English

Mbytja e anijes turke, vijojnë kërkimet për marinarët

Durrës, 24 tetor, NOA – Një anije turke dhe një shqiptare janë rinisur sot në det për të gjetur trupat e tetë marinarëve turq që humbën jetën në tragjedinë e ndodhur gjatë javës që lamë pas. Anija turke “Renia 1” u mbyt në Adriatik pas një përplasje me tragetin e linjës Durrës-Bari, “Ankara”. Nga përplasja humbën jetën tetë marinarë të anijes “Renia 1” dhe vetëm dy prej anëtarëve të ekuipazhit arritën të shpëtonin. Ende nuk është gjetur asnjë gjurmë nga tytë marinarët e zhdukur në det. Sot për kërkimin e marinarëve janë nisur dy anije; ajo shqiptare “Iliria” dhe anija turke, “Barbaros”. a.k/NOA Në foto: Anija e flotës turke "Barbaros" e ankoruar në portin e Durrësit

KOMENTE