English

Inaugurohet statuja e Dantes

Kinë, 24 tetor NOA - Në Kinë mbërrin Dante. Në Ningbo, 3 me milionë banorë dhe 220 kilometër në jug të Shangait, faktikisht, është inauguruar, mes festimeve dhe fishekzjarrëve, një statujë e bronztë e poetit legjendar. Në këtë inaugurim, i cili u transmetua dhe drejtpërdrejtë nga televizionet e vendit, asistuan rreth 100 milionë kinezë. Statuja, 5 metër e lartë dhe me një peshë prej 2 mijë e 400 kilogramësh, është pozicionuar vetëm pak metër larg nga libraria më e madhe kineze. Dantja “kinez” është kopja e statujës në Pjacën Santa Croce në Firenze, e mbretit Vittorio Emanuele II, kur vendi toskan ishte ende kryeqyteti italian. r.b/NOA

KOMENTE
  • livalu Ligor Luarasi09:58 - 24 Tetor 2011
    KOHA GJYKATESI ME I SAKTE. Po jetojme shembullin me madheshtor, ku nje poet i vertete nderohet ne perjetesi nga e gjithe bota.Nga viti ne vit behet me i njohur edhe per njerzit qe s'kane haberin se c'eshte DANTE. E kunderta me DANTEN,jane kodoshet e kesaj bote,diktatoret,te cilet sa kohe kalon me te poshteruar behen per njerezimin,me me shume nevri kuitohen,duke ju zbardhur prej kohes,edhe ato qe ata kane kuituar se njerzit nuk do ti mesojne, c'lloj menxyrash paskan kryer per egot e tyre kafsherore,tani edhe naivet binden per mekatin e tyre se ju besuan si beson nje femije.Vertet pa drejtesi ka kjo jete,edhe per faktin qe njerzit me intuite,vuajne prej naiveve te cilet ne mungese intuite,duke besuar kodoshet,rendojne vuajtjet e intuitiveve,duke ju pakesuar votat e tyre ne progresin dhe begatine te te gjitheve,jo vetem te disave.