Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Lamtumirë ujëra të zeza dhe fekale
English

Lamtumirë ujëra të zeza dhe fekale

Çështja e ujërave të zeza në Deçan së shpejti do të mbetet një kapitull i mbyllur

Deçan, 9 Mars NOA - Deçani sot shënoi një ngjarje mjaft të rëndësishme pasi çështja e ujërave të zeza në këtë lokalitet së shpejti do të mbetet si një kapitull i mbyllur dhe qyteti do të ketë një mjedis të pastër.

Ndërtimi i sistemit të kanalizimit do të përfshijë fshatrat Carabreg i Ulët dhe i Epërm, Llukë e Epërme dhe Beleg, - u tha sot pas nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet Ministrisë së Mjedisit dhe KK të Deçanit të cilin e nënshkruan ministri Mahir Yagcilar dhe kryetari i KK të Deçanit Z. Rasim Selmanaj.

Pas nënshkrimit të Memorandumit, ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Mahir Yagcilar, tha se projekti do të realizohet në faza të caktuara, por ajo që ka rëndësi është fakti se ujërat e zeza më nuk do ta ndotin mjedisin në qytetin e Deçanit.

Projekti do të jetë afatgjatë. Vlera e përllogaritur e projektit është dy milion euro. Nga kjo shumë Komuna e Deçanit do të sigurojë 400 mijë euro.

Ministria e Mjedisit përkatësisht Qeveria e Republikës së Kosovës së bashku edhe me donatorët pas rishikimit të buxhetit të këtij viti do të financoj 600 mijë euro për të vazhduar deri në realizimin e plotë të projektit i cili pritet të përfundojë në vitin 2011. Bëhet e ditur se Memorandumi i Mirëkuptimit do të filloj të zbatohet që nga dita e sotme.

a.b/NOA

KOMENTE