Lajme > Lajme Ditore > Janar - Mars 2011
 

Lajmet e datës 15 Shkurt 2011

 • Pacientët kosovarë udhëtojnë për trajtim mjekësor në Turqi Do të trajtohen falas në Spitalin “Siyami Ersek” në Stamboll Prishtinë, 15 shkurt 2011 NOA - Katërmbëdhjetë pacientë kosovarë, me probleme kryesisht në zemër, kanë udhëtuar sot për trajtim mjekësor jashtë vendit.
 • Sri Lanka, numërohen elefantët Sri Lanka, 16 Shkurt NOA - Sri Lanka ka vendosur të regjistrojë popullsinë e elefantëve dhe kjo në bazë të një programi mbrojtës në drejtim të tyre.
 • Fëmijët kundërshtojnë çiftin Beckham: Nuk duam motër! E martë, 15 shkurt 2011, NOA- Prej disa kohësh dihet se Victoria Beckham është shtatzënë me fëmijën e saj të katërt, çka sipas mjekut të saj pritet të jetë vajzë.
 • Fyle: BE rol vital në Shqipëri, duhet dialog politik dhe hetim i paanshëm E martë, 15 shkurt 2011, NOA- Në këto momente Parlamenti Europian po diskuton situatën në të cilën ndodhet Shqipëria, që pas demonstratës së 21 janarit.
 • Banka Botërore: Çmimet e ushqimeve alarmante, në rrezik jeta e njerëzve E martë, 15 shkurt 2011, NOA- Alarm për çmimet e ushqimeve është ngritur nga Banka Botërore. Ditën e sotme kjo bankë i cilësoi çmimet e ushqimeve alarmante, madje shtoi se kanë qenë pikërisht këto çmime që kanë thelluar më tej varfërinë.
 • Çitaku në Nju Jork për mbledhjen e OKB, merr mbështetje të gjerë Nju Jork, 15 shkurt 2011 NOA - Ministrja e Punëve të Jashtme e Republikës së Kosovës, Vlora Çitaku (ushtruese detyre) po qëndron në Nju Jork ku nesër do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit për të diskutuar gjendjen në Kosovë.
 • Prangosen bashkëpunëtorët e vjedhjes Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA- Një 17 vjeçar është ndaluar nga policia, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë,e ka dënuar me 3 muaj burg, për veprën penale “Vjedhje e kryer në bashkëpunim”.
 • Shpikja e re, radiozgjimi që gatuan Londër, 15 Shkurt 2011, NOA- Nuk keni kohë për mëngjes? Problemi është zgjidhur. Me radiozgjimin ju mund të zgjoheni për fat të mirë me aromën e proshutës së thekur.
 • Ministria e Kulturës shpall çmimet letrare vjetore Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana - Në një ceremoni solemne në prani të shkrimtarëve, publicistëve dhe mediave të shkruara e elektronike, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëri sot ndarjen e Çmimit Kombëtar Letrar për Vepër Jetësore “Azem Shkreli” dhe të çmimeve letrare vjetore.
 • Rama: Të vërtetat që u fshihen europarlamentarëve Strasburg, 15 shkurt 2011, NOA- Kreu i opozitës Edi Rama ditën e sotme ka shkuar në Strasburg, për të kryer disa takime me një pjesë të europarlamentarëve lidhur me situatën në Shqipëri.
 • Tarifa dha taksa e gjoba të reja vendore Kamenicë, 15 Shkurt 2011 NOA - Ndryshohet Rregullorja Komunale për taksa dhe Gjoba Komunale. Komisioni komunal për ndryshimin, plotësimin dhe hartimin e Rregullores Komunale për Tarifa, Ngarkesa, Taksa dhe Gjoba Komunale, është duke punuar me përkushtim në ndryshimet e plotësimet në rregulloren paraprake
 • Selmani: Pushteti VMRO-DPMNE dhe BDI, fajtor për situatën në Maqedoni Shkup, 15 shkurt 2011, NOA- Gjatë një tubimi të mbajtur me qytetarët e Tetovës kryetari i DR-së, Imer Selmani deklaroi se Qeveria aktuale e koalicionit BDI dhe VMRO-DPMNE ka humbur mbështetjen dhe legjitimitetin e popullit.
 • Ish-presidenti Moisiu i drejtohet qytetarëve me një mesazh Lipjan, 15 Shkurt 2011 NOA - Ish presidenti i Republikës së Shqipërisë Alfed Moisiu ka dërguar sot një telegram urimi për qytetarët lipjanas me rastin e 17 shkurtit tre vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Kosovës.
 • Greqia thellon borxhet, merr 390 milion euro. Papandreu: Ishujt nuk shiten! Athinë, 15 shkurt 2011, NOA- Shteti fqinj i Greqisë, është thelluar edhe më tej në krizën ekonomike që e ka përfshirë prej afro dy vitesh. Këto vështirësi ekonomike kanë bërë që, Greqia të marrë 390 milionë euro në tre muaj me një taksë interesi prej 3.
 • Kryebashkiaku vë rregull në shpenzimin e parasë publike Rahovec, 15 Shkurt 2011 NOA –Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, me qëllim të shfrytëzimit sa më racional të buxhetit të komunës, ka marrë sot vendim që të kontrollohet sa më mirë procesi i shpenzimeve të buxhetit.
 • Kllokot, 60 familje skamnore përfitojnë dru për ngrohje Kllokot, 15 Shkurt 2011 NOA – Plot 60 familjeve skamnore të komunës së Kllokotit - serbe dhe shqiptare, nga autoritetet e kësaj komune, u janë ndarë nga një metër kub dru për ngrohje.
 • KMDLNj: Kosovës i kanoset kriza sociale! Prishtinë, 15 shkurt 2011, NOA- Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut në Prishtinë është shumë i shqetësuar për ngritjen e vazhdueshme të çmimeve të artikujve kryesorë për jetesë.
 • Rekordi i ri botëror, 46 orë e 24 minuta puthje Tajlandë, 15 Shkurt 2011 NOA - Një çift tajlandez ka thyer rekordin e ri të puthjes më të gjatë në botë. Në ditën e Shën Valentinit, Ekkachai dhe Laksana Tiranarat janë puthur për 46 orë e 24 minuta.
 • Agjensia Rajonale e Mjedisit: QSUT i pari spital që nuk ndot mjedisin Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA- Në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” është zhvilluar një konferencë e përbashkët me Agjensinë Rajonale të Mjedisit ku është folur në lidhje me ndotjen mjedisore.
 • Kërkohen ushtarë të rinj, si do të procedohet Prishtinë, 15 Shkurt 2011 NOA – Forca e Sigurisë së Kosovës, nga dita e hënë me 14 shkurt 2011, zyrtarisht hapi konkursin për rekrut të rinj që do të aplikojnë për tu pranuar në komponentin aktiv të FSK-së.
 • Mitrovica urdhëron vendosjen e flamurit shtetëror për festë Mitrovicë, 15 Shkurt 2011 NOA – Drejtoria e Inspektimit në Komunën e Mitrovicës, ka lëshuar sot një njoftim për pronarët, personat përgjegjës, personat fizik dhe juridik të subjekteve afariste, organeve, institucioneve, organizatave etj, lidhur me përdorimin e flamurit shtetëror me rastin e festave
 • Prishtina shënon trevjetorin e pavarësisë së Kosovës Prishtinë, 15 Shkurt 2011 NOA - Komuna e Prishtinës me rastin e trevjetorit të pavarësisë së Kosovës ka përgatitur një varg aktivitetesh kulturo-artistike.
 • Tregtonin mallra kontrabandë, prangosen 10 persona Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA- Dhjetë është numri i personave të rënë në prangat e policisë për tregtim të mallrave kontrabandë. Pasditen e djeshme u arrestua në flagrancë nga specialistët e seksionit Kundër Krimit Ekonomik Financiar, Genti Seit Mara, 36 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë
 • Mitrovicë, plan bashkëpunimi me turqit Mitrovicë, 15 Shkurt 2011 NOA - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka pritur sot në takim ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Songul Ozan, me të cilën ka biseduar për gjendjen politike dhe ekonomike në Mitrovicë.
 • Një italian do të bëjë xhiron e botës me biçikletë Itali, 15 Shkurt NOA - “Xhiro rreth botës për 80 ditë”, - romani i Zhyl Vern, duhet thënë se ka magjepsur shumë gjenerata fëmijësh. Një “Phileas Fogg” italian, Massimiliano Felici, 36 vjeç, do të niset nga Saluzzo (Cuneo) më 2 mars për të bërë një xhiro rreth botës me biçikletë, i vetëm.
 • Siguria e fëmijëve në internet me një projekt mbrojtjeje Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA - Ministri i Arsimit dhe Shkencës z. Myqerem Tafaj, mori pjesë në konferencën e organizuar nga MASH, në bashkëpunim me Kompaninë Microsoft dhe Zyrën e UNICEF në Tiranë lidhur me fushatën e sigurisë së fëmijëve në internet së bashku me forumin e mësuesve inovativë në kuadër
 • Hapet rruga, Behxhet Pacolli përgatitet për President Prishtinë, 15 shkurt 2011, NOA- Drejtues të PDK-së, të kryesuar nga Hashim Thaçi, kanë thënë për mediat se me kusht ndërtimin e koalicionit qeverisës kjo parti heq dorë nga posti i Presidentit.
 • Qeveria, detyron “New York Times” të publikojë replikën e saj Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA – Qeveria shqiptare ka detyruar gazetën amerikane “New York Times” të publikojë replikën e saj lidhur me shkrimin me titull “Ndalojeni vetëshkatërrimin e Shqipërisë” i publikuar në këtë gazetë më 27 janar 2011 dhe në gazetën tjetër të NYT, “International Herald Tribune”
 • Firmoset “Pakti i Mirëkuptimit” mes Qeverise dhe Partnerëve Sociale Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA-Një marrëveshje shumë e rëndësishme u firmos ditën e sotme nga Ministri i Punës, Çështjeve Sociale dhe Shanseve të Barabarta Spiro Ksera, i cili nënshkroi “Paktin e mirëkuptimit” mes Qeverisë dhe Partnerëve Socialë.
 • AMC vjen me dy shërbime të reja Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA – Kompania e telefonisë celulare AMC sjell dy shërbime të reja utilitare për të gjithë abonentët e saj. Janë shërbimet “Më njofto” dhe “Njofto për mua” të cilat si aktivizimi dhe çaktivizimi i tyre është falas.
 • Demontimi i municioneve, hapet rruga për marrëveshjen me NATO Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana - Komisioni për Sigurinë Kombëtare diskutoi dhe miratoi sot projektligjin "Për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit", dhe ratifikimin e marrëveshjes, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Agjencisë së
 • Berisha-alpinistë: Potenciali i vendit në male, i jashtëzakonshëm, mbështetje punës suaj Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA- Kryeministri Berisha zhvilloi sot një bisedë miqësore me anëtarë të Shoqatës Dajti Alpino-Turistik, gjatë një takimi të zhvilluar në mesditë në zyrën e Kryeministrit.
 • Boja mbi rektorin, reagime për arrestimin e aktivistëve Tiranë, 15 shkurt 2011 - Arrestimi i aktivistëve të qendrës “Studim Kritikë Veprim” në Universitetin e Prishtinës vazhdon shënimin e kërkesës legjitime të banorëve te tij, studentëve për të pasur Universitet, pra për ta pasur atë publik dhe politikën policore të zotëruesve të saj, për ta kthyer hapësirën
 • Bojë e kuqe mbi rektorin (VIDEO) Prishtinë, 15 Shkurt 2011 NOA - Qendra "Studim Kritikë Veprim" organizoi sot një aksion protestues me rastin e 41 vjetorit të Universitetit të Prishtinës.
 • Grabitësit “mbytin” Tiranën, policia bum arrestimesh Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA- Një numër relativisht i lartë hajdutësh kanë rënë në prangat e policisë për veprën penale të vjedhjes. I pari i ndaluar ishte Leonard Veli Durrësi, 30 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar edhe më parë për vjedhje me dhunë.
 • Mbledhja konstituive e Kuvendit mbahet më 21 shkurt Prishtinë, 15 Shkurt 2011 NOA - Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës (nga Legjislatura III), në Mbledhjen e saj të fundit në këtë legjislaturë, ka vendosur që seanca konstituive e përbërjes së re të Kuvendit, të mbahet më 21 shkurt (dhe jo më 24 shkurt, siç ishte vendosur më parë).
 • Macja e civilizuar ha me duar, video bum në YouTube Tiranë, 15 Shkurt 2011, NOA -Në YouTube është ngarkuar një video e këndshme ku shfaqet një mace që ha me duar. Videoja është duke u bërë një fenomen në Web.
 • Tejkalim kornizave partiake për çështjet e grave Ministrja Edita Tahiri takoi Grupin e Grave për Avokim nga Shqipëria Prishtinë, 15 Shkurt 2011 NOA - Në Ministrinë e Administratës Publike, ministrja Edita Tahiri takoi Grupin e Grave për Avokim nga Shqipëria, në përbërjen e të cilit ishin gra nga
 • Parashikimi i motit për 16 Shkurt 2011 Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA - Masat ajrore te lageshta dhe te thata pritet të vendosen ne te gjithe rajonin e Mesdheut dhe territorin Shqiptar.
 • OSBE, Nothelle: Parlamenti, lider për bashkëpunimin politik Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA - OSBE i ka dhënë sot mbështetje Shqipërisë dhe institucioneve të saj në reformat e ndërmarra në integrimin e Shqipërisë.
 • Më 17 dhe 18 shkurt shkollat do të jenë të mbyllura Prishtinë, 15 Shkurt 2011 NOA - Që nga dita e enjte 17 Shkurt dhe të premten premte 18 shkurt 2011, do të jenë ditë pushimi në të gjitha shkollat fillore dhe të mesme të Republikës së Kosovës.
 • Sagem Wirless ndryshon emër dhe bëhet MobiWire SHBA, 15 Shkurt NOA - Ndryshime të mëdha në shtëpinë Sagem Wireless, me ndërmarrjen që ka ndryshuar emër dhe politikë komercializimi. Shoqëria ka vendosur faktikisht të ndërrojë emrin e saj në MobiWire dhe nuk do të prodhojë më celularë më markën e saj, por do të veprojë për llogari të ndërmarrjeve
 • Ina Rama: Jam e vendosur për hetim të gjithashëm Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana – Ngjarja e 21 janarit 2011 ishte një ngjarje e rëndë dhe shumë sensitive në opinionin publik e më gjerë, ndaj Prokuroria mbetet e vendosur që në mbështetje të kompetencave që i jep Kushtetuta dhe ligji të zbatojë detyrën e saj për një hetim profesional dhe
 • Nesër në seancë, vetëm imuniteti i Ilir Metës Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Konferenca e Kryetarëve e mbledhur këtë pasdite vendosi që në seancën plenare të së mërkurës të marrë në shqyrtim vetëm kërkesën e Prokurorisë për heqjen e imunitetit të Ilir Metës.
 • Video me Priftin, Beqiri dorëhiqet si kreu i Metrologjisë Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Pas zbulimit nga eksperti amerikan të një videoje tjetër të rikuperuar nga kompjuteri lap-top i ish-ministrit të Ekonomisë Dritan Prifti ku Prifti ishte regjistruar duke ndarë 70 mijë euro me ish-zëvendësin e tij, Leonard Beqiri, ky i fundit sapo ka dhënë dorëheqjen
 • Basha: Zero azilkërkues në zonën Shengen, ta dinë edhe shqiptarofobët Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Ministri i Brendshëm Lulzim Basha gjatë analizës së ecurisë së lëvizjes së lirë në zonën Shengen deklaroi se ky proces ka patur një ecuri normale.
 • Campaign for Children Safety in the Internet Microsoft Second Forum for Innovative Teachers Tirana, February 15 2011 NOA – The Campaign for Children Safety in the Internet and the second Forum for Innovative Teachers is organized from Microsoft and the Ministry of Education and Science in Albania on February 15th 2011
 • Ruçi-Batelli: 21 janari, pasojë e vjedhjes së votave dhe korrupsionit qeveritar Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Kriza politike në vend dhe ngjarjet dramatike të 21 janarit ku humbën jetën katër demonstrues ishin në qendër të takimit të Kryetarit të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Gramoz Ruçi me një delegacion nga Asambleja Parlamentare e OSBE-së, kryesuar nga Përfaqësuesi
 • PS: Basha përgjegjësi i vrasjeve, s’fshihet dot pas heqjes së vizave Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Pas deklaratave të sotme të Ministrit të Brendshëm Lulzim Basha, ka reaguar selia rozë, e cila ndërsa Basha deklaroi se Shqipëria e kaloi provën përballë Bashkimit Europian sa i përket detyrimeve për heqjen e vizave, e akuzoi Ministrin e Brendshëm si përgjegjësin e drejtpërdrejtë
 • Berisha-Hammarberg: Drejtësi e pavarur, gjykim i plotë për 21 janarin Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Ndërkohë që opozita ka paralajmëruar zhvillimin e një tjetër demonstrate në 18 shkurt, Thomas Hammarberg, Komisioneri i Këshillit të Europës për të Drejtat e Njeriut ka mbërritur sot në Tiranë dhe në takimin me Kryeministrin Sali Berisha ka kërkuar që të bëhet një hetim
 • Mediu: Nuk ndihem fajtor, por jam i gatshëm për të bërë drejtësi Tiranë, 15 shkurt 2011, NOA – Pas protestës së organizuar sot nga të afërmit e viktimave të tragjedisë së Gërdecit, dhe akuzave të hedhura ndaj tij, ka reaguar edhe ish-Ministri i Mbrojtjes, aktualisht Ministri i Mjedisit, Fatmir Mediu, i akuzuar nga familjarët si përgjegjës kryesor për 26 viktimave
 • Prifti: Po më sulmojnë paratë e krimit Tiranë, 15 shkurt, NOA, Update- Deputeti Dritan Prifti deklaroi sot në komisionin e Mandateve dhe Imunitetit se Prokuroria nuk ndoqi të njëjtën procedurë si me Metën, për marrjen në pyetje pas njohjes me videon e fshirë.
 • Prifti: Videoja ime me Beqirin, fakt për Metën Tiranë, 15 shkurt, NOA – Ish-ministri i Ekonomisë, Dritan Prifti deklaroi sot në Këshillin e Mandateve dhe Imuniteteve se videoja ku ai shfaqe duke marrë 70 mijë euro është regjistruar për të faktuar presionet e Metës.
 • Var veten burri që ekzekutoi gruan Librazhd, 15 shkurt, NOA - I ka dhënë fund jetës duke varur veten në litar personi që ekzekutoi gjatë ditës së djeshme gruan e tij. Korrespodenti i Agjencisë NOA në Librazhd raporton se Sami Cepi është gjetur i varur me litar, pak orë pas vrasjes së bashkëshortes.
 • Shpërthen nacionalizmi grek për Vorio-Epirin Athinë, 15 shkurt, NOA - Ashtu siç patën paralajmëruar shoqatat e Vorio Epirit që veprojnë në Greqi më 13 shkurt ora 11 u tubuan në sheshin Karitsi Athinë për të përkujtuar 97 vjetorin e shpalljes së Autonomisë së Vorio Epirit.
 • Topi: Marrëdhëniet mes institucioneve janë paralizuar Tiranë, 15 shkurt, NOA – Presidenti i vendit, Bamir Topi ka theksuar edhe një herë vendosjen e dialogut politik në vend për zgjidhjen e situatës. Situatë, e cila sipas kreut të shtetit ka paralizuar marrëdhëniet mes institucioneve.
 • Teknologjia 3G mbërrin në qytetin e Durrësit Durrës, 15 shkurt, NOA – Teknologjia më e re e internetit 3G tashmë mbërrin në qytetin e Durrësit. Burime nga Vodafone konfirmuan se duke filluar nga dita e mërkurë 16 Shkurt 2011, klientët Vodafone në Durrës do të kenë mundësinë të përjetojnë shpejtësi të lartë interneti në telefonat e tyre celularë
 • PS: Ndryshimet në rregullore janë jo kushtetuese Tiranë, 15 shkurt, NOA – Grupi Parlamentar i Partisë Socialiste ka vendosur sot që të kundërshtojë në Kuvend qëndrimin e mazhorancës për çështjen e imunitetit.
 • Politika e befasisë revolucionare “Historia do ta mbajë mend se shkrepësja e Bouazizit më 17 dhjetor të vitit 2010 u bë shkëndija flakëruese e zjarrit të rrufeshëm arab. Zjarri u përhap aq shpejt saqë drejtuesit arabë e kuptuan se çfarë do të konsumonte.
 • Arrestohet me armë e drogë, po festonte Shën Valentinin Tiranë, 15 shkurt, NOA - Një 18-vjeçar nga qyteti i Lezhës është arrestuar nga Policia e Tiranës. Ndue Ndoi është ndaluar nga uniformat blu pasi me vete ju gjet një pistoletë dhe një sasi doge.
 • Sherr në fshat, 5 veta masakrojnë 1 person Tiranë, 15 shkurt, NOA – Një zënkë jo e zakontë ka ndodhur dje në fshatin Tapizë në Tiranë. Pesë persona kanë masakruar me grushte dhe me sende të forta një bashkëfshatarin e tyre për motive të dobëta.
 • Parandalohet vrasja, burri tenton të qëllojë gruan Tiranë, 15 shkurt, NOA – Një 54-vjeçar ka tentuar të vrasë me armë zjarri bashkëshorten e tij 38-vjeçare. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e sotëm në fshatin Valias të Ri, në Tiranë dhe shmangia e vrasjes është bërë falë ndërhyrjes së shpejt të policisë.
 • Klinton më 22 maj viziton Malin e Zi Podgoricë, 15 shkurt, NOA - Ish-presidenti amerikan Bill Klinton pritet të bëjë një vizitë në Mal të Zi më 22 maj, me ftesën e Dushko Knezevic, themelues dhe kryetar i grupit më të madh financiar të vendit, “Atlas Group.
 • Përplasja me motor, plagoset motoçiklisti Vlorë, 15 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Vlorës kanë nisur procedimin penal ndaj dy personave, me emrat Mynyr Shanaj, vjeç 58 dhe Mersin Metaj, vjeç 20; që të dy banues në Vlorë.
 • Zbulon se ishte shtatzënë tri orë para se të lindte Londër, 15 Shkurt 2011, NOA- 21-vjeçaria Belinda Waite kishte deklaruar se kishte dhimbje barku në këto nëntë muajt e fundit. Mjekët i kishin thënë se vuante nga një rritim i zorrëve.
 • Shqiptarët e Manastirit apelojnë për kujdes ndaj fatit të tyre Manastir, 15 shkurt, NOA - Shoqata “Kongresi i Bashkimit” në Manastir ka bërë thirrje që të mos nxiten tensione për qëllime politike nga të cilët siç thuhet do të pësojnë shqiptarët pakicë e këtij qyteti.
 • Shën Valentin dhe Shën Faustin në Tiranë Tiranë, 15 Shkurt 2011 NOA/ Ervin Tirana – Edhe pse ishin minutat dhe orët e para të 15 shkurtit, mijëra djem e vajza në metropolin shqiptar vendosën të mos i ndahen festimeve të Shën Valentinit, duke “vjedhur” pak edhe nga dita që vjen pas, ajo e Shën Faustinit.
 • Operacioni "Rruga e Vjetër" kap 110 kg marijuanë Tiranë, 15 shkurt, NOA - Ditën e djeshme Prokuroria për Krimet e Rënda, në bashkëpunim me drejtoritë e Policisë së Durrësit, Kukësit e Tiranës, si dhe me autoritetet zviceriane, pas një hetimi të gjatë finalizuan me sukses operacionin ndërkombëtar “Rruga e Vjetër”.
 • Shtypi me makinë të miturën 7-vjeçe, arrestohet shoferi Durrës, 15 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Durrësit kanë arrestuar në flagrancë 25-vjeçarin Ilirjan Basha, banues në Durrës. Siç ato konfirmojnë për agjencinë e Lajmeve NOA, arrestimi i tij u krye pasi në mesditën e djeshme, duke drejtuar automjetin furgon me targa DR 1714 E, në lagjen 17
 • Aksidenti fatal merr dy jetë, përplaset dhe makina që po i çonte në spital Vlorë, 15 shkurt, NOA – Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen e dy personave nga e njëjta familje është shënuar në orët e para të mëngjesit, në vendin e quajtur “Panaja”, në aksin rrugor Vlorë-Fier.
 • Kufizimi i imunitetit, mblidhet grupi i PS-së Tiranë, 15 shkurt, NOA - Çështja e heqjes e imuniteteve dhe propozimet më të fundit të mazhorancës, për ndryshimet në Rregullore, ka mbledhur këtë paradite në një takim të posaçëm deputetët e grupit parlamentar të Partisë Socialiste.
 • Rrugorët e Durrësit: Në janar, 5.562 gjoba dhe 20 aksidente Durrës, 15 shkurt, NOA - Policia Rrugore e Durrësit gjatë muajit janar ka vendosur në total 5.562 masa administrative me vlerë 4.304.600 lekë.
 • Policia e Durrësit: Në janar u evidentuan 101 vepra penale, u arrestuan 27 persona Durrës, 15 shkurt, NOA - Strukturat policore të Durrësit, gjatë muajit janar kanë evidentuar gjithsej 101 vepra penale, me 82 autorë të implikuar nga të cilët 27 prej tyre janë arrestuar në flagrancë.
 • Punonte në lartësi, bie dhe vdes punëtori Lezhë, 15 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Lezhës kanë arrestuar në flagrancë Seit Hafizin, 52 vjeç, lindur dhe banues në qytetin e Lezhës, me punë drejtues ligjor i firmës “Elsaen” në “Sakë” të Shëngjinit.
 • Thyen me gurë reklamën e një dyqani, ndalohen 2 të rinj Rrëshen, 15 shkurt, NOA – Forcat e policisë së Mirditës kanë ndaluar në flagrancë Bujar Hajdinin, 24 vjeç dhe Erald Reçin, 22 vjeç; që të dy lindur dhe banues në Rrëshen.
 • Pasqyra e Shtypit, 15 Shkurt 2011 Tiranë, 15 shkurt, NOA - Gazetat shqiptare flasin mbi çështjen e imunitetit të deputetëve duke paraqitur miratimin e Konferencës së Kryetarëve për kufizimin e tij.
 • Two new services from AMC Tirana, February 15, 2011 NOA - All AMC customers - prepaid and postpaid - can now activate the Notify Me service, which informs them when the customer they called becomes available.
 • SHBA: Irani mbështeti Egjiptin, por protestat e veta nuk i do Teheran, 15 shkurt, NOA - "Ajo që po shohim sot në Iran, është dëshmi e guximit të popullit iranian dhe një provë e hipokrizisë së regjimit iranian.
 • Buxheti 2012 i SHBA-ve, nis debati për shkurtimet Uashington, 15 shkurt, NOA – Buxheti i parashikuar për vitin e ardhshëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka qenë një surprizë e vërtetë për ligjvënësit ndërsa janë prezantuar me të.
 • Moti kthjellohet sërish, parashikimi për sot nga NOA dhe Meteoalb Tiranë, 15 shkurt, NOA - Mengjesi i dites se sotme parashikohet të karakterizohet nga kthjellime ne pjesen me te madhe te vendit shoqeruar nga vranesira te here pas hershme.
 • Albania’s progress Letters to the “International Herald Tribune”: Albania's Progress, By Majlinda Bregu Albania’s progress Daniel Korski’s article “Stop Albania’s Self Destruction” (Views, Jan.
 • Daid Beckham i zhveshur në një celular SHBA, 15 Shkurt NOA - Screensaver-i i Victoria Beckham ka tërhequr vëmendjen e të gjithë paparacëve. Victoria dhe David Beckham janë një ndër çiftet më jetëgjatë të showbiz: të martuar prej shumë kohësh, me tre fëmijë meshkuj dhe një femër në ardhje.
 • Gjen thesarin mes qepëve dhe rrepave Rusi, 15 Shkurt NOA – Gjen një thesar në fushën e tij dhe më pas e shet për shumë pak para. I ka ndodhur një qytetari të thjeshtë, i cili zakonisht në fushën e tij me qepë dhe rrepa, nuk ishte komplet i pashpresë dhe disa herë kontrollonte me anë të një metal detector.
 • Ronaldo jep lamtumirën Brazil, 15 Shkurt NOA - Ronaldo ka varur këpucët e tij në gozhdë. “Nuk ia dal dot më”, - deklaroi ish-Fenomeni për të përditshmen “Estado Sao Paulo”, duke i paraprirë konferencës për shtyp në të cilën ai do japë zyrtarisht dorëheqjen.
 • Premier couple celebrates Saint Valentine's Day on birthday of nieces Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 15 2011 NOA – Prime Minister Sali Berisha has chosen the Saint Valentine's Day to celebrate the birthday of his two nieces, Amla and Dalila.
 • Edhe Barcelona në garë për Sanchez Barcelonë, 15 Shkurt NOA - Ka qenë qendër e vëmendjes gjatë merkatos së janarit dhe pritet të jetë i tillë dhe gjatë asaj të ardhshme në sezonin e verës.
 • Kanabis për të lehtësuar dhimbjet Itali, 15 Shkurt NOA - Kanabis, për të lehtësuar dhimbjet në rrugën drejt fundit të jetës. Shumë shpejt mund të jetë një realitet në Itali. Për momentin bëhet fjalë për një propozim ligjor të kryer nga këshilltari PD i rajonit Toskan, Enzo Brogi.
 • Rol i ri për Mickey Rourke SHBA, 15 Shkurt NOA - Mickey Rourke ka nisur përgatitjet e tij për rolin e ri të ardhshëm, atë të një homoseksuali, por yll i vërtetë në sportin e .
 • Prime Minister wishes Saint Valentine's Day to youth Subscribers Area – pr@noa.al Tirana, February 15 2011 NOA – Prime Minister Sali Berisha received today in the venues of the Council of Ministers a group of youth from the high schools of the capital and wished them a Happy Saint Valentine's Day.
 • Lirohet nga bashkëshortja “terroriste” Londër, 15 Shkurt NOA - Zgjodhi rrugën më të çuditshme për të ftuar lirinë nga bashkëshortja e tij, duke evituar avokatë dhe gjykata. Një funksionar i imigrimit anglez ka futur emrin e gruas, me origjinë pakistaneze, në listën e zezë të terrorizmit.