Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
UNESCO: Dieta mesdhetare, konsiderohet pasuri e njerëzimit
English

UNESCO: Dieta mesdhetare, konsiderohet pasuri e njerëzimit

Nairobi, 16 nëntor, NOA – Ushqimi tradicional i Mesdheut është futur në trashëgiminë kulturore jomateriale nga UNESCO.

Një fakt i tillë u vendos në mbledhjen e Komitetit Ndërqeveritar të UNESCO-s, e cila u mbajt në Nairobi.

Kjo u konfirmua nga Pier Luigi Petrillo, kreu i delegacionit të Ministrisë së Bujqësisë, Ushqimit dhe Pyjeve italiane, i cili shtoi se dieta mesdhetare u miratua njëzëri si pasuri e njerëzimit dhe në hyrjen e gastronomisë franceze, duke u cilësuar si trashëgimi kulturore jomateriale nga UNESCO.

n.e/NOA

KOMENTE