English

Uragani Dora, nga Meksika drejt detit të hapur

Akapulko, 21 korrik 2011 NOA - Uragani Dora u fuqizua duke marrë formën e 4 stuhive me shpejtësi 140 km në orë.

Këtë të enjte ajo lëvizi drejt bregdetit jugor të Meksikës, përmbysi një far dhe shkatërroi disa restorante të vogla. Qeveria meksikane konfirmoi se stuhia tropikale Doraq ëndroi edhe në det.Por valët e gjeneruar nga uragani goditën themelet e një fari të vogël rreth 35 milje (60 kilometra) në lindje të Acapulkos, si dhe përmbysjen e rreth 60 lokaleve kashtë-mbuluar në plazhet në këtë zonë.

Stuhia e katërt e sezonit në Paqësorin lindor ishte duke ecur në veriperëndim dhe është e parashikuarpër të qëndruar në det të hapur. Ajo parashikohet të forcojë disa herë goditjen deri ditën e premte. a.q/NOA

KOMENTE