Lajme > Lajme Temash > Muajt
 

Korrik

 • Propozimi për ndarjen e re administrativo– territoriale Fino Kryetari sqaroi se në 23 korrik komisioni do të vlerësojë hartën përfundimtare dhe do t’ia dërgojë Kryesisë së Kuvendit, e cila të enjten në seancë plenare do ta përfshijë në rendin e ditës me 3/5 dhe në datë 31 korrik do të ketë diskutim
 • Victoria Nuland viziton sot Shqipërinë Zyrtarja e DASH do të vizitojë Kosovën dhe Serbinë në 13 korrik, ku do të diskutojë për dialogun mes dy vendeve dhe zbatimin e marrëveshjes së Brukselit. Një ditë më parë nëpërmjet një editoriali Sekretari Amerikan i Shtetit i drejtohej Senatit ku i shpjegonte rëndësinë e çbllokimit të situatës për një
 • Tuneli Tiranë-Elbasan i mbyllyr deri në 12 korrik ata që do të udhëtojnë drejt jugut të vendit kryesisht përmes Elbasanit do të duhet të kalojnë nga rruga e vjetër pasi tuneli do të mbyllet deri në 12 korrik 2014. Tuneli i aksit rrugor Tiranë-Elbasan, mbyllet për shkak të punimeve që po kryhen në tunel.
 • Reformimi i Sistemit Arsimor Parauniversitar Konferenca dy ditore (3 dhe 4 korrik) është një ndër aktivitetet më të rëndësishme të MAS-it, që prezanton Reformën e Arsimit Parauniversitar, në funksion të zhvillimeve strategjike të vendit. Grupi i punës, i mbledhur që në muajin nëntor 2013-të, ka hartuar raportin paraprak, pas konsultimeve me ekspertë nga vendit dhe Kosova.
 • Tatimi mbi fitimin. Ndryshon llogaritja. Jo si më parë Ligji aktual i tatimit mbi të ardhurat ka përcaktuar datën 31 korrik si datë të deklarimit dhe të pagesës së tatimit në burim mbi dividendin. Kontretisht, pika 3, e nenit 33/1, përcakton se personi juridik duhet të derdhë për llogari të organit tatimor tatimin mbi dividendin e pagueshëm jo më vonë se
 • Valentina Tufina truri i një rrjeti trafiku heroine nga vendet e Amerikës Latine 50-vjeçarja me profesion, inxhiniere kimiste, më datë 23 korrik 2013, ka udhëtuar nga Tirana në drejtim të Sllovenisë. Kohëzgjatja e udhëtimit, 1 orë e 20 minuta.
 • Kampionati Botëror “Brazil 2014”. Ndeshja e parë në 22:00 Brazil-Kroaci 32 kombëtare do të luajnë për një vend në finalen e madhe në Rio më 13 korrik. Yjet nga e gjithë bota do të parakalojnë një e nga një duke i bërë të gjithë të ëndërrojnë për topin për një muaj të tërë.
 • Zbardhet urdhri i Shkëlqim Canit mbi proceduren e tatimit mbi të ardhurat Për shpenzime të panjohura për pagesat e muajit korrik dhe për pagesat e muajit dhjetor, të cilat kryhen për çdo vit kalendarik, formulari i deklarimit dhe pagesës së tatimit të mbajtur në burim mbi të ardhurat duhet të dorëzohet brenda muajve respektivë
 • Zëvendës kryeministri i Turqisë viziton Shqipërinë Në korrik të këtij viti do të fillojë restaurimin e këtij objekti , " tha Isler . Gjatë vizitës së tij në Shqipëri , Isler gjithashtu mori pjesë në ceremoninë e përurimit të xhamisë së historike Murat Beut në qytetin e Krujës e cila është restauruar nga TIKA e Turqisë .
 • Cani për Zërin e Amerikës: Raporti i S&P, tjetër siguri për konsolidimin e financave Ministri i Financave, z.Shkëlqim Cani është duke kryer këto ditë në Uashington disa takime me drejtues të lartë të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, ku në fokus të bisedimeve janë: situata
 • Shqiptarit në Zvicër i sekuestrohen 155 milionë euro dhe mbi 62 kg ar Ai është quajtur pa frikë me këtë emër pas përfshirjes në një çështje antiligjore në korrik të 2011-ës. Në fillim autoritetet zvicerane i sekuestruan atij 60 kg argjend dhe 1 kg e gjysmë ar. Gjykata Penale zbatoi kërkesën e gjyqësorit italian, i cili kërkonte që të bllokohej pasuria e 55-vjeçarit, Petrit Kamata, pas hetimit të vilës “Fort
 • Dorëzimi i pasqyrave financiare të vitit 2013. Afati deri në 31 mars 2014 2013, të Ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Tregtisë dhe Sipërmarrjes “Për regjistrimin dhe depozitimin e Bilancit Vjetor Kontabël”, brenda datës 31 Korrik 2014, duhet të aplikoni drejpërdrejt pranë sporteleve të shërbimit të QKR-së për të depozituar, pas miratimit nga asambleja e ortakëve/aksionerëve,
 • Administrata publike. Hyn në funksion sistemi i karrierës Bashkimit Europian në lidhje me reformimin e administratës publike në Shqipëri, si dhe perspektiva që do të ketë presidenca italiane e BE, përgjatë periudhës Korrik – Dhjetor 2014 për Shqipërinë.
 • Jean-Pierre Bel Metës: Franca ka mbështetur gjithmonë Shqipërinë në rrugën e saj drejt BE-së Kuvendi i Shqipërisë e vlerëson përkushtimin e Francës ndaj Shqipërisë dhe ndaj vendeve të rajonit sidomos pas Samitit të Brdos në korrik 2013, ku Presidenti Hollande konfirmoi vullnetin e Francës për të shoqëruar procesin e integrimit evropian të vendeve tona.
 • Krime, “Republikë Autonome” të tjera ndërkombëtare dhe duke pasur parasysh konfirmimin e statusit të Kosovës nga Gjykata e e Drejtësisë të Kombeve të Bashkuara Ndërkombëtare, në 22 korrik 2010, i cili thotë se shpallja e njëanshme e pavarësisë nga një pjesë e vendit nuk do të dhunojë normat ndërkombëtare, përbën këtë vendim ", thuhet
 • Naço: 350 të burgosur do të marrin lirinë Gjithashtu konstatohet që pjesa më e madhe e këtyre lejeve të dhëna në kundërshtim me dispozitat ligjore në fuqi, janë miratuar në periudhën korrik, gusht dhe shtator të vitit 2013, konkretisht rreth 800 leje shpërblyese dhe të veçanta”, - njofton Ministria e Drejtësisë.
 • Berisha: Stefan Fule një diplomat çek i shkollës ruse dhe serbofil Një pohim të tillë bëri në Dubrovik, në korrik të vitit 2010, në prani të Ilir Metës edhe Kryetari aktual i socialistëve në Parlamentin Europian, J. Sëoboda që erdhi në Shqipëri muajin e kaluar për të përsëritur sulmet bajate të dyshes Rama-Meta ndaj Mbretërise së Hollandes, paçka se sebashku me qeverine hollandeze
 • Vrima gjigante gëlltit arkivolin e ushtarit të Luftës së Parë Botërore Private Francis Ryan,, i cili shërbeu në Batalionin e 3, të Regjimentit Mbretëror Liverpool, vdiq në Angli në korrik 1915. Njësia e tij ushtarake kurrë nuk shërbeu në vijën e frontit gjatë Luftës së Parë Botërore, dhe është menduar se ushtaraku mund të ketë vdekur pas
 • Prishtinë. Gjykata refuzon kërkesën e avokatëve të Shkëlzen Berishës Në korrik të vitit 2012 djali i ish-kryeministrit të Shqipërisë, Shkëlzen Berisha, përmes dy avokatëve të tij, Artan Qerkimit dhe Korab Sejdiut, të cilit para pak ditësh iu është marrë licenca, patën paditur ish-kryeredaktorin
 • Intervista e Edi Ramës. Si hyri në politikë dhe deri tani. Synimet dhe dëshirat e tij për Shqipërinë Unë i shkrova vetëm kaq: “Edi Rama, i lindur në 4 korrik. Kaq është mjaftueshëm”. Ditën tjetër u bëra ministër. Hans Ulrich Obrist: Ka një traditë të madhe të artistëve dhe intelektualëve që më vonë u bënë burra shteti.
 • Julian Sinanaj tregon gjithçka për porositësit e atentateve Edhe gazeta "Protothema" shkruante dje se ai ka pohuar vrasjen e dy shtetasve 35 dhe 45 vjeç më 1 korrik të vitit 2011 jashtë një restoranti në Gazi, ku pati dhe një viktimë të tretë të rastësishme, vrasje që në Greqi deri tani kanë mbetur pa autor.
 • Visho Ajazi Lika, rikthen në detyrë njerëzit e SHIK-ut të vitit 1997 Është emëruar në korrik 2013, edhe pse ka pasur kusht sigurie të mangët, pasi në polici figuron me probleme. Si aplikohet për në SHISH
 • Së shpejti Kryeministri Rama në Beograd. A do përsërisë refrenin e xhaxhit Enver? Traktati i Miqësisë dhe Ndihmës Reciproke midis dy vendeve (9 korrik 1946) do të ndiqej nga një varg marrëveshjesh ekonomike. Ndër to kryesonte “Konventa për Koordinimin e planeve ekonomike, për Bashkimin doganor dhe Barazimin e monedhave” (27 nëntor 1946).
 • Vritet Miss Venezuela Monica Spear Mootz Spear ishte shprehur për të përditshmen venezueliane në korrik të 2013-ës se lidhja e saj me Berry-n ishte me të vërtetë e mahnitshme. “U martova me një person shumë të civilizuar dhe kur morëm vendimin për tu ndarë, biseduam për faktin që kishim një vajzë dhe se më e mira për vajzën është që ne
 • Shqiptarët dhe një muaj afat në Greqi Fëmijëve të mi i skadojnë dokumentat në korrik, por lejen e mëpasshme nuk e dhanë vetëm për këtë arsye, thotë Iris Hajdinaj. Vendlindja e fëmijëve shqiptarë të lindur në Greqi është e shkruajtur në shqip, ndërsa shteti fqinj kërkon që ato të shkruhen në gjuhën angleze, duke
 • Si do të zbatohet paketa e re fiskale që hyn në fuqi në 1 janar 2014 Sipas ligjit të ri, pagesat e kësteve të tatimit kryhen te bankat e nivelit të dytë për llogari të administratës tatimore, brenda datave 20 prill, 20 korrik, 20 tetor dhe 20 dhjetor të çdo viti. Me kryerjen e pagesës dhe marrjen e konfirmimit bankar të kryerjes së pagesës, tatimpaguesi shkon te zyrat e shërbimit tatimpagues tatimor dhe, kundrejt paraqitjes
 • Dosja “Taçi”. E gjithë familja nën hetim -“Kuid” shpk me Nipt K 63005203 O ku ortak dhe përfaqësues ligjor nga muaj korrik 2007 deri me 18 Tetor 2013 ishte Rezart Taçi. -“Taçi Oil International Trading& Supply Company” me NIPT K 31902009J me ortak të vetëm Rezart Taçi.
 • Nelson Mandela. Ja kush ishte njeriu i urtësisë, drejtësisë, barazisë dhe paqes botërore Njeriu që u bë një nga ikonat më të mëdha të botës ka lindur në Mvezo , Transkeit më 18 korrik 1918 , të Nongaphi Nosekeni dhe Henry Gadla Mandelës . Babai i tij ishte këshilltari kryesor / këshilltar i shtëpisë mbretërore Thembu.
 • Veshjet në Brazil me simbolin e shqiponjës shqiptare apo diçka tjetër Pamjen përfundimtare të simbolit tonë kombëtar ia dha ligji i miratuar në Kuvendin i Shqipërisë më datë 22 korrik 2002, ku pjesa e caktuar për flamurin përcakton se ai përbëhet prej këtyre elementëve: një fushë e kuqe gjaku me një shqiponjë të zezë dykrenëshe në mes
 • Ja si do merren tapitë e legalizimeve. 7 arsyet e dështimit të procesit të legalizimit. Tani kostoja e shkresave do të bëhet zero S. Topi - Korrupsioni, moskoordinimi i punës mes institucioneve, por dhe pengesat e tejskajshme procedurale çuan në dështimin e plotë të procesit të legalizimeve.
 • Artan Lame paraqet raportin tronditës lidhur me projektin e legalizimit Artan Lame, drejtori i ri i Aluiznit ka paraqitur së fundi një raport tronditës për situatën në institucionin që duhet të jetësonte projektin e legalizimit të ndërtimeve pa leje, shkruan në faqen e tij sociale
 • Qeveria shtyn dy vjet verifikimin e titujve të pronësisë 9948, datë 7 korrik 2008, “Për shqyrtimin e vlefshmërisë ligjore të krijimit të titujve të pronësisë mbi tokën bujqësore”, të ndryshuar”, - ky është vendimi i parë i marrë dje nga Këshilli i Ministrave ku sqarohet se drafti
 • Sokol Olldashi. Fjalët e tij të fundit E njoha në korrik 1996, kur u bëra pjesë e stafit të gazetës “Albania”. I qeshur dhe i “shkolluar” në ATSH, Sokoli ishte njëra nga ata djem që kishin vuajtur nga rregjimi komunist.
 • 79 vota pro dhe 42 kundër, miratohen ndryshimet në buxhetin 2013 qershor, muaj që përkojnë me pragun dhe pastaj me fushatën elektorale janë shpenzuar 94 për qind të fondit pa dashur kush t'ia dijë se ku do ta gjejnë në korrik, në gusht, në shtator, në tetor, në nëntor dhe në dhjetor bukën e gojës, ata të cilët nuk kanë asnjë mundësi tjetër përveçse të presin ditën e shënuar
 • Marrëveshje Shqipëri - Indi, për shmangien e tatimit të dyfishtë Marrëveshja e paraqitur në Kuvend për ratifikim, është nënshkruar më 8 korrik, 2013 dhe krijon një bazë të plotë ligjore për trajtimin tatimor të individëve apo personave juridikë, shqiptarë dhe indianë, që kanë veprimtari biznesi apo të ardhura të tjera që bien nën juridiksionin
 • Pagëzimi i Princit George, djali i Kate dhe William Princi George, i biri i Dukës dhe dukeshës së Kembrixhit, lindi në Londër më 22 korrik.
 • Nën 30 -vjeç drejtorët e rinj të sapoemëruar Datëlindja: 13 korrik 1987 Vendlindja: Poliçan
 • Edi Rama pret sot Tony Blair në Tiranë Në 16 korrik, Rama do të udhëtonte drejt Londrës për t;u takuar me atë që flitet se do të jetë këshilltari i qeverisë së re dhe me ekipin e këtij të fundit. Ndërsa, një tjetër takim u realizua gjatë vizitës së Ramës në New Yourk.
 • Muji kur ke lindur të përcakton dhe profesionin Profesioni varet nga muaji kur ke lindur... Profesioni varet nga muaji kur ke lindur! Nuk është vetëm dëshira për punën që bën, por profesioni nuk vjen vetëm si pasojë e studimeve, dëshirës, mundësive.
 • Emrat që janë flakur nga puna në administratën e ish-kryetares së kuvendit Procesi i animimit u bë në korrik pas shtyrjeve në gjykatë. Në 8 korrik mu dha e drejta të kthehem në punë, në vendin ku isha. Në gusht pastaj megjithëse zgjedhjet kishin mbaruar dhe Kuvendi nuk funksiononte se ishte mbyllur, vendimi i Gjykatës së Tiranës është apeluar.
 • Pritet të nisë interkonjeksioni mes Shqipërisë dhe Kosovës Ambasadori Hoffmann zëvendëson në këtë detyrë ambasadoren Carola Müller-Holtkemper, të cilës i ka përfunduar mandati më 1 korrik. Hellmut Hoffmann ka shërbyer në Ministrinë e Jashtme të Republikës Federale të Gjermanisë prej vitit 1982.
 • Ja sa rriten pagat dhe pensionet sipas profesioneve Efektet financiare nisin në korrik, shtesa mbi pagën do të ndahet me rrogën e gushtit dhe do të vijojë të paktën deri në fund të këtij viti. Shtesë mbi pagën do të përfitojnë të gjithë nëpunësit civil, mësuesit, mjekët, policët, ushtarakët.
 • Stomaku, sëmundjet, shkaqet, kurimi përmes dica recetave tepër të dobishme Gjethet e reja mblidhen në qershor- korrik dhe thahen në hije në shtresa të holla. Frutat e manaferrës konsumohen të freskëta pasi piqen mirë; me to përgatitet reçeli i cilësisë së mirë. Me frutat e manaferrës bëhet verë, uthull dhe raki.
 • "Dhëndri" perfekt për të gjitha nënat. Pianisti shqiptar me famë botërore Në 17 korrik të vitit 2001, ja-në nisur për në Toronto e gjithë familja e tij. Me të mbërritur aty, Rudini iu nënshtrua disa testeve për të filluar shkollën e mesme.
 • Kontributi për sigurimet shoqërore rritet. Rezultatet janë 2013 “Për përcaktimin e pagës minimale, në shkallë vendi”, duke filluar nga data 01 Korrik 2013 e ne vazhdim është 22.000 (njezet e dy mije) lekë. " Kontributi i detyrueshëm për sigurimet shoqërore për personat e vetëpunësuar në veprimtari, tregtare apo shërbimi, ambulante, si dhe për personat,
 • Egjipti në gjendje kaosi. 2200 të vdekur përpjekjeve të forcave të rendit që të shpërndajnë protestat e përkrahësve të liderit islamik, Muhammad Morsi që u hoq nga pushteti prej ushtrisë më 3 korrik. “Është bërë shumë e vështirë që të vazhdohet mbajtja e përgjegjësisë për vendime me të cilat unë nuk pajtohem dhe për pasojat e së cilës kam frikë”, ka shkruar
 • Johnson : Në punën e seksit gratë duhet të jenë jashtë diktatit të meshkujve Virginia Eshelman Johnson që vdiq në moshën 88 vjeçe, ditën e enjte në 24 Korrik 2013, ishte një seksologe dhe psikologe e mirënjohur amerikane. Ajo ishte anëtarja më e re në ekipin kërkimor për seksualitetin në “Institutin Masters and Johnson”.
 • Abuzimi fizik gjatë fëmijërisë, sjell probleme me tiroiden në të ardhmen Studimi u botua në internet 29 korrik në Gazetën e Keqtrajtimit, agresioni dhe traumës. Efektet afatgjata të abuzimit fizik të fëmijërisë në tiroide "mund të jenë për shkak të mënyrës së traumave dhe ato ndryshojnë mënyrën se si një individ reagon ndaj stresit gjatë gjithë jetës
 • Blutë e Lezhës arrestojnë vjedhësit e "Rrugës së Kombit" Gjithashtu, ata po hetohen edhe për dy grabitjet e ndodhura në datën 3 prill dhe 11 korrik. “Nga veprimet e para hetimore rezulton se shtetasi Maxhuni është autor edhe i disa veprave të tjera kriminale, si ajo e ndodhur në datën 3 Prill, kur u vodh me armë shtetasi A.
 • Dritan Dajti "planifikon" të arratiset nga burgu 313 brendshme të burgut 313 prej 20 ditësh, pasi Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ishte njoftuar se Dajti kishte planifikuar të arratisjen që prej muajit korrik. Forcat speciale RENEA me tre turne janë dislokuar në ambientet e brendshme të burgut të sigurisë së lartë 313, ku qëndrojnë kryesisht në oborrin e