Lajme > Lajme Temash > Drejtime
 

Jug

 • Partneriteti strategjik Shqipëri-Kosovë. Kryeministri i Kosovës viziton Tiranën thellë për solidaritetin e treguar nga Qeveria e Kosovës dhe nga qytetarët e Kosovës, ndaj zonave dhe njerëzve të prekur prej përmbytjeve të fundit në jug të Shqipërisë. Nga ana tjetër, edhe publikisht dëshiroj që në emër të Qeverisë së Shqipërisë të përshëndes progresin e deritanishëm në konsolidimin e shtetit dhe
 • Pensione më të larta. Projekte moderne për Vlorën Shtëpia u ndërtua thuajse nga e para, me kontributin e “Biznes Albania”, pas përmbytjes së pak javëve më parë në jug të vendit. Gjatë inspektimeve që bëri gjatë ditëve të përmbytjes në këtë zonë, Kryeministri u ndal edhe në shtëpinë e znj.
 • Faza e dytë e mbështetjes për familjet e prekura nga përmbytjet Nisi sot faza e dytë e mbështetjes për familjet e prekura nga përmbytjet e ditëve të fundit, në jug të vendit. Këtë e njoftoi Kryeministri Edi Rama në takimin “ Shqipëria Solidare”, që zhvilloi paradite me përfaqësues të biznesit dhe me prani të përfaqësuesve
 • Stuhi e dytë pritet të përfshijë vendin. Kujdesni Në jug priten stuhi të fuqishme shiu me intensitet të lartë, ndërsa në veri do të ketë reshje dëbore. Sipas Shërbimit Meteorologjik Kombëtar situata nga sot në mbrëmje do të jetë akoma dhe më e vështirë, për këtë arsye duhet gatishmëria e plotë e të gjitha forcave
 • Qeveria në gatishmëri të plotë për të përballuar situatën e vështirë Panariti dhe ministri Saimir Tahiri, mbrëmjen e djeshme në një deklaratë për mediat informuan rreth situatës në zonat e përmbytura si pasojë e reshjeve, në jug të vendit: Zëvendëskryeministri Niko Peleshi:
 • Kryeministri Rama në mes të banorëve të zonave të përmbytura. Dëmet do të kompensohen Kryeministri Edi Rama ishte sot mes banorëve të zonave të përmbytura në jug të vendit, si pasojë e reshjeve të rrëmbyera të shiut. Në mesditë, Kryeministri mbërriti në Novoselë, një nga zonat më të prekura nga përmbytjet.
 • Personi më i vjetër i Britanisë vdes në moshën 114 Znj Lang ka lindur në zonën Worsbrough e Barnsley më 27 maj 1900 dhe ka jetuar në qytetin e minierave në jug të Yorkshire, gjithë jetën e saj. Në vitin 2005, ajo u zhvendos në azil, në Uji Royd House në Barnsley, ku ajo vdiq të enjten.
 • Masakra Charlie HEBDO. Franca arreston 3 autorë Raportet thonë se të shtënat erdhën në një stacion të metrosë në jug të Parisit. Së paku një polic është raportuar të ketë qenë i plagosur. Nuk dihet nëse incidenti është i lidhur me sulmin mbi Charlie HEBDO.
 • Australi. Sasi e madhe sperme e 7 balenave të ngordhura (VIDEO) Një sasi e madhe sperme të balenave të ngordhura është gjetur në një plazh në jug të Australisë si ato ishin duke notuar në një sipërfaqe mjaft të cekët.
 • Stefanoviç : Pa pajtim mes serbëve dhe shqiptarëve s’ka paqe për Ballkanin Mendoj se është legjitime që Shqipëria të thotë qëndrimin e saj për shqiptarët dhe të drejtat e tyre në jug të Serbisë, dhe kjo nuk është aspak e ndaluar madje mendoj se është pozitive. Por çdo gjë është shpatë me dy tehe në ballkan.
 • Spitalet pa mjekë. Shëndetsia 2015 me koronarografi falas Periferia ose pjesët e largëta të Shqipërisë, jo vetëm në Jug por edhe në zona të tjera në situatë të vështirë për burimet njerëzore, për mjekë dhe specialistë. Parashikoni ju masa dhe zgjidhje për 2015 për këtë problem që të mos ndodhin siç ka ndodhur deri më sot.
 • Ramën do ta presim si Kryeministrin tonë Kurir kujton se Mysliu kishte deklaruar më herët se qeveria e Serbisë duhet të njohë referendumin e vitit 1992, e cila i jep të drejtë komunave në jug të Serbisë të bashkohen me Kosovën, kërkesë të cilën e ka përsëritur edhe kohët e fundit.
 • 10 Papët me origjinë iliro-arbëroro-shqiptare Papë Eleutherus ishte i biri i Abondit të Nikopolit, u lind në Nikopolis (Preveza e sotme në jug të Çamerisë) të Epirit. Ishte pasues i Anicetusit, që e mori sekretar të vetin. U bë papë me vdekjen e Shën Soterit dhe shërbeu papë 14 viteve 175-189.
 • Albania kaukaziane ka ekzistuar që nga shekulli I dhe i II-të para Krishtit Këto grupe etnike jetonin në fillim të maleve të Kaukazit deri në jug të Dagestanit të sotëm. Kur gjeografët e lashtë dhe historianët filluan të flisnin për popullsinë e Albanisë Kaukaziane, ata e kishin fjalën gjithnjë vetëm për popullsitë e pastra shqiptare në zonë.
 • Parada Ruse. Putin tregon arsenalin ushtarak të Rusisë (VIDEO) Festimet në Ukrainë do të jenë të mbytur mes frikës së ndonjë dhune të provokuar në jug dhe në lindje . Moska mohon nxitje të trazirave separatiste pro - ruse në Ukrainë . Putin nuk e përmend Ukrainën në fjalimin e tij , por ai ka theksuar se" vullneti i hekurt i popullit sovjetik " kishte shpëtuar Evropën nga skllavëria
 • PD-ja:bilanci i krimit të ditëve të fundit. Dështimi më i madh në rend 2 tonë marijuanë me origjinë nga Shqipëria është kapur dje në jug të Italisë. Dy të vrarë mbrëmë në Tapizë, në një atentat mafioz. Gjendet kufomë e një personi të vrarë e të torturuar në lumin e Vjosë.
 • Reforma administrativo-territoriale. Lulzim Basha, kërkon një kusht takimit Rama-Basha, cili është thelbi dhe impakti që do të ketë reforma administrativo-territoriale për qytetarët shqiptarë, ngado që ndodhen, nga veriu në jug e nga lindja në perëndim. Bledi Çuçi: Reforma territoriale do të bëjë të mundur që shqiptarët të kuptojnë se sa model i mirë është qeverisja nëpërmjet decentralizimit të qeverisjes
 • Gjendet kandil deti me përmasa gjigante 5 m i gjatë është gjetur nga jë familje muajin e kaluar në jug të Hobart. Shkencëtarët janë shprehus se ata e njohin si specie por po përpiqen për të përcaktuar se ku duhet ta klasifikojnë.
 • Serbi. Gjendet një varr masiv Qindra trupa shqiptarë të vrarë Trupat u gjetën pasi ekskavatorėt hoqën një trotuar konkrete në oborrin e një kompanie të mirëmbajtjes rrugore në Rudnica , në jug të Serbisë , pranë kufirit të saj me Kosovën . Gjetaj nuk tha se sa trupa janë gjetur , por tha se një ndërtesë e madhe zyre duhej të shkatërrohej dhe si rezultat zbuloi varrin masiv.
 • Veshjet në Brazil me simbolin e shqiponjës shqiptare apo diçka tjetër Në jug të Arbërisë themelohet Despotati i Epirit, në veri Mbretëria (serbe) e Rashkës, ndërsa në lindje Mbretëria Bullgare. Në këtë kohë, kur Republika e Venedikut po pushtonte një pas një qytetet shqiptare: Durrësin, Kaninën, Jerikonë.
 • TAP-i sjell përfitime edhe për Shqipërinë Ky projekt shpresohet të funksionojë në një sistem qarku të mbyllur, ku furnizimi do të realizohet në dy drejtime, veri dhe jug nga sistemi kroat i transportit të gazit dhe TAP. Projekti IAP do të jetë gjithashtu pjesë e Unazës së gazit të Komunitetit të Energjisë, si një projekt rajonal, i aprovuar nga Komuniteti i Energjisë
 • "Lazarati kryeqyteti evropian i hashashit", shkruan “Corriere della Sera” Ndihet që në hyrje të Lazaratit, fshat i cili ndodhet rreth 230 km në jug të Tiranës. Gra dhe djem të rinj punojnë intensivisht, aq sa javët e fundit 700 prej tyre përfunduan në spital. Të gjithë kishin të njëjtat simptoma: diarre, të vjella dhe probleme kardiovaskulare.
 • Zgjedhjet komunale në Kosovë Sa i përket komunave me shumicë serbe në jug të Kosovës, vërehet një ngritje e menjëhershme e listës serbe të cilën e ka përkrahur qeveria e serbisë. Për komunat me shumicë serbe në veri të kosovës përveç që nuk ka asnjë rezultat, mungon edhe përqindja e pjesëmarrjes në votime.
 • Prezantim skandaloz për Shqipërinë në perëndim Raporti thote se “fermerët në këtë fshat malor në jug të Shqipërisë arrijnë të korrin plot 900 ton kanabis çdo vit, me një vlerë tregu të përllogaritur në 4.5 miliard euro- edhe pse kultivimi i kanabisit është i paligjshëm atje,” dhe se “fshatarët e Lazaratit e mbajnë veten dhe kërcënojnë të huajt me armë.
 • Dhuna në Jemen: Sulmet ndaj ushtrisë vrasin 40 persona Zyrtarët kanë thënë se të paktën 40 persona u vranë nga një sulm i dyshuar i i militantëve të al-Kaedës mbi objektiva të ushtrisë në jug të Jemenit.
 • Devolli dhe çduhet të dini për të nga lartësitë e vargmalit të Moravës në Perëndim, nga malet Vojskovar, Ruki, Pllashovec në lindje, nga mali i Golinit dhe i Qafashticës në veri dhe në jug nga Paçarovi, Bidoja dhe Kruki. Si pjesë përbërëse e Gropave Juglindore, krahina e Devollit përfshihet tek albanidet e brendshme, ku mbizotërojnë shkëmbinjtë sedimentarë (terigjenë në vargun lindor
 • "Blindohet" kufiri mes Shqipërisë dhe Greqisë sipas të dhënave që vijnë nga mediat greke, nga Kosturi deri në Qafë-Botë është nën sundimin e ushtrisë greke, për të mos i lënë shqiptarët të hyjnë në Jug. Ndërsa kufirin e anës sonë, policia e Shtetit e ka blinduar me forcat speciale.
 • Bulevardi i Ri i Tiranës. 7 kompani vazhdojnë garën Korridori i lëvizjes përgjatë bulevardit veri - jug si dhe unaza veriore e qytetit do të sjellin zgjidhje afatgjatë për zhvillimin e qytetit, në lidhje me transportin, trafikun, infrastrukturën urbane dhe mbetet zgjidhja e vetme për një mjedis sa më ekologjik
 • Berisha takim me Komisionin Ad Hoc të Parlamentit Evropian cili ndodhet në Shqipëri me rastin e zgjedhjeve parlamentare, të kryesuar nga zoti Eduard Kukat kryetar i delegacionit të PE për marrëdhëniet me Evropën Jug – Lindore dhe të përbërë nga anëtarë të Parlamentit Evropian të gjitha grupeve politike.
 • Fshat i madh mes Evropës, i varfër dhe parademokratik, që grindet, midis fiseve dhe katundeve të veta Një parti kombëtare në jug dhe një rivale tjetër në veri, një parti çame në Vlorë, një parti politike në Skrapar, një parti greke në minoritetin e jugut,...!!! Një fshat i madh mes Evropës, i varfër dhe parademokratik, që grindet, zihet e konkurron midis fiseve dhe katundeve të veta, që ndahet në miniprincipata fisnore
 • Rama: Me votën e 23 Qershorit do të ulim koston e prodhimit dhe do të lehtësojmë çdo familje shqiptare Në fakt, tanimë, shesh më shesh, nga veriu në jug dhe nga jugu në veri, Era e Rilindjes po sjell me vete aq shumë njerëz, aq shumë gra e burra, vajza e djem sa kurrë ndonjëherë më parë nuk janë mbledhur së bashku për të manifestuar dëshirën e tyre për
 • Rruga Shkodër-Hani i Hotit, tashmë e përfunduar u quajt rruga e komunikimit Shkodër-Hani i Hotit me gjatësi 39 kilometra ndikon në fuqizimin e korridorit veri-jug që nis në kufirin me Malin e Zi në veri dhe shkon drejt Greqisë në jug dhe Maqedonisë në lindje. Ky aks kalon nëpërmjet qytetit të Shkodrës, duke përmirësuar trafikun, si dhe gjithë infrastrukturën nëntokësore, parkime, trotuare e pistë për biçikletat.
 • Rama: Vlora e sotme i ngjan asaj të atëhershmes aq sa ç’i ngjaj unë këtij fëmijës këtu rrugë e cila do të lidhë rrugën e bregut, me rrugën që nis qysh lart nga Sllovenia, zbret në Kroaci, kalon në Malin e Zi, dhe do të dalë poshtë deri në jug ku do të bashkohet pastaj me rrugën që shkon në bregun e fqinjit të jugut.
 • Shpërthim në afërsi të një autokolone qeveritare Grupi kryesor islamist i vendit al-Shabab, i cili është pjesë e al-Kaedës, eshte zbuar me force nga qytetet kryesore në jug dhe në qendër, por ende kontrollon qytete të vogla dhe shumë zona rurale.
 • Greqi. 30 punëtorë emigrantë plagosen në një fermë luleshtrydhe Migruesit - kryesisht nga Bangladeshi - u qëlluan nga mbikqyrësi i fermës bujqësore, ne nje fshat Peloponezian në jug të Greqisë. Disa prej punëtorëve përfunduan në spital, por asnjëri nuk ndodhet në gjendje kritike.
 • Rama: Brenda dy viteve të para, t’i japim Shqipërisë një plan kombëtar të zhvillimit ndërtuar edhe një kat shtesë me këto para që kanë përfituar dhe me radhë, ne duhet të pranojmë fillimin që Saliu e ka shtruar Shqipërinë 33 herë nga veriu në jug me asfalt, nga lartë poshtë, nga poshtë lartë…E çuditërisht, asnjëra nga këto 33 herë nuk iu ka rënë juve, as kur i bini këtej, as kur i bini andej për
 • 14 vjeçarja qëllon për vdekje shokun e saj Junior Nkwelle, 15 vjeç, u godit me thikë në kraharor në Brixton, në jug të Londrës. Cherelle McKenzie-Jackson, 14, nga Brixton, u dënua me tetë vjet, dhe Marc Tulloch, 17, nga Herne Hill, u dënua me 10 vjet.
 • Thaçi: Qeveria e Kosovës në shërbim të të gjithë qytetarëve “Kjo fabrikë plotëson nevojat e gjithë qytetarëve të territorit të Mitrovicës, në jug dhe në veri, por edhe për qytetin e Skënderajit, dhe sipas nevojës edhe për qytetarët e Vushtrrisë, derisa të përmbyllet projekti tjetër atje, i Fabrikës së Përpunimit të Ujit në Vushtrri” ka theksuar
 • Kinë. 2 djem u rrahën për vdekje nga stafi i shkollës Dy djem kanë vdekur, pasi ata janë rrahur nga një pjesëtar i stafit në një shkollë fillore në jug të Kinës, raportoi media shtetërore kineze. Djemtë, të cilët ishin nxënës në një shkollë private në Yulin City, në rajonin Guangxi Zhuang, vdiqën më vonë në spital, thotë agjencia e lajmeve
 • Fatura "Propaganda homoseksuale" provon se Rusia është e përçarë thotë Jevgeni Mazepin, një avokat dhe lider i një grupi të fushatës të quajtur Batalioni special në Voronezh, një qytet me një milion njerëz 500km në jug të Moskës. Ai i kushton shumë nga koha e tij profesionale dhe e lirë për të mbështetur projekt-ligjin, i cili e ka kaluar tashmë leximin e tij të parë në dhomën
 • Ish-analisti i CIA-s Kanin dhe Volker: Mos luani me ndihmën që SHBA-ja i dha Kosovës dhe Shqipërisë Zoti Kanin thotë se asgjë nuk është zgjidhur në territoret që shtrihen në jug të lumit Sava. Ndalja e konflikteve të viteve ’90 mund të ketë mbyllur një kapitull të përgjakshëm, por nuk ka eliminuar pikëpyetjet dhe pretendimet e popujve ballkanikë mbi hartën politike të gadishullit
 • Topalli takon Erdogan. Turqia një nga partnerët tregtarë më konstantë fokusua në rritjen e bashkëpunimit ekonomik e veçanërisht në projektin e gazsjellësit TAP, që kalon nga Turqia në Greqi dhe Shqipëri për të përfunduar në jug të Italisë. Kryetarja e Kuvendit tha se marrëveshja e firmosur mes Shqipërisë, Italisë dhe Greqisë dhe mbështetja e Turqisë për realizimin e kalimit të këtij
 • Greva e meteorëve plagos 500 persona në Rusi (VIDEO) Pjesa më e madhe e ndikimit u ndje në qytetin e Chelyabinsk, 200 km në jug të Jekaterinburg. "Ajo ishte mjaft e jashtëzakonshme," tha banori Chelyabinsk Polina Zolotarevskaya për BBC News.
 • Ngordh krokodili më i gjatë në botë 4 metër i gjatë peshonte një ton, u kap më pak se 18 muaj më parë nga një ekip i njerëzve trima në jug të Filipineve pasi kishte ngecur në një park të eko-turizmit. Lolong, që besohet të jetë më shumë se 50 vjeç, ra ​​i sëmurë, pasi kishte gëlltitur një litar nailoni rreth tre javë më parë.
 • Berisha: Distanca Tiranë-Elbasan përshkruhet vetëm në 18 minuta bërë, Kryeministri theksoi faktin se, ndërtimi i këtij tuneli është realizimi i ëndrrës shekullore të qytetarëve të Elbasanit, Tiranës dhe gjithë pjesës jug - lindore të vendit, të cilët përfitojnë nga ndërtimi i këtij tuneli në shkurtimin e distancës me kryeqytetin.
 • Përgjegjësia për zhvillimin ekonomik, punësimin, pjesë e axhendës së bashkisë Tiranë kemi disa vepra të rëndësishme publike, ku do të shohim dyfishimin e infrastrukturës në pjesën veriore të qytetit, zgjerimin në pjesën e bulevardit veri – jug dhe rehabilitimin e lumit të Tiranës të cilin asnjë prej jush nuk e ka parë, pasi ndodhet në periferi të qytetit dhe ka qenë një ndër zonat më të ndotura
 • Nuk mund të klonohen 5 kombe shqiptare Berisha në ditën e dytë të punimeve të Konferencës së 49 të Sigurisë në Mynih, mbajti një fjalë në sesionin me temë "Siguria dhe Stabiliteti në Evropën Jug - Lindore dhe Kaukaz". Drejtues i këtij paneli ishte Marti Ahtisaari, ndërsa referues dhe të pranishëm ishin dhe George Ivanov President i Maqedonisë, Presidenti Kroacisë Ivi Josipovic
 • Lindin këlyshë të tigrave të rrallë siberianë (VIDEO) Në kopshtin zoologjik të Jaltës në jug të Ukrainës, kanë lindur disa këlysha tigrash siberianë. Tigrat siberianë janë jashtëzakonisht të rrallë, dhe vetëm disa njihen të jetojnë në gjendje të egër.
 • Busti i Skënderbeut në Gjenevë të Zvicrës. Historia e vendosjes dhe pranimi nga Zvicra të historisë së Gjenevës botuar në vitin 1993, u njoh fakti se emri i Gjenevës e kish prejardhjen nga gjuha ilire që flitej nga një popull që banonte në jug të Ballkanit. (pra nga shqiptarët).
 • Kili. Shpërthen vullkani (VIDEO) Vullkan Copahue shtrihet në kufirin me Argjentinën, dhe në jug të kryeqytetit të Santiagos. Ai filloi të nxjerrë rre të forta të hirit dhe gazit të shtunën. Reja tani është gati 1.