Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2010
 

Lajmet e datës 16 Nëntor 2010

 • Filmi i Kristen Steuart, shfaqet modelja nudo SHBA, 17 nëntor NOA - Është folur shumë për filmin "Mirë se vini në Rileys" të Kristen Steuart. Ylli i “Tuilight”, është një balerinë e diskutueshme në botën e kërcimit.
 • Turisti i dehur hidhet në shatërvanin e Trevit, arrestohet Romë, 17 nëntor NOA - Një turist i huaj, me shumë mundësi në gjendje të dehur, ka bërë një zhytje në shatërvanin e Trevit. Personi në fjalë ka bërë disa hedhje, madje dhe në stile të ndryshme, duke u rrotulluar disa herë para se të binte në ujë.
 • Shembet një pallat në Indi, 63 të vdekur Indi, 17 nëntor NOA - Një ndërtesë u shemb në qarkun lindor të Nju Delhi, në Indi, duke vrarë të paktën 63 njerëz, ndërsa të plagosurit janë rreth shtatëdhjetë.
 • Ja pse meshkujt çmenden për femrat veshur me të kuqe Nju Jork, 17 Tetor, NOA- Fustani i zi është elegant, shik, por me sa duket, të bën të dukesh më e vjetër. Pra, nëse ju doni të joshni një mashkull .
 • Zjarr në Shangai, katër të arrestuar Shangai, 17 nëntor NOA - Policia në Shanghai ka arrestuar katër punëtorë për zjarrin që shpërtheu në një ndërtesë 28-katëshe në qendër të qytetit, i cili ka vrarë 53 njerëz.
 • Kinë, Bum shitjesh të Intelligender, testit që tregon seksin e bebes së palindur Kinë, 17 Tetor, NOA- Të mësosh seksin e fëmijës që pret, duke përdorur një test të thjeshtë. Bëhet fjalë për Intelligender, testin që përcakton seksin e bebes në barkun e nënës.
 • SHBA, zbulohet lidhja duhan-krim SHBA, 17 nëntor NOA - Pirja e më shumë se 20 cigareve në ditë kur jeni shtatzënë rrit me 30% mundësinë që fëmija të jetë një kriminel. Ky është rezultati i një kërkimi në kartelat mjekësore të 4 mijë të rriturve amerikanë mes moshës 33 dhe 40 vjeçare.
 • Studimi/ Prodhohet gjak nga qelizat e lëkurës Kanada, 17 Tetor, NOA- Një grup studiuesish në McMaster University , duket se kanë rikrijuar nga qelizat e lëkurës qeliza të gjakut. Pas dy vite studimesh, shkencëtarët kanadezë, të udhëhequr nga Mick Bhatia, drejtor shkencor i Stem Cell dhe Cancer Research Institute në Universitetin McMaster
 • Disa kuriozitete rreth ushqimeve Tiranë, 17 Tetor, NOA- Më poshtë gjeni të renditura disa kuriozitete rreth ushqimeve: 1. Qumështi me çokollatë u shpik nga Daniel Peter, i cili e shiste shpikjen e tij afër shtëpisë së Herri Nestle.
 • Haiti, dy të vdekur si pasojë e përleshjeve Haiti, 17 nëntor NOA - Dy persona janë vrarë në Haiti nga paqeruajtësit e OKB-së gjatë përleshjeve ndërmjet trupave ushtarake dhe demonstruesve të cilët kanë protestuar kundër kuotave të Kombeve të Bashkuara, të akuzuara për përhapjen e epidemisë së kolerës, që ka shkaktuar vdekjen e 900 personave
 • Hapësirë, zbulohet vrima e zezë SHBA, 16 nëntor NOA - Vrima e zezë më e re është gjithnjë e më afër dhe është zbuluar nga teleskopët e NASA-s, “Chandra”. Sipas ekspertëve të Agjencisë amerikane Hapësinore, vrima e zezë do të jetë vetëm 30 vjeç.
 • Vetitë që s’duhet të ketë besimtari Ngase Allahu bleu prej besimtarëve që i besojnë me sinqeritet, shpirtrat dhe mallin e tyre, në shkëmbim të mirëqenies së përjetshme xhenetit. Andaj mos u bëni koprrac e dorështrënguar, ngase te besimtari nuk mund të gjenden dy veti, koprracia dhe morali i keq
 • Dëshmitarët e ndryshimeve të mëdha Jemi sërish ne dëshmitarët dhe protagonistët e ndryshimeve të mëdha, që së bashku mundëm të përvijonim imazhin e një Shqipërie tjetër, të asaj që po ndryshon çdo ditë, të një Shqipërie model për bashkëjetesën dhe harmoninë fetare, tipare këto që janë ngulitur thellë në ndërgjegjen e kombit shqiptar
 • Fotolajm – Edi Rama, dalja e parë publike me Lindën pas martesës Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama dhe gruaja e tij Linda, sot gjatë një dreke te sheshi “Partizani i Panjohur”, organizuar për besimtarë në nevojë, me rastin e Kurban Bajramit.
 • Berisha shkon në Estoni, takime me drejtues të shtetit ish-Sovjetik Estoni, 16 Nëntor 2010 NOA - Presidentja e Fondacionit Kulturor “Nënë Tereza”, Liri Berisha, ndodhet në kryeqytetin e Estonisë, Tallinn për një vizitë me ftese te Kryetarit te Grupit Parlamentar Estoni-Shqiperi, Rain Rosimannus.
 • Belgjikë, masakrohet një familje Bruksel 16 nëntor NOA/ Rid Bulku - Vrasje e trefishtë në periferi të Brukselit. E gjithë familja e një avokati u vra nga dy burra që u paraqitën si dy persona të interesuar për blerjen e makinës së tyre.
 • Islamizmi i Bosnjës, të shërbejë si shembull për fenë islame në Gjermani Berlin, 16 nëntor, NOA – Cem Özdemir-i është gjermani shembull me origjinë migracioni, model i integrimit të suksesshëm. I lindur në Gjermani në një familjeje turke u bë shtetas gjerman në moshën 18 vjeçare.
 • Fotolajm – Kurbanët e Bajramit Një kasap duke therur bagëti, në tregun e gjësë së gjallë, me rastin e festës së Kurban Bajramit. NOA/LSA
 • Maqedoni, mbi 62% nuk ndërrojnë emrin e vendit për NATO dhe BE Shkup, 16 nëntor, NOA – Në Maqedoni shumica e qytetarëve nuk pranojnë ndryshimin e emrit nëpërmjet një referendumi me qëllim të anëtarësimit në NATO dhe Bashkimin Evropain.
 • Haiti kundër OKB: Vullnetarët na sollën kolerën Porto Prince, 16 nëntor, NOA – Sikur të mos mjaftonte tragjedia e tërmetit në këtë fllim-viti, Haiti po përballet me një tjetër tragjedi të rndë, atë të kolerës, e cila deri tani ka shkaktuar 650 të vdekur.
 • Van Rompuy: Mbijetesa e Eurozonës, e rrezikuar nga borxhet Bruksel, 16 nëntor, NOA - Eurozona është në rrezik të mbijetesës së saj mbi zgjidhjen e problemeve të borxheve të disa prej anëtarëve të saj.
 • Blerim Shala: Korrupsioni në rritje, liria e shprehjes në rënie Prishtinë, 16 nëntor, NOA - "Me qeverinë Thaçi dhe dështimet e saj është marrë edhe bashkësia ndërkombëtare. I keni parë përmbajtjet e raporteve të fundit.
 • Studimi: Të flasësh për problemet, të bën keq Oklahoma, 16 nëntor, NOA - Diskutimet mbi problemet e jetës, sidomos ato mes miqsh, mund të shkaktojnë probleme të ndryshme shpirtërore si stres, ankth ose depresion.
 • Shembet pallati 5-katësh, 64 të vdekur dhe 78 të plagosur Nju Delhi, 16 nëntor, NOA – Një tragjedi e rëndë ka ndodhur në Nju Delhi të Indisë, ku nga shembja e një ndërtese 5-katëshe të paktën 64 persona kanë humbur jetën, ndërsa 78 të tjerë u plagosën.
 • UNESCO: Dieta mesdhetare, konsiderohet pasuri e njerëzimit Nairobi, 16 nëntor, NOA – Ushqimi tradicional i Mesdheut është futur në trashëgiminë kulturore jomateriale nga UNESCO. Një fakt i tillë u vendos në mbledhjen e Komitetit Ndërqeveritar të UNESCO-s, e cila u mbajt në Nairobi.
 • Moti nis të prishet, parashikimi për nesër nga NOA dhe Meteoalb Tiranë, 16 Nëntor, NOA - Qarkullimi jugperendimor i masave ajrore do te sjelle nje paqendrueshmeri te motit ne te gjithe vendin. Vranesirat dhe shirat do te dominojne te gjithe qytetet e shqiperise por shira me te dendur do te kete ne Shkoder, Lezhe, Durres, Kruje, Tirane, por edhe nje pjese e jugut
 • Doris Pack: Opozita po krijon vështirësi për qeverinë, kjo është e turpshme Bruksel, 16 nëntor, NOA/ Eglantina Nasi - Situata aktuale politike në Shqipëri paraqitet e vështirë, opozita nuk shkon në parlament dhe kur shkon, nuk voton ligjet.
 • Xhamia e re, Olldashi: Rama i gënjeu besimtarët në ditët e Kurban Bajramit Tiranë, 16 nëntor, NOA / Irma Toptani - Ndërtimi i xhamisë së re është një gënjeshtër e përsëritur e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Edi Rama.
 • Elbasan, mbetet në tentativë vrasja e 45 vjeçarit, ndërhyn policia Elbasan, 16 nëntor, NOA – Festa e shenjtë e Kurban Bajramit duket se nuk është e tillë një ditë sakrifice dhe mirësie, pasi në qytetin e Elbasanit, një 41 vjecar nuk ia ka kursyer goditjen me armë një bashkëqytetari të tij, por ka qene një aksion i mbetur në tentativë.
 • PPE, Daul: Bashkëpunoni, rrezikohet e ardhmja e Shqipërisë në BE Bruksel, 16 nëntor, NOA/ Irma Toptani – Kryetari i Partive Popullore Europiane, Joseph Daul deklaroi sot nga Brukseli në konferencën e përbashkët me lajtmotiv “Ballkani në zemër të Europës deklaroi se pas dhënies së opinionit negativ për statusin e vendit kandidat duhet që si mazhoranca edhe opozita
 • Bashkia reagon: Zoti e faltë “delen” e Perëndisë, xhamia e re është në planin francez Tiranë, 16 nëntor, NOA/ Irma Toptani – Ndërsa ministri i Transportit Sokol Olldashi e cilësoi një gënjeshtër paraelektorale premtimin e kryetarit të bashkisë së Tiranës, Edi Rama për ndërtimin e xhamisë së re, Bashkia e Tiranës ka reaguar duke i cilësuar akuzat e ministrit Olldashi si të padenja për
 • Berisha: I kam bërë lëshime opozitës, por s’mund të shkel Kushtetutën Bruksel, 16 nëntor, NOA/ Irma Toptani – Duke e nisur me një urim për të gjithë për Kurban Bajramin për të gjithë besimtarët muslimanë shqiptarë, kryeministri Sali Berisha në konferencën e përbashkët për shtyp me titull “Ballkani në zemër të Europës” e iniciuar nga Partia Popullore Europiane, deklaroi
 • Olldashi: Rama gënjeu besimtaret muslimanë për xhaminë e re Tiranë, 16 nëntor, NOA – Një ditë pasi kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama deklaroi se është gati plani dhe toka ku do të ndërtohet xhamia e re për besimtarët muslimanë, në një zonë në qendër të Tiranës, ministri i Punëve Publike, Transportit e Telekomunikacionit, Sokol Olldashi deklaroi sot
 • Rritet konkurrenca mes kompanive, Luthansa hyn në Aeroportin e Prishtinës Prishtinë, 16 nëntor, NOA – Në krahasim me sezonin e një viti më parë, këtë fund viti autoritetet zyrtare të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” parashikojnë një konkurrencë të fortë në dobi të udhëtarëve, e cila do të reflektohet automatikisht në uljen e çmimit të biletave.
 • Rama uron njerëzit në nevojë: Mbarësi e dritë për festat që vijnë Tiranë, 16 nëntor, NOA – Kurban Bajrami festa e shenjtë që i mëshon sakrificës dhe mëshirës e mirësisë ndaj më të varfërve, më të dobtëve, një sakrificë kjo e blatuar edhe në kremtimin tradicional të kësaj dite të shënuar për besimtarët muslimanë në të gjithë botën nuk mund të lërë jashtë vëmendjes
 • Presidenti Topi: Kurban Bajrami, një ditë për të qenë më shumë altruistë Tiranë, 16 nëntor, NOA – Kurban Bajrami është një ditë e shenjtë kur më shumë se kurrë promovohet virtyti fisnik i të qenit altruist e jo egoist...
 • Rama: Xhamia e re do të fuqizojë imazhin e harmonisë ndërfetare Tiranë, 16 nëntor, NOA/ Irma Toptani – Pas lajmit të mirë për të gjithë besimtarët muslimanë për planin e ndërtimit të xhamisë së re në qendër të kryeqytetit, kryetari i Bashkisë së Tiranës, Edi Rama i shoqëruar nga bashkëshortja e tij, Linda, ishte i pari politikan që vizitoi sot selinë e Komunitetit
 • Gallup: Kriza ekonomike po godet në Ballkan Londër, 16 Nëntor, NOA – Kriza ekonomike globale po i godet rëndë banorët e rajonin të Ballkanit Perëndimor dhe ky është njëri nga faktorët që po ndikon negativisht dhe në besimin e tyre tek institucionet.
 • Vetëvendosje! uron myslimanët për Bajramin Prishtinë, 16 Nëntor, NOA – Lëvizja Vetëvendosje! përmes një takimi u ka uruar të gjithë besimtarëve myslimanë festën e Kurban Bajramit. “Kudo që besimtarët shqiptarë ndodhen, le t’i gjejë ky telegram urimi të bashkuar në këtë ditë që sjell dashuri për njëri-tjetrin dhe për kombin.
 • Meta: Në festa, njerëzit bashkohen Tiranë, 16 Nëntor, NOA – “Në festa të tilla si kjo e sotmja, të gjithë shqiptarët të bashkohen sepse e bëjnë shoqërinë tonë më njerëzore dhe përkon me harmoni që edhe ne politikanë kemi nevojë”.
 • Qendra “Kurajo: Thirrjeve për dhunë, u ka kaluar koha Tiranë, 16 Nëntor, NOA – “Opinioni shqiptar dhe ai ndërkombëtar dëgjuan pak ditë më parë nga zëri i Opozitës së Bashkuar thirrjet për dhunë dhe destabilitet kombëtar deri në rrëzimin e maxhorancës.
 • Kryeministri Berisha niset drejt Brukselit Tiranë, 16 Nëntor, NOA – Kryeministri Berisha u nis sot për në Bruksel, ku do të marrë pjesë në konferencën “Ballkani në zemër të Europës”, e iniciuar nga Partia Popullore Europiane (PPE), me pjesëmarrjen e personaliteteve nga vende të rajonit, anëtarë të Parlamentit Europian dhe komisionerit për
 • Lidhja e Gazetarëve të Jugut: Dënojmë rrahjen e gazetarit Pirro Nase Gjirokastër, 16 nëntor, NOA - Lidhja e Gazetarëve të Jugut ka dënuar me forcë dhunën ndaj gazetarit dhe kryetarit të Unionit të Gazetarëve të Gjirokastrës, Piro Nase, si dhe të gjithë rasteve të tjera të pahetuara dhe të pandëshkuara të dhunës së rrugës ndaj njerëzve të medias në këtë qytet.
 • Edhe sot mot i bukur, parashikimi nga NOA dhe Meteoalb Tiranë, 16 Nëntor, NOA - Mengjesi i se martes do te jete me vransira ne zonat e uleta dhe bregdetare, ndersa ne pjesen tjeter te territorit do te dominojne kthjellimet.
 • Kurban Bajrami, besimtarët falen e festojnë Tiranë, 16 Nëntor, NOA – Besimtarët myslimanë në gjithë vendin kanë falur sot Namazin në nisje të festës së tyre të madhe, Kurban Bajramit, e cila vlerësohet prej tyre si dita e sakrifikimit, e mëshirës, faljes, mirëkuptimit, mirësisë, vëllazërimit dhe paqes.
 • Odisea e pasaportave në emigracion Athinë, 16 nëntor, NOA /Nga Abdurahim Ashiku - Odisea, për t’u kthyer në Itakë pas fitores dhelparake nëpërmjet “Kalit të Trojës” iu desh të kalojë nëpërmjet provave të jashtëzakonshme, megjithatë për të Itaka nuk mbeti në “Kalendat greke”.
 • Shpërndante drogë nëpër shkolla, kapet nxënësi me gjysmë kg marijuanë Gjirokastër, 16 Nëntor, NOA - Arrestohet në flagrancë një nxënës në shkollën e mesme “Industriale” të Gjirokastrës, i cili shpërndante lëndë narkotike në shkollë, me gjysmë kilogramë marijuanë.
 • Pasqyra e Shtypit, 16 Nëntor 2010 Tiranë, 16 Nëntor, NOA - Në këtë hapësirë gjendet një pasqyrë e titujve të gazetave në Tiranë, për ditën e Martë, 16 Nëntor 2010. Ky është një shërbim që ofrohet me parapagim nga agjencia e Lajmeve NOA, në shqip, anglisht, italisht e greqisht.
 • Barcelona në ndjekje të G. Rossit Barcelonë, 16 nëntor NOA - Është dhe Barcelona në të ardhmen e Gigiuseppe Rossi. Klubi i Barçës me sa duket do të realizojë këtë blerje sezonin e ardhshëm të merkatos së verës, kur të paguajë një klauzolë të sulmuesit prej 19 milionë eurosh, i cili ka një kontratë me Villarreal deri në 2013.
 • Jessica Simpson shumë shpejt do të martohet SHBA, 16 nëntor NOA - Zyrtarisht e fejuar në pritje të martesës. Eric Johnson, 31 vjeç dhe yll i NFL, i ka kërkuar dorën Jessica Simpson, e cila I ka thënë menjëherë po.
 • Të dhënat paraprake të Sony Ericsson Xperia x7 SHBA, 16 nëntor NOA - Kanë dalë këtë fundjavë disa nga të dhënat e para të smartphon-it me sistem operativ Windows 7 të Sony Ericsson, lançimi i të cilit do të nisë në fillim të 2011.
 • Kinë, teste të shumtë për të zbuluar seksin e fëmijëve Një jo e thatë e ekspertëve dhe shumë polemika për të parë seksi që do të ketë fëmija i ardhshëm. Vjen nga SHBA dhe shiten online, produkti i ri që tashmë është një sukses i madh në të gjithë Kinën.
 • Vajza e verbër dhe myslimane përdor një kalë për ta udhëzuar rrugës për në shkollë SHBA, 16 Tetor, NOA- Mona Ramouni është një vajzë myslimane në Dearborn, Miçigan, e lindur e verbër. Ajo përdor prej disa muajsh një kalë për ta udhëhequr në rrugët e qytetit që të shkojë në shkollën ku studion.
 • Objekte fluturuese të paidentifikuara në qiellin e Firences Firence, 16 nëntor NOA - Një “flotë” objektesh të vogla fluturuese të paidentifikuara (UFO) me sa duket janë shfaqur në qiellin e Firences dhe për të dokumentuar këtë fakt ekzistojnë disa fotografi.