Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Maqedonia, më pranë vendimit për zgjedhje të parakohshme
English

Maqedonia, më pranë vendimit për zgjedhje të parakohshme

Shkup, 11 shkurt, NOA - Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme do të qartësohet pas vizitës së kryeministrit Nikolla Gruevski në Uashington, bëjnë të ditur burime qeveritare për agjencinë e lajmeve INA.

Kryeministri Gruevski më 16 shkurt do të udhëtojë për vizitë zyrtare në SHBA, i ftuar nga nënpresidenti Joseph Biden dhe sekretarja amerikane e shtetit Hillary Clinton.

“Është e sigurt se kryeministri do të kërkojë përkrahje në Uashington për mbajtjen e zgjedhjeve, pas së cilave ai garanton se do të mbyll çështjen e emrit. Dhe nëse ato do të mbahen atëherë intervali kohor është nga muaji prill deri në muajin qershor, por në këtë rast shqyrtohet mundësia që regjistrimi i popullsisë të shtyhet për afat tjetër, për të mos shkaktuar tensione”, deklaroi zyrtari i lartë i qeverisë për INA.

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Thomas Countryman dje në Shkup deklaroi se kërkesa për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në Maqedoni është çështje e brendshme e autoriteteve politike të këtij vendi.

Të gjitha forcat politike në Maqedoni janë njëzëri për mbajtjen e zgjedhjeve. Partia e maxhorancës VMRO-DPMNE bëri të ditur dje se së shpejti do të deklarohen lidhur me këtë çështje.

NOA-INA

KOMENTE