Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Papa kërkon falje për abuzimet seksuale
English

Papa kërkon falje për abuzimet seksuale

Vatikan, 20 mars, NOA - Papa Benedikti XVI u ka kërkuar falje sot viktimave të abuzimeve seksuale nga kleri katolik në Irlandë, duke thënë se ai ndjehet i turpëruar. "Ju keni vuajtur shumë dhe mua vërtetë më vjen keq", tha Papa në një letër të hapur drejtuar viktimave dhe familjeve të tyre.

Papa gjithashtu shpalli fillimin e hetimeve formale të Vatikanit për dioqezat dhe seminaret irlandeze, të cilat janë prekur nga skandali.

Vatikani po përpiqet ta kufizojë dëmin e shkaktuar nga abuzimet seksuale të fëmijëve nga priftërinjtë në Irlandë, Gjermani, Austri dhe Holandë.

NOA/EL

KOMENTE