English

Zëdhënësi i presidentit Obama, Robert Gibbs që nga shkurti largohet nga detyra

Uashington, 5 janar 2011, NOA- Zëdhënësi i presidentit amerikan Barack Obama, deklaroi ditën e sotme se do të tërhiqet nga ky post.

Duke vijuar më tej ai theksoi, se kjo nuk do të thotë se do largohet nga puna me kreun e SHBA-ve, por Robert Gibbs tha se do të punoj në fushatën për rizgjedhjen e Barack Obamës në vitin 2012, dhe se do të vazhdoj ta këshilloj presidentin, por tani nga jashtë Shtëpisë së Bardhë.
Zëvendësuesit e mundshëm të Gibbs mendohet se do të jenë janë zëvendësit e tij aktual, Bill Burton dhe Josh Earnest, dhe Jay Carney, sekretar për shtyp i zëvendëspresidentit, Joe Biden.

Gibbs sqaroi se që nga shkurti ai nuk do ta mbajë më postin e zëdhënësit të presidentit.

a.y/NOA

KOMENTE