Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: Connection refused in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
Shqiptarët e Manastirit apelojnë për kujdes ndaj fatit të tyre
English

Shqiptarët e Manastirit apelojnë për kujdes ndaj fatit të tyre

Manastir, 15 shkurt, NOA - Shoqata “Kongresi i Bashkimit” në Manastir ka bërë thirrje që të mos nxiten tensione për qëllime politike nga të cilët siç thuhet do të pësojnë shqiptarët pakicë e këtij qyteti.

Reagimi i kësaj shoqate vjen pas incidenteve të dhunshme në Kalanë e Shkupit dhe pas tentimit për vënien e zjarrit në xhaminë e Manastirit, ngjarje që u pritën me shqetësim të madh në mesin e shqiptarëve në Manastir, me frikën e tyre për mundësinë e hakmarrjes nga grupe vandale maqedonase, njofton agjencia e lajmeve INA.

“I bëjmë thirrje vëllezërve tanë në qendrat ku janë më shumicë të mos lëshohen në aventura të pamatura, sepse më rëndë do të pësojnë ne shqiptarët e Manastirit dhe të Pellagonisë ku jemi pakicë, duke na vendosur në gjendje të palakmueshme.

A e dini se ne mund të jemi kurban e viktima dhe të përsëriten skemat e djegies së shtëpive dhe pronave tona sikur në vitin 2001”, theksohet në reagimin e shoqatës “Kongresi i Bashkimit”.

Kjo shoqatë bën thirrje për të shmangur suitat partiake dhe patriotike dhe se apelohet që çdo trimëri duhet të tregohet në Manastir, vendi që konsiderohet si vatra e arsimit dhe kulturës shqiptare. “Ju lutemi të keni kujdes dhe keni mëshirë ndaj neve që jemi të anashkaluar në këtë vend”, theksohet në fund të mesazhit të kësaj organizate.

NOA-INA

KOMENTE