Lajme > Lajme Temash > Qeveria > Institucionet Publike
 

Instituti I Statistikave

 • Studim. Meshkujt dominojnë në Shqipëri Tashmë të dhënat për diferencat gjinore në Shqipëri, vijnë përmes botimit Femra dhe Meshkuj në Shqipëri 2013" botuar nga Instituti i Statistikave.
 • 30 mijë shqiptarë nuk mund të sigurojnë dot bukën e gojës Shifrat janë bërë publike nga Instituti i Statistikave, i cili në bashkëpunim më Bankën Botërore ka kryer një studim për nivelin e varfërisë në rang vendi. Sipas INSTAT , situata ekonomike për shqiptarët është vështirësuar si pasojë e krizës globale financiare dhe situatës së përgjithshme makroekonomike lidhur me normat
 • Instituti i Statistikave është vënë i gjithi në funksion të qeverisë, shprehet Beqja Beqja theksoi se Instituti i Statistikave është vënë i gjithi në funksion të qeverisë. Sipas tij si pasojë e politizimit të tejskajshëm të INSTAT-it është prekur niveli më i ulët i besueshmërisë për të dhënat.
 • INSTAT: Tregtia me pakicë dhe e jashtme qershor 2012 INSTAT, instituti i statistikave të vendit ka publikuar të dhënat lidhur me tregtinë me pakicë që zhvillohet për tremujorin e 2-të 2012 si dhe eksportet apo tregtinë e jashtme të vendit.
 • Edi Rama në takimin me sipërmarrësit më të rinj Operatorët ekonomikë, por edhe publiku i gjerë, e kanë humbur plotësisht besimin tek Instituti i Statistikave që është kthyer në një instrument të propagandës politike. Ne besojmë se informacioni statistikor duhet të kthehet në një instrument në duart e publikut dhe posaçërisht në duart e sipërmarrjes shqiptare.
 • Shqipëria rrezikohet nga deflacioni Instituti i Statistikave njoftoi se çmimet e janarit 2012 qenë vetëm 1.6 për qind më të larta në krahasim me një vit më parë. Ky është niveli më i ulët i inflacionit i regjistruar në Shqipëri që nga janari i vitit 2009, kur kriza ekonomike dhe financiare botërore sapo pati filluar
 • PDIU: Të pezullohet përpunimi i të dhënave për kombësinë Tiranë, 23 dhjetor 2011, NOA - Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet kërkon nga Instituti i Statistikave që të ndërpresë përpunimin e të dhënave që lidhen me kombësinë nga procesi i rregjistrimit që u krye pak ditë më parë
 • Mbyllet sot procesi i regjistrimit të popullsisë Tiranë, 31 tetor 2011, NOA - Pritet që sot Instituti i Statistikave (INSTAT) të deklarojë zyrtarisht mbylljen e regjistrimit të popullsisë dhe banesave në Shqipëri.
 • INSTAT: Censusi po ecën mirë, parregullsitë janë raste të izoluara Tiranë, 5 tetor 2011, NOA – Pesë ditë nga nisja e Censusit të Popullsisë dhe Banesave Instituti i Statistikave deklaroi se procesi po ecën në mënyrë të kënaqshme dhe se problemet e hasura janë të izoluara dhe nuk rrezikojnë
 • Nis nesër regjistrimi i popullsisë dhe banesave në Shqipëri 000 regjistruesit zyrtarë, të trajnuar nga Instituti i Statistikave, do të trokasin në dyert e shqiptarëve për të filluar procesin e regjistrimit. Procesi do të zgjasë deri më 21 tetor.
 • Censusi i popullsisë, Qeveria 78 milion lekë shtesë për INSAT Për zbatimin e këtij vendimi u ngarkua Ministria e Financave dhe Instituti i Statistikave. Vendimi i sotëm për shtesën e fondit u mor në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të neneve 5 e 45, të ligjit nr.
 • Raporti i INSTAT: Në Shqipëri ka rënë kostoja e jetesës Tiranë, 10 gusht 2011, NOA - Instituti i Statistikave deklaron se gjatë muajit korrik, inflacioni arriti në 3.6 % duke shënuar një rënie prej 0.
 • INSTAT: Inflacioni drejt normalizimit, çmimet ranë në qershor Tiranë, 12 korrik 2011 NOA - Instituti i Statistikave ka konstatuar se gjatë muajit qershor kostoja e jetesës në vend ka pësuar rënie, kryesisht si pasojë e furnizimit të tregjeve të brendshme me prodhim vendas bujqësor.
 • INSTAT: Çmimet e konsumit, rritje e re gjatë nëntorit Këtë e konfirmon për agjencinë e Lajmeve NOA, Instituti i Statistikave, sipas të cilit, ndryshimi vjetor i Indeksit të Çmimeve të Konsumit në muajin nëntor është 2.8 për qind, kur një vit më parë ky ndryshim ishte 3.
 • Nis procesi i regjistrimit të Njësive Ekonomike Jobujqësore këtë rast ministri për Inovacionin dhe Teknologjinë e Informacionit e të Komunikimit Genc Pollo ishte i ftuar në uorkshopin përkatës, të organizuar nga Instituti i Statistikave, INSTAT. Ky regjistrim do të zgjasë për 4 javë gjatë gjithë muajit nëntor 2010 dhe do të kryhet në të gjitha njësitë ekonomike aktive që përmban Regjistri i Ndërmarrjeve
 • Shqiptarët preferojnë të bëjnë tregti vetëm me BE Kështu ka bërë me dije Instituti i Statistikave në raportin e tij të fundit, duke pohuar se partnerët kryesorë tregtarë vazhdojnë të jenë Italia dhe Greqia, ku me Italinë eksporti është 56.7 përqind dhe importi 28.
 • INSTAT: Çmimet e konsumit në gusht, rritje me 0.8% krahasuar me korrikun Një fakt i tillë u theksua në raportin e fundit të publikuar nga Instituti i Statistikave, sipas të cilit, indeksi i grupit “Ushqime dhe pije jo alkolike” shënoi një rritje prej 1.7 përqind, ku brenda këtij grupi rritja më e madhe prej 3.
 • PS: Qeveria nuk manipulon dot të dhënat, është shtrenjtuar jetesa e qytetarëve Deputeti i PS-së, Ilir Beqja deklaroi se “sado që të dhënat manipulohen nga Instituti i Statistikave të Sali Berishës, nuk e fshehin dot të vërtetën e shtrenjtimit të jetesës për shqiptarët”. Të dhënat zyrtare për muajin korrik tregojnë se inflacioni mesatar në 7 muajt e parë është 3,7 %.
 • INSTAT: Çmimet, rënie me 0.5% në muajin korrik Tiranë, 9 Gusht, NOA - Çmimet e konsumit, në muajin korrik krahasuar me një muaj më parë shënuan ulje prej 0.5%, ndërsa krahasuar me një vit më parë ato janë ulur me 3.
 • Instat: Biznesi në krizë 8 përqind”, thekson Instituti i Statistikave. Situata duket e njëjtë edhe për sektorin e tregtisë, ndërsa krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2009, rritja është 6.3 përqind.
 • Kutitë dhe bojkoti që duhet harruar Te dhena keto te Zyres se Punes Vlore, marre nga Instituti i Statistikave. Investimet I vetmi investim qe ka dy vjet qe po trumbetohet me shume buje eshte rruga kuc baba-topana. Duhej te ishin investuar gjithsej 35.
 • INSTAT: Ekonomia shqiptare është rritur me 2 për qind Tiranë, 9 korrik, NOA/ Rajmonda Lajthia/ Update - Në një kohë që qeveria po ul shpenzimet, se nuk ka para, në të kundërt të kësaj situate, Instituti i Statistikave deklaron se në tremujorin e parë të këtij viti ekonomia
 • Shkembimet Tregtare Me Kosoven Njohin Rritje Sipas të dhënave nga Instituti i Statistikave, gjatë 4-mujorit të parë të vitit 2010 volumi tregtar mes dy vendeve arriti në 3.510 milionë lekë.
 • Lohan:Regjistrimi I Popullsisë, Të Ruhet Privatësia E Të Dhënave kujdesin më të lartë për sigurimin e statistikave më cilësi të lartë", deklaroi sot Ambasadori i KE-së, Helmuth Lohan gjatë seminarit të organizuar nga Instituti i Statistikave të Shqipërisë (INSTAT) dhe Projekti i BE-së "Asistencë Teknike për Zyrën e Statistikave Kombëtare dhe Zyrat e saj Rajonale në Shqipëri".
 • Regjistrimi I Popullsisë, Instat Vijon Punën Në Terren TIRANA, 18 Qershor/ATSH/.- Instituti i Statistikave (INSTAT) po vlerëson rezultatet e projektit pilot të regjistrimit të përgjithshëm të popullsisë dhe banesave, i cili u krye gjatë muajve prill-maj, ku u përfshinë qytete të
 • Pollo: Regjistrimi I Popullsisë Dhe Banesave, Proces I Rëndësishëm Për Vendin Ministri Pollo mori pjesë sot në seminarin e organizuar nga Instituti i Statistikave të Shqipërisë (INSTAT) dhe Projekti i BE-së "Asistencë Teknike për Zyrën e Statistikave Kombëtare dhe Zyrat e saj Rajonale në Shqipëri".
 • Pas Viteve '90, Ulje E Ndjeshme E Aborteve Në Vend Kështu, të dhënat nga Instituti i Statistikave dhe Ministria e Shëndetësisë tregojnë se në vitin 1994 janë kryer 31 292 aborte, ndërsa ky numër ka ardhur në zbritje gradualisht deri në 9030 në vitin 2007.
 • Rriten çmimet e karburanteve, ilaçeve dhe frutave Instituti i Statistikave bën të ditur se inflacioni gjatë këtij muaji ka arritur në 3.1 për qind, ku krahasuar me muajin prill çmimet rezultojnë të jenë ulur.
 • Ekon - Zona Euro Regjistron Një Rritje Ekonomike Me 0,2 Për Qind Në Tremujorin E Parë ''Investimet u ulën me 1,1 për qind dhe mallrat e konsumit u ulën me 0,1 për qind'', theksoi instituti i statistikave. Mes ekonomive kryesore të zonës euro, rritja ekonomike u limitua me 0,2 për qind në Gjermani dhe Holandë, me 0,1 për qind në Francë dhe Spanjë dhe me 0,5
 • INSTAT: Eksportet u rriten 60 për qind gjatë muajit prill Tiranë, 02 qershor, NOA - Duket se muaji prill ka qenë i mbarë për nivelin e eksporteve shqiptare. Gjatë kësaj kohe eksportet kanë shënuar një rritje prej 60 %, krahasuar me të njëjtin muaj të një viti më parë, por në krahasim me marsin e vitit 2010 shënuan
 • Situata ekonomike, PS: INSTAT e nxori të vërtetën e punësimit Tiranë, 19 Prill NOA - Partia Socialiste tha sot se pas kërkesave këmbëngulëse të përsëritura prej saj, Instituti i Statistikave të Manipuluara vendosi të publikojë të vërtetën e punësimit në Shqipëri.
 • INSTAT: Ekonomia në 2009, u rrit me 3.3% Tiranë, 12 prill, NOA /Rajmonda Lajthia - Instituti i Statistikave i ka dhënë fund optimizmit që ka shoqëruar zyrtarët gjatë vitit 2009 lidhur me rritjen dyshifrore ekonomike që do të kishte Shqipëria.
 • Beqja: INSTAT mashtron me të dhënat Deputeti i PS-së, Ilir Beqja u shpreh se kemi të bëjmë me "fakte tronditëse mbi manipulimin që u bën të vërtetave të realitetit shqiptar Instituti i Statistikave ose ndryshe Televizioni Shtetëror i Shifrave që qeveria prodhon për të fshehur krizën ekonomike".
 • PS: INSTAT bën propagandë për Berishën Ai theksoi se prej muajsh, Partia Socialiste ka ndjekur me shqetësim fshehjen që po i bëhet statistikave zyrtare, nga Instituti i Statistikave "që është katandisur në një vegël në shërbim të demagogjisë së Sali Berishës".
 • Alkoli, duhani e obeziteti po "vrasin" shqiptarët Projekti i madh i financuar nga UNICEF e USAID u krye nga Instituti i Shëndetit Publik dhe Instituti i Statistikave. Studimi i madh demografik u krye në periudhën e viteve 28 tetor 2008 dhe përfundoi më 26 prill të vitit 2009.
 • Eksportet rriten 44%, bien importet Tiranë, 4 mars, NOA - Në muajin janar 2010, deficiti tregtar ka shënuar një ulje prej 38.3%, duke shënuar një ulje të importeve dhe rritje të eksporteve.
 • Rriten çmimet e ushqimeve, inflacioni arrin në 3.6% Instituti i Statistikave ka konstatuar se inflacioni në këtë fillimviti ka arritur në nivelin 3.6 %, shumë pranë limitit 4 %, të lejuar nga Banka e Shqipërisë.
 • Inflacioni arrin në 3.5% Instituti i Statistikave ka konfirmuar se gjatë muajit të kaluar shqiptarët u përballën me rritje çmimesh për produktet ushqimore, konkretisht u rrit grupi i zarzavateve. Muaji dhjetor 2009 përkon me festat e fundvitit çka shoqërohet me një rritje artificiale të çmimeve për frutat, perimet dhe pijet.
 • INSTAT: Ekonomia në rënie Ky parashikim është konfirmuar nga Instituti i Statistikave, i cili tha se ekonomia në 3 mujorin e 3-të, të vitit është rritur me vetëm 0.4%, krahasuar me tremujorin e mëparshëm.
 • Beqja: Ushqimet shtrenjtohen, INSTAT fsheh të vërtetën për t'i shërbyer Berishës "Instituti i Statistikave publikoi indeksin e rritjes së çmimeve të konsumit për muajin nëntor 2009. Në nëntor çmimet janë rritur më shumë se në secilin prej muajve të vitit 2009.
 • Beqja: Prifti gënjen, në buxhet vetëm 1 mld lekë për kompensimin e energjisë "Ministri Prifti deklaroi se janë ulur humbjet, por kushdo mund të shohë çfarë thotë Instituti i Statistikave për humbjet në rrjetin e energjisë në 6 muajt e parë të vitit 2009. Aty dëshmohet se humbjet janë 8 % më të larta se në të njëjtën periudhë të vitit 2008.
 • INSTAT: Çmimet e konsumit në tetor pësuan rritje krahasuar me muajin shtator Lajmi bëhet i ditur nga Instituti i Statistikave, INSTAT, sipas të cilit ndryshimi vjetor në muajin tetor, krahasuar me një vit më parë ka qenë 2.3 përqind.
 • Raporti i INSTAT: Bie deficiti tregtar, eksportet shënojnë një rritje me 33.6% Ky është raportimi më i fundit që bën Instituti i Statistikave lidhur me përpjesëtimin e importeve dhe eksporteve në vendin tonë gjatë kësaj periudhe. Sipas tij, në muajin shtator u eksportuan 9,5 miliardë lekë mallra, me rritje 33.
 • Ekonomia sfidon krizën ekonomike, INSTAT: 5.3% rritje në tremujorin e dytë Â Nga Rajmonda Lajthia Tiranë, 6 tetor NOA-Ekonomia shqiptare ka sfiduar çdo efekt negativë të krizës ekonomike. Instituti i Statistikave konstatoi se edhe për tremujorin e dytë të këtij viti ekonomia është rritur me 5.
 • INSTAT: Të ndërtosh në Shqipëri tani kushton më pak, bien kostot e ndërtimit Tiranë, 26 gusht, NOA - Të ndërtosh në Shqipëri, kohët e fundit ka filluar që të kushtojë më pak se më parë. Fakti bëhet i ditur nga Instituti i Statistikave (INSTAT), sipas të cilit indeksi i kushtimit në sektorin e ndërtimit vazhdon të shkojë drejt uljes, po
 • INSTAT, importet janë më të larta se një vit më parë, shtohet deficiti tregtar Një përfundim i tillë arrihet nëse studion të dhënat e fundit nga Instituti i Statistikave, sipas të cilave, në muajin maj, importi arriti një nivel prej 2.8 për qind më të lartë në krahasim me muajin maj të vitittë kaluar.
 • Për kapacitet të plotë elektoral dhe qeverisjeje Studimi serioz i Bankës Botërore, UNDP-së dhe Instituti i Statistikave, dëshmon se në një hark kohor 3 vjeçar, 200 mijë shqiptarë dolën qartësisht nga varfëria. Në muajin maj të këtij viti, 170 mijë qytetarë të këtij vendi që kishin të ardhura mujore nën 2 dollarë, kaluan përtej kufirit të varfërisë dhe kanë ardhura mbi
 • PD, Majlinda Bregu: Politika e Qeverisë uli varfërinë në vend, e tregojnë statistikat "Banka Botërore, Organizata e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim, PNUD dhe Instituti i Statistikave në botimin e Anketës për Matjen e Nivelit të Jetesës, kanë dhënë një panoramë të qartë e të plotë, të një prej fenomeneve më të mprehta ekonomike e sociale të çdo vendi në botë, siç është problemi i varfërisë