English

Lëkundet Turqia, dorëhiqen krerët e ushtrisë, marinës e aviacionit

E premte, 29 korrik 2011, NOA- Kreu i Forcave të Armatosura në Turqi gjeneral Isik Kosaner dha dorëheqjen, ndërsa pas tij u dorëhoqën edhe krerët e ushtrisë, të marinës si dhe të aviacionit.

Sipas mediave turke motivet e dorëheqjeve nuk janë saktësuar ende, ndërkaq raportet mes tyre dhe qeverisë së kryeministrit turk Rexhep Taip Erdogan kanë qenë shpesh të tendosura ndërsa konflikti i fundit ka qenë për shkak të përfshirjes së disa gjeneralëve të burgosur, për pjesëmarrje në një komplot anti-qeveritar.

a.y/NOA

KOMENTE
  • Admirimi11:56 - 30 Korrik 2011
    shpresoj qe ta zgjillin shpejt problemin se maskarejnt grek kete duan
  • Mali20:59 - 29 Korrik 2011
    shum kujt i intereson qe te mos ket shtet te fort ushtarakisht e ekonomikisht qarqet izralite e shum kush pas ketyre bejn punen e tyre