Warning: file_get_contents(): SSL operation failed with code 1. OpenSSL Error messages: error:1416F086:SSL routines:tls_process_server_certificate:certificate verify failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(): Failed to enable crypto in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153

Warning: file_get_contents(https://www.njoftime.net/service/xml-last-ads/): failed to open stream: operation failed in /var/www/vhosts/lajme.gen.al/httpdocs/v2/site/controllers/genel.php on line 1153
KE jep ndihmë të re për Shqipërinë, Fyle: Fondet të veprojnë si katalizatorë
English

KE jep ndihmë të re për Shqipërinë, Fyle: Fondet të veprojnë si katalizatorë

Strasburg, 13 korrik, NOA - Komisioni Evropian njoftoi përfundimin e planeve të tij për mbështetje financiare mbi reformat e vazhdueshme në Ballkanin Perëndimor.

Vendet e përfshira në këtë plan ndihme janë: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kroacia, Islanda, Maqedonia, Serbia, Turqia, si dhe Kosova; për periudhën e viteve 2011-2013.

Plani, i quajtur “Dokumenti i Planifikimit Shumëvjeçar Indikativ” (MIPDs), përshkruan një strategji të rishikuar për financim nën Instrumentin e BE-së për ndihmë të para-anëtarësimit (IPA).

"Fondet duhet të veprojnë si një katalizator për të shtyrë përpara reformat në vendet pretendente për zgjerimin, si edhe të mbështesin vendet përgjatë rrugës së tyre të integrimit evropian. Asistenca e Bashkimit Evropian do të ndikojë drejtpërsëdrejti në jetën e përditshme të qytetarëve së këtyre vendeve duke kontribuar për të përmirësuar sundimin e ligjit, qeverisjen, kushtet sociale dhe perspektivat ekonomike, veçanërisht të rëndësishme një numër të vendeve të rajonit, të cilat duhet shërohen nga kriza ekonomike", ka cituar komisioneri evropian për Zgjerim dhe Politikës së Fqinjësisë, Stefan Fule, në një deklaratë për shtyp të veçantë, botuar nga Komisioni Evropian.

KE piketon gjithashtu se fondet do të përqendrohen në fusha të tilla si reforma e gjyqësorit dhe administratës publike, rritja e bashkëpunimit rajonal në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, ndërtimin e një shoqërie civile të gjallë, nxitjen e reformave dhe të bashkëpunimit rajonal në arsim, si dhe mbështet rikthimin e qëndrueshëm nga kriza ekonomike, përmes investimeve në projekte të infrastrukturës strategjike.

Sipas njoftimit për shtyp, KE "ka marrë një sërë hapash në vitet e fundit për të forcuar lidhjen në mes të prioriteteve të përcaktuara në strategjinë e zgjerimit të BE, Raportet e Progresit dhe programimin e asistencës IPA”.

Me këtë synim në mendje, Komisioni ka miratuar sektorin e bazuar në planifikimin e para-aderimit.

Sektorët që meritojnë vëmendje të veçantë në vendet përfituese të ndryshme përfshijnë zhvillimin e sektorit privat, transportit, mjedisit, ndryshimin e klimës dhe energjisë, bujqësisë dhe zhvillimin rural.

"Rreth 10% e fondeve të IPA-s në dispozicion do të ndahen për të forcuar marrëdhëniet shumëpalëshe në Ballkanin Perëndimor dhe në Turqi, në fusha të identifikuara si vendimtare për integrimin europian dhe stabilitetin në rajon ku ka një nevojë të qartë për bashkëpunim rajonal: trajtimin e sigurisë kufitare etj.

Fondet në dispozicion përgjithësisht do të jenë 521 milionë euro për periudhën e viteve 2011-2013. n.e/NOA

KOMENTE