mësohet se qeveria ka ende shumë masa të pazbatuara në drejtim
 • Shkolla e Policisë, shpallen kandidatët Tiranë, 9 Mars NOA - Shpallen datat e testimit të kandidatëve që kanë aplikuar për Shkollën e Policisë për periudhën prill-dhjetor 2010. Policia e Shtetit tha sot se të gjithë kandidatët e interesuar për të ndjekur studimet në Shkollën Bazë të Policisë për "Patrullë të Përgjithshme", të cilët
 • PD: Rezoluta për vizat, PS të mos bojkotojë Tiranë, 9 Mars NOA - Komisioni i Integrimit të Parlamentit të Shqipërisë mori në shqyrtim rezolutën në mbështetje të procesit të liberalizimit të vizave, që do të miratohet ditën e enjte.
 • Topalli takohet me homologen e Pakistanit Ankara, 9 Mars NOA - Gjatë punimeve të Samitit Botëror në Ankara "Të drejtat e gruas lidhin lindjen me perëndimin", Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli zhvilloi takime me personalitete turke, ministre e deputete, si dhe me figura të njohura parlamentare nga vende te ndryshme të pranishme në
 • Vjedh celularë në një dyqan, i shet te tjetri Tiranë, 9 Mars NOA - Nga një dyqan në tjetrin, jo për të blerë si gjithë njerëzia, por për të vjedhur te njëri dhe shitur te tjetri. Këtë ka bërë një djalë 25 vjeçar në Tiranë, duke shënuar kështu një tjetër ide "novative" për hajdutët që janë shtuar shumë kohët e fundit në kryeqytet.
 • Traktati i Atlantikut mblidhet në Tiranë Tiranë, 9 Mars NOA - Kryeministri Sali Berisha priti sot Sekretarin e Përgjithshëm të Shoqatës së Traktatit të Atlantikut Troels Froling dhe konfirmoi mbështetjen për organizimin e Asamblesë se Përgjithshme të saj në Tiranë, në vjeshtë të vitit 2010.
 • Heroinë te shkolla "Lidhja e Prizrenit" Tiranë, 9 Mars NOA - Zbulohet drogë e fortë dhe e rrezikshme pranë një shkolle në Tiranë, arrestohet një djalë i ri i dyshuar si shpërndarës i lëndës narkotike, kurse kryhen kërkime për origjinën e saj.
 • Pranga inspektorit, la të vidhen hekurudhat Durrës, 9 Mars - Detyra e Inspektorit të Shërbimit në Stacionin Hekurudhor Sukth Durrës, e detyronte një 54-vjeçar nga Shijaku, që rrogën e përmuajshme ta meritonte pikërisht duke ruajtur pronën shtetërore por kjo nuk ka qenë punë e tij, aq sa ka parë të plaçkitej hekurudha dhe ka
 • Policia pranon rrahjen në Ruzhdie Fier, 9 Mars NOA - Policia e Fierit ka pranuar sot zyrtarisht për rrahjen e një banori në fshatin Ruzhdie të Fierit, ngjarje që lidhet me sherret paselektorale në atë zonë që ka marrë famë së fundi nga deklaratat e shumta politike të PD dhe PS.
 • Godinat e banimit, energjia që ikën kot Tiranë, 9 Mars NOA, Rajmonda Lajthia - Eficienca e energjisë në ndërtesat publike ishte tema e seminarit që u mbajt sot në ambientet e Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjitikës.
 • PS: Çmimet i rritën Saliu dhe Ridvani Tiranë, 9 Mars NOA/ Çmimet e produkteve të konsumit të përditshëm sikundër e kanë vërejtur amvisat dhe të tjerë që merren me blerjet ditore të shtëpiven dhe bizneseve të ndryshme, janë rritur ndjeshëm kohët e fundit, aq sa detyruan dhe Institutin e Statistikave (INSTAT), që të pranojë faktin dhe
 • Armando Duka rizgjidhet në krye të FSHF Durrës, 9 mars, NOA - Federata Shqiptare e Futbollit ka sërish në krye të saj për një tjetër mandat, kryetarin aktual Armando Duka i cili fitoi thellë ndaj dy kandidatëve të tjerë në zgjedhjet që përfunduan pak çaste më parë.
 • Bandë të miturish, bëjnë plaçkitje në seri Durrës, 9 Mars NOA - Mosha e mitur nuk i ka penguar aspak katër djem në moshë të mitur që të shndërrohen në mjeshtër të plaçkitjeve në seri në Durrës.
 • "Playboy" vjen në Bodrumin e Metropolit Tiranë, 9 Mars NOA/ Milena Selimi - "Playboy i trojeve tona" është premiera e re e Teatrit të Metropolit, e cila do të përurojë më datën 13 mars 2010 sallën më të re të tij, të quajtur BODRUM.
 • Grabitje me dhunë në hyrje të pub-it Korçë, 9 Mars NOA - Një grabitje me dhunë ka ndodhur në hyrje të një pub-i në qytetin e Korçës, ku një i ri është plagosur dhe i janë rrëmbyer sende personale që ai kishte me vete.
 • Përplasen dy makina, vdes 50-vjeçari Lushnjë, 9 Mars NOA - Përplasja e dy makinave sot herët në mëngjes shkaktoi vdekjen e një 50-vjeçari. Ngjarja ndodhi në orën 01.30 të ditës së sotme në rrugën rurale në fshatin Krutje të rrethit Lushnje, informon korrespondenti i agjencisë NOA.
 • Haiti i kthen ndihmat mbrapsht Porto Prince, 9 mars, NOA - Haitianët duhet të mësohen ta nxjerrin vetë bukën e tyre dhe jo të krijojnë varësi nga ndihmat që u vijnë nga jashtë, megjithëse ata u goditën nga një katastrofë e madhe, siç ishte ajo e tërmetit dy muaj më parë, ku humbën jetën më shumë se 220.
 • Inva Mula: Identifikohem me Mozartin gjerman Berlin, 9 mars, NOA - Ndërsa në profesione të tjera gratë mund të diskriminohen, në skenë jo: ajo gjithmonë është në qendër të vëmendjes. Kwshtu shprehet në një intervistë ekskluzive për Deutsche Vellen sopranoja shqiptare Inva Mula.
 • FIFA-UEFA: Mbështesim FSHF Durrës, 9 mars, NOA Update - Projekti për restaurimin e stadiumit kombëtar "Qemal Stafa" t'i jepet Federatës, pasi do mbështetet edhe nga FIFA e UEFA.
 • Leterme: "Jo" azileve politike Shkup, 9 mars, NOA - Eshtë e pakuptimtë të kërkohet strehim politik për arsye ekonomike dhe prandaj Belgjika nuk do të lejojë asnjë rast azilimi nga Maqedonia, ashtu siç është kërkuar.
 • PS në Kuvend: Miratoni nismat tona Tiranë, 9 mars, NOA - Komisioni Parlamentar i Ligjeve ka rinisur sot diskutimet për nismat e Partisë Socialiste mbi ndryshimin e ligjit në baze të të cilit ngrihen komisionet hetimore, ku të pranishëm në komision edhe deputetët socialistë.
 • Vrasja në Shkodër, identifikohet autori Shkodër, 9 mars, NOA - Forcat e policisë së Shkodrës kanë mundur të identifikojnë autorin e ngjarjes fatale dje në qytetin verior, ku një djalë 17-vjeçar mbeti i vrarë nga goditja me pistoletë e një bashkëmoshatari të tij.
 • Xhaferri: Ministria, kritike e FSHF Durrës, 9 mars, NOA - Të gjithë jemi të sensibilizuar për rolin e lojës së futbollit në jetën shoqërore të vendit, si edhe në rritjen e imazhit të vendit tonë në sytë e të huajve, prandaj kritikat ndaj gjërave që e pengojnë atë konsiderohen si mjaft normale.
 • Papandreu: Kriza jonë, rrezik global Uashington, 9 mars, NOA - Kriza greke mund të provokojë një krizë të dytë globale. I këtij mendimi është shprehur kryeministri grek, Jorgos Papandreu, ndërsa gjendet sot në Uashington për t'u takuar me krerët e lartë të Shtëpisë së Bardhë dhe vetë presidentin amerikan, Barak Obama.
 • Duka: Futbolli, të kualifikohet Durrës, 9 mars, NOA Update - "Uroj që ky takim i Asamblesë së FSH-së t'i shërbejë shansit të rritjes së kualifikimit të futbollistëve shqiptarë si edhe së shpejti, të kthehet në një lëndë të detyrueshme në shkollat e mbarë vendit".
 • Federata e Futbollit, zgjidhet presidenti i ri Durrës, 9 mars, NOA - Federata Shqiptare e Futbollit sot do të zgjedhë kreun e ri të saj në një mbledhje të posaçme i cili po mbahet në qytetin e Durrësit, në prani edhe të përfaqësuesve të FIFA-s.
 • Deklarata shkurtpamëse e Kuvendit të Kosovës "Millosheviçi vërtet ka vdekur në Hagë, por hijet e tij e të paraardhësve të tij po vazhdojnë të na ndjekin pas! Në Serbi ai i ka lënë mjetet dhe metodat e tij, ndërsa në Kosovë fjalorin e tij!
 • E ardhmja federale e Maqedonisë Federalizimi, kërcënim politik apo perspektivë reale për Maqedoninë? Bardhyl Mahmuti* Kushtetuta e shtetit unitar të Maqedonisë pasqyron në mënyrë më besnike ambalazhin e produkteve që zihen në kuzhinën antishqiptare të Shkupit.