Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Moti nis të prishet, parashikimi për nesër nga NOA dhe Meteoalb
English

Moti nis të prishet, parashikimi për nesër nga NOA dhe Meteoalb

Tiranë, 16 Nëntor, NOA - Qarkullimi jugperendimor i masave ajrore do te sjelle nje paqendrueshmeri te motit ne te gjithe vendin. Vranesirat dhe shirat do te dominojne te gjithe qytetet e shqiperise por shira me te dendur do te kete ne Shkoder, Lezhe, Durres, Kruje, Tirane, por edhe nje pjese e jugut, Vlore, Sarande, Gjirokaster do te marrin shira te konsiderueshem.

Më poshtë gjeni parashikimin e detajuar të motit dhe temperaturat për Shqipërinë dhe pjesën tjetër të Evropës, ofruar nga agjencia NOA dhe Shërbimi Metereologjik MeteoAlb:

Shqipëria

Ndersa ne pjesen e dyte te dites shirat e dendur do te zhvendosen drejt veriut ku problematike situata do te jete ne B.Curri, Puke, Kukes, Peshkopi, Burrel. NDERSA pjesa tjeter e territorit do te kete shira me intensitet me te ulet. Mbremja dhe nata do te dobesoje ndjeshem intensitetin e shirave ne te gjithe vendin. Temperaturat e mengjesit do te pesojne nje rritje te lehte por mesdita do te kete rene me 4 grade te temperaturave ne te gjithe vendin. Era do të fryjë mesatare ne toke dhe deri e forte ne det me shpejtesi 55 km/h dhe drejtim jugperendimor kjo do te beje qe dallgezimi ne det te jete 5 balle.

Europa

Nje sistem vransirash dhe shirash do te perfshije nje pjese te Europes jugperendimore si edhe rajonin e Mesdheut ku problematike do te jete situata ne Itali pasi shira do te jene ne forme rrebeshi here pas here te shoqeruar me shkarkesa rrufesh, ndersa zona e Alpeve do te perjetoje stuhi te frota ere dhe reshje te dendura debore. Gjithashtu me reshje debore dhe stuhi ere do te jene zonat malore ne Spanje dhe France. Qendra e kontinentit do te jete e mbuluar nga mjegulla e dendur. Ndersa pjesa tjeter e Europes do te jete kryesisht me mot te kthjellet por me temperaturat te uleta.

Ngjarje ekstreme në Europë

Ishujt britanike alarmojne shira intensive dhe stuhi te forta ere;

Europa qendrore rrezikohet nga mjegulla e dendur.

Spanja alarmon per ere te forte dhe dallge te larta.

n.e/NOA

KOMENTE