Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Arsimi Parauniversitar, debati i zhvilluar
English

Arsimi Parauniversitar, debati i zhvilluar

Prishtinë, 9 Mars NOA - Ministria e Arsimit, e Shkencës dhe Teknologjisë, ka organizuar një punëtori me përfaqësues të Këshillit Evropian, të ICO-së, UNICEF-it, dhe përfaqësues tjerë ndërkombëtarë, mbështetës të projekteve arsimore në Kosovë.

Temë debati e kësaj punëtorie ishte finalizimi i draft-dokumentit të Ligjit për Arsimin Parauniversitar (LAP) në Kosovë, i cili është hartuar nga MASHT dhe së shpejti pritet të jetë i gatshëm për shqyrtim dhe miratim nga Qeveria dhe Kuvendi i Republikës së Kosovës.

Punëtoria e sotme pati në fokus vërejtjet, sugjerimet dhe komentet e marra nga terreni ku për disa javë rresht është debatuar me përfaqësues të institucioneve arsimore dhe të shtresave të ndryshme intelektuale në Kosovë.

Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, ka përgëzuar të gjithë aktorët në hartimin e këtij ligji, pjesëmarrësit në debat e në veçanti ka falënderuar ekspertët ndërkombëtarë për konsulencën e dhënë në këtë drejtim.

Ai gjithashtu ka falënderuar edhe donatorët për mbështetjen e vazhdueshme financiare të projekteve arsimore, në veçanti Bankën Botërore.

"Ne po synojmë që të kemi një ligj të standardeve evropiane, një ligj i cili përveç që ofron infrastrukturë bashkëkohore ligjore, njëherësh të jetë edhe lehtë për t'u implementuar në rrethanat e shtetit tonë të ri", ka theksuar ministri Hoxhaj.

Konsulenti i MASHT, Dennis Farrington, është shprehur se, ende ka kohë që ky draftligj të plotësohet ashtu që në fund të kemi një dokument që vërtetë do të jetë i përshtatshëm dhe konform standardeve bashkëkohore.

Bëhet e ditur se debati do të vazhdojë gjatë ditëve në vijim edhe me drejtorët e shkollave të mesme, grupin punues për diskutim të dokumentit -draftligjit dhe me konsulentë ndërkombëtarë.

a.b/NOA

KOMENTE