Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 11 Shkurt 2011

 • Arrestohen 4 gardistë të tjerë për 4 vrasjet gjatë demonstratës së 21 janarit Prokuroria e Përgjithshme konfirmoi për agjencinë NOA, se nuk ka persona të tjerë të arrestuar veç këtyre katër gardistëve të thjeshtë
 • Papërgjegjshmëri, deputetët tallen edhe me shkresat parlamentare Tiranë, 11 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana – I kemi dhënë votën, ashtu siç ndodh në çdo vend demokratik të botës, me një qëllim: Që të na përfaqësojnë duke bërë ato që ne aspirojmë, zhvillimin e vendit, për një jetë më të mirë.
 • Revolucion historik në Egjipt Presidenti i Egjiptit Husni Mubarak u tërhoq pas më shumë se tri dekadash në pushtet. Tani Evropa duhet t'u qëndrojë pranë egjiptianëve...
 • Dashuri dhe urrejtje, 4 në 10 persona fyejnë kompjuterin E enjte, 10 shkurt 2011, NOA- Sipas një sondazhi të organizuar nga një kompani sigurie informatike, nuk janë të paktë përdoruesit që e shajnë aparatin kompjuterik.
 • Guardiola: Nuk ka pasur arsye për të mos rinovuar kontratën E premte, 11 shkurt 2011, NOA- Pep Guardiola, trajneri i ekipit të futbollit të Barcelonës, ka komentuar rinovimin e kontratës së tij. “Ju nuk mund të jetoni nga e kaluara, më është dashur të shoh nëse kemi mbajtur forcën dhe pasionin, ndërsa lojtarët janë përgjigjur pozitivisht, prandaj jam
 • Kamioni përplas biçikletën, vdes 18 vjeçari Shkodër, 11 shkurt 2011, NOA- Një aksident me pasojë viktimë ka ndodhur ditën e sotme në qytetin e Shkodrës. Një 18 vjeçar ka humbur jetën, pasi ndërsa ka qenë duke ecur me biçikletë, është përplasur nga një kamion, i cili mësohet të ketë qenë me shpejtësi të madhe.
 • Biden: Egjiptin e pret një periudhë delikate E premte, 11 shkurt 2011, NOA- Në vazhdën e reagimeve të Presidentit Hosni Mubarak, i radhës ka qenë ai i Zëvendës Presidentit Amerikan, Xho Biden.
 • Johansson mohon lidhjen, me Sean Pean vetëm miq E premte, 11 shkurt 2011, NOA- E shumëpërfolur për lidhjen e saj me aktorin Sean Pean, Scarlett Johansson ka hedhur poshtë zërat. Një burim afër saj është shprehur për mediat se, “Scarlett dhe Sean nuk janë në lidhje, ata kanë qenë miq për shumë vite.
 • Tahiri letër Kryeparlamentares Topalli, për përjashtimin nga Kuvendi Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA- Shkëlçesisë së Saj, Zojs Jozefina Topalli Fort e nderuar Kryetare e Kuvendit, Po ju drejtohem me këtë letër në gjuhën tuaj, për të kuptuar motivin e vendimit të djeshëm të Byrosë së Kuvendit në lidhje me masat disiplinore të marra lidhur me seancën e djeshme
 • Pacolli: Oferta e Thaçit nuk na intereson, mbesim në opozitë Prishtinë, 11 shkurt 2011, NOA- Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli e duket se e ka refuzuar kërkesën e Hashim Thaçit për koalicionin qeveritar.
 • Plagosën 23 vjeçarin, arrestohen bashkëpunëtorët Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA- Dy persona u arrestuan nga uniformat blu, pasi ditën e djeshme plagosën me mjete të fortë një person. Mësohet se ranë në pranga, Emiljano Pashkaj, 18 vjeç, banues në Kasallë, Kamëz dhe Zenun Ismet Çuni, 18 vjeç, banues po në Kasallë Kamëz, si dhe u bë shpallja
 • Bën me silikon fundshpinën, vdes 20-vjeçarja Claudia Aderotimi Londër, 11 Shkurt NOA - Një studente nga Londra 20 vjeçare është ndarë nga jeta në SHBA dhe kjo pasi iu nënshtrua një injeksioni me silikon, që kishte si qëllim rritjen e dimensioneve të fundshpuinës së saj, madje të ngjashme me atë të Jennifer Lopez.
 • Përplaset me trenin pa e kuptuar, shpëton i gjallë Kanada, 12 Shkurt NOA - Një 29-vjeçar kanadez është përplasur keqas nga një tren, por ai duhet thënë se nuk e ka vënë re. Personi në fjalë, nga Saskatoon, ishte aq i dehur, kjo bazuar në atë çka tregonin dëshmitarët e ngjarjes, saqë nuk e ka dëgjuar aspak borinë e trenit teksa ai po ecte mbi binarët
 • Ikën Mubarak, Ashton e Cameron: E ardhmja në duart e popullit Kajro, 11 shkurt 2011, NOA- (Update) Pas rreth 1 muaj protestash në vend, më në fund ditën e sotme është dhënë dorëheqja nga ana e Presidentit të Egjiptit, Hosni Mubarak.
 • Kasetë hard për vajzën e Depardieu Paris, 11 Shkurt NOA - Një kasetë e regjistruar me përmbajtje erotike për aktorin e njohur Gerard Depardieu. Një person nga Haiti, 34 vjeç, ka kërcënuar Julie Depardieu se do të dorëzonte shtypit një video, që do ta paraqiste atë në një raport seksual me vetë personin në fjalë.
 • Konferenca e plotë e Ministrit të Drejtësisë, Bujar Nishani Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA- Ministri i Drejtësisë Bujar Nishani shprehu sot shqetësimin për zvarritjen e procesit për çështjen "Gërdeci”. Në një konferencë për shtyp, ministri Nishani tha se, kam kërkuar mbledhjen e Këshillit të Lartë të Drejtësisë (KLD) dhe përfshirjen në rendin e ditës të diskutimit
 • E pse duhet të bëhemi bashkë Pse duhet të bëhemi bashkë me po këta politikanë që janë sjellur keq me qytetarët në këto vitet e pasluftës Nga Albin Kurti
 • PS: Padia ndaj Prokurores, tregon që Berisha nuk ndalet në luftën me Ina Ramën Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA- Selia rozë reagoi pak më parë lidhur me deklaratën e Aldo Bumçit, për organin e Prokurorisë së Përgjithshme dhe Kryeprokuroren Ina Rama.
 • Kantriman në Prishtinë: Presim qeverisje të pastër, SHBA do ju mbështesë Prishtinë, 11 shkurt 2011, NOA- Zëvendës-ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Tomas Kantriman, ditën e sotme vizitoi Prishtinën, ku apeloi për qeverisje të pastër.
 • Ndalohen 4 hajdutë 16 vjeçar Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA- Policia e Tiranës ka vënë në pranga katër persona të akuzuar për vjedhje. I pari i ndaluar është i moshës 16 vjeçare me iniciale L.
 • Pranga 31 vjeçarit nga Lezha, aksidentoi për vdekje këmbësorin Lezhë, 11 shkurt 2011, NOA- Mbrëmjen e djeshme një 31 vjeçar ka përfunduar në prangat e policisë, pasi aksidentoi një kalimtar. Edmond Lazri, 31 vjeç, banues në fshatin Dragushë të rrethit Lezhë, u arrestua në flagrancë pasi në pasditen e djeshme, në superstraden Milot-Lezhë, në vendin e
 • Meta në Durrës: Filozofinë e dhunës, PS e transferoi në Parlament Durrës, 11 shkurt 2011, NOA- Kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Ilir Meta në këto momente po zhvillon një takim me aktivin e LSI në këtë qytet.
 • Nishani: Po bllokohet drejtësia, shqetësues rasti “Gërdeci” Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA- Ditën e sotme Ministri i Drejtësisë Bujar Nishani Nishani kërkon mbledhjen e KLD-së për tragjedinë e Gërdecit, pasi sipas tij po bllokohet drejtësia.
 • Egjipt, dorëhiqet Presidenti Mubarak E premte, 11 shkurt, 2011, NOA- Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak, ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij pas valës së protestave që mbuluan Kryeqytetin Kajro.
 • PPE: Opozita të ndalë dhunën për rrëzimin e qeverisë Bruksel, 11 shkurt 2011, NOA – Pas degjenerimit në fyerje dhe grushta të seancës së djeshme parlamentare që dëshmoi rishtas për një nderje të mëtejshme të situatës politike në vend e mbërritur në këtë pikë pas demonstratës së 21 janarit dhe vrasjes së katër demonstruesve, Asambleja politike e Partive
 • Kosovë, konfiskohen 28 tonë mish me prejardhje të dyshimtë Pejë, 11 shkurt 2011, NOA – Policia kundër krimit ekonomik në Kosovë dhe korrupsionit në bashkëpunim me zyrtarët doganorë kanë konfiskuar 28 ton mish që dyshohet të ketë prejardhjen nga India, e cila ndodhet në listën e vendeve që nuk kanë të drejtë të eksportojnë mish në Republikën e Kosovës.
 • Eagle Mobile: 2011-a Viti i Arsimit Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA – Viti 2011 është shpallur si Viti i Arsimit nga kompania e telefonisë së lëvizshme Eagle Mobile. Këtë prioritet Eagle Mobile e shpalli sot gjatë një ceremonie për dhurimin e 500 librave për shkollën e re në Laprakë, ku merrnin pjesë Drejtori i Përgjithshëm i Eagle Mobile
 • PD, padi Ina Ramës: Po nxjerr dosjet në pazar Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA – Kur me dorëzimin në Prokurori të gjashtë gardistëve të Republikës për t’u marrë në pyetje për ngjarjet e 21 janarit ku mbetën të vrarë me armë zjarri katër demonstrues dukej në sipërfaqe një mjedis i ri bashkëpunimi me organin e akuzës, Partia Demokratike i është rikthyer
 • Presidenti egjiptian Mubarak ikën nga Egjipti Kajro, 11 shkurt 2011, NOA – Disa orë pasi deklaroi publikisht se nuk do të largohej nga pushteti deri në zgjedhjet presidenciale të shtatorit, edhe pse populli i tij u ngrit për 17 ditë të tëra në protesta të fuqishme për ta rrëzuar sundimin e tij mëse çerekshekullor, Presidenti i Egjiptit Hosni
 • Qeveria e re, PDK: Krasniqi President, Thaçi Kryeministër Prishtinë, 11 shkurt 2011, NOA – E mbledhur me urgjencë Kryesia e Partisë Demokratike të Kosovës, forca e parë politike fituese e dalë pas zgjedhjeve parlamentare të 12 dhjetorit dhe rivotimeve të 9 janarit të këtij viti në Kosovë, ka marrë vendim para pak minutash për drejtimin e institucioneve
 • Kryeministri: Çdo investim për pyllëzimin drejt drurëve frutorë Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA – Një ditë pasi lajmëroi nxjerrjen në privatizim të 1280 objekteve shtetërore, kryeministri Berisha duke folur sot për projektet dhe investimet e qeverisë në infrastrukturën rurale, premtoi gjatë mbledhjes së Komitetit të Zhvillimit se qeveria do të financojë gjatë këtij
 • Rama: Para zgjedhjeve, Berisha po vjedh 1280 pasuri kombëtare Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA – Shefi i opozitës Edi Rama ka denoncuar sot procesin e paralajmëruar nga qeveria për privatizimin e 1280 objekteve shtetërore dhe pasuri kombëtare.
 • Berisha: Do të investojmë 1.2 mld lekë për infrastrukturën rurale Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA – Përtej projekteve të mëdha si autostrada Tiranë-Elbasan e rruga e Arbrit, investimet në infrastrukturën rurale, do të jenë një pikë kyçe e investimeve të qeverisë përgjatë këtij viti, por jo vetëm pasi nuk do të mungojnë projektet e mëdha të arroreve dhe drurëve frutorë
 • Plagosje me thikë në Tiranë, 40-vjeçari Leonard Zenelaj në gjendje të rëndë Tiranë, 11 shkurt 2011, NOA – Një person është plagosur me thikë mu në qendër të Tiranës. Ngjarja ka ndodhur para dhjetë minutash në bulevardin “Zogu 1” pranë stacionit të trenit.
 • Fjalimi i Mubarakut, i revolton më tepër egjiptianët Kajro, 11 shkurt, NOA – Fjalimi i fundit i presidentit egjiptian, Hosni Mubarak, duket se i ka revoltuar edhe më tepër egjiptianët, të cilët me dhjetëra mijëra janë grumbulluar sërish sot në sheshin Tahrir në Kajro.
 • Maqedonia, më pranë vendimit për zgjedhje të parakohshme Shkup, 11 shkurt, NOA - Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme do të qartësohet pas vizitës së kryeministrit Nikolla Gruevski në Uashington, bëjnë të ditur burime qeveritare për agjencinë e lajmeve INA.
 • Operacioni “Aksi i Koplikut”, prangos 8 persona për vjedhje Tiranë, 11 shkurt, NOA – Finalizimi i operacionit policor të koduar “Aksi i Koplikut”, ka bërë që forcat e policisë së Shkodrës të mund të vënë në pranga 8 persona të akuzuar për vjedhje.
 • Tre deputetë të PS, përfundojnë në prokurori Tiranë, 11 shkurt, NOA Update – Tre deputetë të Partisë Socialiste kanë mbërritur paraditen e sotme në dyert e Prokurorisë së Tiranës, të thirrur prej saj për të dëshmuar rreth asaj çka dinë për ngjarjet e dhunshme të 21 Janarit.
 • Pas Stërkajt e Doshit, edhe Bare në prokurori Tiranë, 11 shkurt, NOA – Pas paraqitjes së deputetëve socialistë, Paulin Stërkaj dhe Tom Doshi, sot në prokurorinë e Tiranës ka shkuar edhe deputeti i tretë i selisë rozë, për të dëshmuar mbi ngjarjet e dhunshme të 21 Janarit.
 • Posedonte arsenal luftarak, pranga 40-vjeçarit Gjirokastër, 11 shkurt, NOA – Një person është arrestuar në flagrancë për armëmbajtje pa leje, ndërsa i është sekuestruar 1 armë zjarri, municione luftarake si dhe 2 armë gjahu të cilat i mbante pa leje.
 • Deputetët Stërkaj dhe Doshi në prokurori, dëshmojnë për 21 Janarin Tiranë, 11 shkurt, NOA – Deputetët socialistë, Paulin Stërkaj dhe Tom Doshi, janë thirrur sot nga organi i akuzës për të dhënë dëshminë e tyre mbi ngjarjet e dhunshme të 21 Janarit.
 • Mediu: Menaxhimi i ujërave, emergjencë akute për Shqipërinë Tiranë, 11 shkurt, NOA – Shqipëria është një vend mjaft i pasur me ujëra, rezervat e të cilave kapin shifrën deri në 13.300 m3/sekondë në vit për frymë.
 • Sekuestrohen 6 kg marijuanë, kapen 2 poseduesit Gjirokastër, 11 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Gjirokastrës kanë arrestuar dy persona për trafik të lëndëve narkotike, ndërsa kanë sekuestruar në cilësinë e provës materiale 6 kilogramë lëndë narkotike të llojit marijuanë.
 • PDK: Behxhet Pacolli të tërhiqet nga kandidatura për President Prishtinë, 11 shkurt 2011, NOA- Krerët e PDK-së të udhëhequr nga Hashim Thaçi po vijojnë negociatat me liderin e AKR-së, Behxhet Pacolli për formimin e koalicionit qeveritar.
 • PPE: Dënojmë dhunën e 21 janarit, PS të distancohet Bruksel, 11 shkurt 2011, NOA- Ditën e djeshme, Ministri i Brendshëm Lulzim Basha mori pjesë në mbledhjen e asamblesë politike të Partive Popullore Europiane në Bruksel.
 • Pasqyra e Shtypit, 11 Shkurt 2011 Tiranë, 2 shkurt, NOA – Në vëmendjen e ditës së sotme gazetat shqiptare kanë situatën e tensionuar të ditës së djeshme në Parlament, ku pati edhe konflikte fizike, mes deputetëve demokrat dhe atyre socialist.
 • Mubarak: Do respektoj Kushtetutën duke deleguar pushtetin E premte, 11 shkurt 2011, NOA- Në orët e vona të mbrëmjes së djeshme Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak iu drejtua popullit duke thënë se do delegojë pushtetin.
 • SHBA,auto: Ford denoncon Ferrarin SHBA, 11 Shkurt NOA - Ford ka prezantuar një denoncim në Detroit kundër Ferrarit duke akuzuar Shtëpinë e Maranellos se ka vjedhur një emër të një “pick-up” të suksesshëm, l’F-150 për ermin e fundit të Formula 1, e cila u emërua F150.
 • Djali i çiftit Cruz Bardem quhet Leo SHBA, 11 Shkurt NOA - Djali i quhet Leo. Lajmi është bërë i ditur për botën nga ana e regjisorit spanjoll Santiago Segura. Një mik i afërt i çiftit, duhet thënë se në një intervistë me një grup gazetarësh i shpëtoi ky lajm: “Jam në dijeni të asaj që kërkoni dhe nuk kuptoj arsyen se pse nuk iu ja prezantojnë”Shikoni
 • HP njofton për lançimin e një TouchPad-i me webOS SHBA, 11 Shkurt NOA - HP më në fund ka prezantuar ditën e djeshme tabletën e saj të parë me sistem operativ webOS, një TouchPad me ekran me prekje të një madhësie prej 9.
 • Pastore thërret Juventusin Mund të jetë Pastore e ardhmja e Juventusit. Prej shumë kohësh klubi bardhë e zi i ka hedhur sytë tek talenti argjentinas i Palermos. Torino, 11 Shkurt NOA - “Është një nder tepër i madh të dëgjosh të flitet se një klub si Juventusi ka interes për mua”, - deklaroi Pastore.
 • Milan, Ibra: Ndihem I lodhur Gjiganti suedez Zlatan Ibrahimoviç ka lëshuar alarmin: “Ndihem tepër i lodhur, - thotë sulmuesi i Milanit. “Dy ndeshjet e fundit nuk kam arritur do të jap maksimumin tim”, - tha ai.
 • Muzeu Erotik në Varshavë Varshavë, 11 Shkurt NOA - Për lumturinë e të gjithë turistëve në Varshavë, është hapur një muze, i cili i dedikohet vetëm erotizmit, me vepra arti të cilat do të vijën nga e gjithë bota.
 • Një rol negativ për Julia Roberts SHBA, 11 Shkurt NOA - Më në fund ka ardhur një rol negativ për tërheqësen Julia Roberts. Ish-protagonistja e Pretty Woman, faktikisht, do të jetë në rolin e “së keqes” tek “Snow White” e Tarsem Singh.
 • Brazil, Adrianos i tërhiqet patenta Brazil, 11 Shkurt NOA - Adriano rikthehet sërish me një figurë jo të mirë të tijën. Në Brazil, ku ndodhet aktualisht për të rikuperuar dëmtimin që ka marrë në shpatull, lojtari i Romës, është ndaluar nga policia dhe i është marrë patenta dhe kjo pasi refuzoi të kryente testin e etilometrit.