Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Ekon - Zona Euro Regjistron Një Rritje Ekonomike Me 0,2 Për Qind Në Tremujorin E Parë
English

Ekon - Zona Euro Regjistron Një Rritje Ekonomike Me 0,2 Për Qind Në Tremujorin E Parë

BRUKSEL, 4 qershor /ATSH-AFP/ - Zona euro regjistroi një rritje ekonomike me 0,2 për qind gjatë tremujorit të parë, konfirmoi sot zyra evropiane e statistikave ''Eurostat'' në një vlerësim të dytë. ''Gjatë tremujorit të katërt të vitit 2009, rreth 16 vende regjistruan një rritje të ulët të Prodhimit të Brendshëm Bruto me 0,1 për qind'', theksoi Eurostat. Gjatë tremujorit të parë eksportet progresuan me 2,5 për qind ndërkohë që importet u rritën me katër për qind. ''Investimet u ulën me 1,1 për qind dhe mallrat e konsumit u ulën me 0,1 për qind'', theksoi instituti i statistikave. Mes ekonomive kryesore të zonës euro, rritja ekonomike u limitua me 0,2 për qind në Gjermani dhe Holandë, me 0,1 për qind në Francë dhe Spanjë dhe me 0,5 për qind në Itali./ /ec/ a.jor.
KOMENTE