English

Protestat në Libi, Gaddafi: Populli im më do

Tripoli, 1 mars, NOA – “Populli im më do”. Kështu është shprehur lideri i Libisë, kolonel Muammar al Gaddafi, gjatë një interviste për BBC.

Duke shtuar se do të jepte edhe jetën e tij për ta mbrojtur atë.

Nga ana tjetër, gjatë intervistës ai mohoi zhvillimin e protestave dhe përleshjeve në Tripoli.

“Njerëzit që kanë dalë në rrugë, janë të droguar dhe të udhëhequr nga Al-Kaeda”, insistoi koloneli.

Ndërkaq, bëhet me dijeni se mbështetësit e Gaddafit, kanë sulmuar qytetet Savija dhe Misurata që mbaheshin deri dje nga kryengritësit.

Por edhe në Tripoli, ata kishin qëlluar ndaj demonstruesve dhe shumë të rinj kanë mbetur të vdekur.

n.e/NOA

KOMENTE