Lajme > Lajme Temash > Media dhe Shtypi > Gazeta Shqiptare
 

Sot

 • Partia Demokratike paraqet 31 amendamente për projektbuxhetin e vitit 2015 Ditën e sot rreth orës 10:00 ka nisur seanca plenare në Kuvend, ku pritet të miratohen ligje të rëndësishme për buxhetin dhe për drejtësinë. Fillimisht është parashikuar të diskutohet projektligji “Për Kontrollin e Lartë të Shtetit”, ndërsa më pas do nisin diskutimet për miratimin e projekt-buxhetit
 • Xhindi: Do ta ndalim rikthimin e regjimit komunist sot e përgjithmonë Xhindi: duke kujtuar të shkuarën e regjimit komunist, ne do ta ndalim rikthimin e tij sot e përgjithmonë Tirana ka përkujtuar dje bijtë dhe bijat e saj që u vranë, burgosën dhe u internuan nga regjimi komunist në Shqipëri.
 • PD:Edi Rama ka caktuar vjedhësin e energjisë, drejtor të energjisë A është ai sot në burg, si dhjetra e qindra hallexhinj që nuk e paguajnë dot energjinë se nuk kanë bukë të hanë, sepse qeveria nuk ka hapur asnjë vend pune por ka mbyllur me mijëra? Jo nuk është në burg, është drejtor, është numri një i Energjisë për Lushnjën.
 • Balla: Vizitë në HEC-in e Rapunit. Investim me vlerë 25 milionë euro. Ndërkohë kryeministri Rama u shpres se sot Librazhdi po jeton një epokë tjetër, ndryshe nga ajo e një viti më parë, kur ccdo gjë ishte në mjerim. Kryeministri Rama: “Ne këtu na kanë parë në të shkuarën bashkë me Taulantin në situata mjerimi dhe rrënimi nga të 4 anët, pa punë, pa infrastrukturë, në këtë zonë
 • Shtresat në nevojë. Ja si do të paguhet energjia dhe si do të shpërndahet ndihma nga shteti Komisioni për Ekonominë dhe Financat zhvilloi sot seancë dëgjimore me Shoqatën e Invalidëve të Punës si dhe vijoi me diskutimin e buxhetit për vitin 2015, të Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë.
 • Basha-Ramës: Dil nga rruga pa krye, dëgjo shqiptarët që vuajnë, ose largohu Kam kënaqësinë dhe nderin e veçantë të falenderoj sot nga zemra, një për një të gjithë shqiptarët që erdhën, u mblodhën dhe protestuan të shtunën në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Dua të falenderoj sindikatat e pavarura, organizatat studentore dhe të shoqërisë civile, që dhanë kontributin e tyre të çmuar për evidentimin e problemeve reale
 • Gratë shtatzëna, a mund të konsumojnë kafeinë dhe sa? Pasojat Siç shkruan Neila, kafeina kalon lirisht tek placenta dhe, meqenëse deri më sot nuk është zbuluar të ketë ndonjë dobi, pra nuk ka nuk ka asnjë dobi, por vetëm rreziqe potenciale, Dr. Joseph Mercola këshillon që gratë shtatzëna apo ato që planifikojnë të mbeten shtatzënë, të shmangin të gjitha format e kafeinës.
 • Bunkeri Antibërthamor(VIDEO) Pesë dyert e blinduara të ‘Objektit 0774” me 106 zyra u hapën sot për publikun e gjerë, duke zbuluar për vizitorët sekrete të së shkuarës, të cilat do të ndërthuren me shumë surpriza të reja artistike, historike dhe muzeore.
 • Basha paralajmëron qeverinë Rama-Meta: Mos luani me durimin e një populli Më shumë shqiptarë të bashkuar si asnjëherë më parë që nga rënia e regjimit diktatorial protestuan sot kundër rritjes së taksave, kundër rritjes së cmimit të energjisë, kundër padrejtësive, paligjshmërisë dhe arbitraritetit ndaj qytetarëve.
 • Protesta e PD-së nis në orën 12-të. Protestuesit nga rrethet zbarkojnë në Tiranë Partia Demokratike do të zbrësë sot në shesh para Kryeministrisë në një tubim paqësor kundër paligjshmërisë që qeverisë dhe gjendjes së vështirë ekonomike në vend.
 • Rama: Republika e Shqipërisë do të jetë gjithmonë në krah dhe në mbështetje të Kosovës Deklarata e dhënë sot pas formimit të koalicionit qeverisës PDK-LDK në Kosovë: Mirëdita! Jam këtu për të përshëndetur zhvillimin e ri dhe të shumëpritur në Kosovë.
 • PD: Buxheti 2015, mangësi në sektorët e Energjisë dhe Bujqësisë Deputetët e Partisë Demokratike në Komisionin e Veprimtarive Prodhuese shqyrtuan sot Buxhetin e vitit 2015, duke u fokusuar në mangësitë e tij për sektorët e Energjisë dhe Bujqësisë. Të dy këta sektorë të rëndësishëm kanë gjetur pak vend në Buxhet, tha deputeti Shehu, dhe ashtu si edhe në politikat e tjera edhe në këto dy sektorë
 • Spitalet pa mjekë. Shëndetsia 2015 me koronarografi falas Të bëjmë fotografimin sot por kur të kthehemi në zbatimin e këtij plani, do ta kthejmë në një situatë tre dimensionale, pasi shkenca zhvillohet dhe përparon. Në qoftë se në QSUT janë bërë 20 koronarografi deri para 2 vitesh, sot për herë të parë kemi bërë 3000.
 • Fuqia e 1.8mld: Adoleshentët, të Rinjtë dhe Transformimi i të Ardhmes tha më tej se me programet e vazhdueshme, edhe në bashkëpunim me UNFPA-në, do të vazhdojmë duke u përqëndruar në zonat periurbane dhe ato rurale, ku edhe sot kemi prani relativisht të kufizuar të ofrimit të kujdesit shëndetësor.
 • Ndërtimi i Xhamisë së Namazgjasë dhe Fondi i Punësimit vitin që po flasim, për ta kthyer vendimin edhe në kuota absolute të kuptueshme, për vitin 2014, kjo tepricë shkon në 2,5 milionë dollarë, të paktën deri sot që flasim. Për vitin që vjen, diferenca prej 5 % do të jetë më shumë se kaq, pra do të shkojë 3,4 apo 5, në varësi të tatimfitimit që paguan biznesi i kësaj industrie
 • Përmbytjet. 3 viktima mbrëmjen e djeshme. Ngrihet shtabi i emergjencës Ndërkohë që sot është gjetur trupi i vajzës. Por mbrëmja e djeshme ka qenë fatale edhe për një të ri në fshatin Skuraj të Kurbinit. 22-vjeçari Liman Balluku ka humbur jetën si pasojë e shembjes së një ure.
 • EURALIUS IV, për “Konsolidimin e sistemit të drejtësisë në Shqipëri” Presidenti i Republikës, njëkohësisht Kryetari i Lartë i Drejtësisë, Sh.T.Z. Bujar Nishani mori pjesë sot në Konferencën e hapjes së projektit EURALIUS IV të financuar nga BE-ja me temë: “Konsolidimi i sistemit të drejtësisë në Shqipëri”.
 • Nishani akordon dekoratën “Nderi i Kombit” Majlinda Kelmendit, kampione bote në sportin e xhudos Unë jam i bindur sot që, çdo shqiptar, kudo ku jeton, është me të vërtetë i lumtur që përmes arritjeve dhe punës së Majlindës, përmes prezantimit të saj në nivelin botëror dhe jo vetëm një herë, por tashmë në mënyrë të konsoliduar
 • Projektbuxheti 2015. Taksat që rriten dhe ato që ulen Besoj se, jemi sot me një dokument që është një instrument rritje, është një instrument zhvillimi, është një instrument punësimi. Sigurisht, që është e pamundur që të flasim për buxhetin dhe të mos flasim për shifrat.
 • Drejtori i Policisë Rrugore rekomandon gjoba të larta për parandalimin e aksidenteve.Rritje e taksimit dhe sigurimit për veturat me timon anglez Sot meqenëse ka një debat ligjor të respektimit të të drejtave të njeriut për këtë aspekt në vendet e BE-së në lidhje me regjistrimin e këtyre mjeteve, do të mund të punohej në kufizimin e regjistrimit të
 • Basha merr pjesë në punimet e asamblesë politike të PPE, në Bruksel Asambleja politike është takimi më i rëndësishëm i Partive Popullore Europiane, formacioni që dominon sot në institucionet e BE dhe vendet anëtare. Z.
 • Çmimi i ri i energjisë: 10.6 lekë për kwh nga 7.7 lekë për kwh Tarifa që paguajnë sot konsumatorët familjarë shqiptarë për konsumin deri në 300 kë është 7.7 lekë/kwh, ndërsa mbi këtë fashë paguajnë 13.
 • Vaksinim antigrip për 13500 punonjës të shëndetësisë vetveten, personelin dhe sidomos pacientët të cilët janë grupe në risk," - tha midis të tjerash Ministri Beqaj, duke shtuar se programi i porsanisur sot (15/11/2014) nga Durrësi do të zgjasë deri më 31 Dhjetor, "pasi edhe rekomandimet e OBSH vlerësojnë se vaksinimi ndaj gripit duhet të bëhet në vjeshtë
 • Dy studime për strehimin social në Shqipëri Ministria e Zhvillimit Urban dhe Turizmit në bashkëpunim me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) prezantuan sot dy studime në lidhje me strehimin social në Shqipëri, përkatësisht: "Analiza
 • Hurma. Konsumimi dhe jo konsumimi i tyre. Përse janë të dobishme Hurma është e njohur për shumë llojshmërinë e saj sa i përket dobive, dhe shkenca ende deri me sot nuk ka arritur që t’i përkufizoje të gjitha dobitë e nxjerra nga ajo. Hurma është e njohur për shumë llojshmërinë e saj sa i përket dobive, dhe shkenca ende deri me sot nuk ka arritur që t’i përkufizoje të gjitha dobitë e nxjerra
 • Rama: U thye një akullnajë e shtresëzuar në dekada Ne shkuam në Beograd me dorën e shtrirë të miqësisë dhe jemi sot më afër se ç’ishim para dy ditësh, edhe pse rruga që duhet të bëjmë për t’u bërë miq të vërtetë është shumë më e gjatë se rruga që bëmë këto dy ditë.
 • Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Preshevë Sot në vitin 2014, 100 vjet pas Luftës së Parë Botërore, që shpërtheu pikërisht në rajonin tonë, Ballkani dhe të gjithë, ne, si pjesë e tij kemi mundësinë historike ta kthejmë këtë moment paqeje, që vjen
 • Tiranë përkujtohet 25 vjetori i rënies së murit të Berlinit "Kjo është një pyetje që i bëjmë sot vetes e duhet t'ia bëjmë atyre, që me heshtjen e tyre, me harresën e tyre, me shpërfilljen e tyre ndaj kësaj date simbolike që e feston gjithë Europa, demaskojnë synimet e tyre për të rivendosur në Shqipëri
 • Ramën do ta presim si Kryeministrin tonë E përditshmja serbe “Kurir” duke iu referuar një interviste të kreut të komunës së Preshevës Ragmi Mustafa për Ora News, nis sot një shkrim me titull “Skandal/Ragmi Mustafa provokon sërish: Do ta presim Ramën si Kryeministër të dytë”.
 • Ndryshimi i Trafikimit të Qenieve Njerëzore në Ballkan Trafikimi i qenieve njerëzore në Ballkan zakonisht organizohej në klubet e natës dhe në shtëpi publike, sot trafikimi i qenieve njëzore në Ballkan ka ndryshuar, viktimat në lokale kryesisht janë të mitrura
 • Lezhë. Kapet nga policia i kërkuari ndërkombëtar Nga Strukurat e Sektorit Kundër Narkotikëve & Trafiqeve të Paligjshme pranë Drejtorisë së Policisë të Qarkut të Lezhës, sot më datën 06.11.2014, rreth orës 11:10, është bërë i mundur arrestimi i shtetasit A.
 • Bumçi: Edi Rama ka përgjegjësi për vrasjen, të japë llogari para qytetarëve Edi Rama është sot para një përgjegjësie publike që e lidh me vrasjen e katërfishtë në Tiranë; Ai duhet të japë llogari para qytetarëve të vendit për këto fakte;
 • 1 janar 2015, fillon skema e re e pensioneve vjet për minatorët, ndërkohë që rrit pensionet dyfish për disa prej tyre dhe për disa të tjerë trefish, krahasuar me trajtimin e veçantë që ata marrin sot. Megjithatë, një pjesë shumë e rëndësishme e skemës dhe e shëndoshjes së skemës së pensioneve janë pensionet e fshatit.
 • Rama: Sfidë Bujqësia e dijes. Paketë fiskale për bujqësinë Qeveria prezantoi sot Paketën për mbështetjen e bujqësisë, e cila parashikon 26 masa lehtësuese të karakterit fiskal për sektorin e bujqësisë, agroindustrisë dhe peshkimit.
 • Rilindje e Alpeve "Kryeministri sapo na la një detyrë për qendrën, për ta kthyer në identitetit, siç janë shtëpitë karakteristike të Kelmendit, jo në këtë nivel që është sot, por që të bëhet shumë atraktive për vizitorët nga mbarë Shqipëria.
 • Zyrat janë tonat, pushteti është i popullit. Luiza Xhuvani jep dorëheqjen Dhimbje për familjarët e atyre, që sot vajtojnë bijtë, që nuk jetojnë më! Sigurisht, dhimbjen e një nëne që sot e ka të pamundur të mbajë fajet e të birit. E kuptoj se, sot, gjëja më e lehtë dhe e thjeshtë është të fajësosh prindërit e familjen e Kostandinit.
 • Robert Papavrami, pedagogu dhe shqiptari i veçantë Robert Papavrami, pedagogu i violinës i disa gjeneratave të artistëve shqiptarë, u nderua sot, nga Kryeministri Edi Rama, me medaljen e mirënjohjes, për kontributin e gjatë në artin shqiptar.
 • Përfundon ndërtimi i rrugës “Pasho Hysa” projektuar arrogancë, për të përkeqësuar një gjendje tashmë të rëndë dhe të papërballueshme por votojnë zgjidhje për hallet e problemet që kanë, zgjidhje që sot Bashkia e Tiranës do të vazhdojë t’ua japë qytetarëve.
 • PD: Bujar Brovina, mbahet në arrest burgu pa prova ligjore Sot jemi para një rasti të pastër të lincimit që po i bëhet qytetarit Bujar Brovina, i cili prej 72 orësh mbahet në arrest burgu pa asnjë provë ligjore. Edi Rama e paraqiti në publik si trofe, si rastin e abuzimit me energjinë, por ekspertët që kanë bërë kontrollin në banesën e tij nuk kanë konstatuar
 • Divjaka me një sërë projektesh Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga Ministri i Mjedisit Lefter Koka dhe deputeti Erjon Braçe ishte sot dhe pa nga afër projektin e realizuar. Ndërhyrjet, të bazuara në këtë projekt, kanë mundësuar rehabilitimin e rrugëve natyrale të Parkut Kombëtar të Divjakës, prej afro 50 kilometër, si
 • Sfidat e BE-së për Krimet e Luftës në Kosovë Edhe pse sot nuk ka ndonjë vlersim të saktë në krimet e luftës në kosovë (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kanë vrarë, ekzekutuar dhe masakruar në format më mizore rreth 15 mijë shqiptarë.
 • Rama: Shoqëria e dijes, rruga e ndryshimit Sot, Norvegjia është jo vetëm vendi i parë për nga ato çka i ka falur natyra, por është edhe vendi i parë për transformimin e pasurive të natyrës në formën e fuqisë hidrike dhe të fuqisë energjetike, të bazuar
 • Tiranë, Unaza e Re. Qëllohet 41 vjeçari me 4 plumba TIRANË - Një atentat ndaj një 41-vjeçari ka ndodhur sot në mbrëmje në Tiranë në zonë e Unazës së Re. I shënjestruari është qëlluar me katër plumba dhe ndodhet në vdekje klinike.
 • Haxhinasto:Kemi qëllim të rrisim sigurinë e qytetarëve “Masat e parashikuara për prishjen e sinjalistikës janë të domosdoshme dhe emergjente, pasi sot përballemi me vjedhjen e sinjalistikës, prishjen e saj, ndërhyrjen nga biznesi përmes reklamave në mënyrë abusive dhe të paligjshme.
 • Reagimi i burrave kur gratë thonë: Jam shtatzënë Sot, në kushtet e emigrimit, burrat kthehen rrallë në shtëpi, mbajnë shënim datat, kanë mësuar të llogarisin kohëzgjatjen normale barrës së zakonshme dhe kur shohin se “nuk u del llogarija” vënë në dyshim
 • Rrugë europiane për Krujën e Fushë Krujën Në Fushë-Krujë kanë nisur punimet edhe për gjimnazin, që, sipas Kryetarit të Bashkisë do të jetë me standarde bashkëkohore, por edhe me një palestër që sot i mungon të rinjve. Duke shfrytëzuar takimin me qytetarë të Fushë Krujës, Kryeministri apeloi edhe një herë për domosdoshmërinë e pagimit të energjisë elektrike të konsumuar
 • Festa e çlirimit në Mirditën që po rilind Një sërë projektesh që kemi diskutuar sot me kryetarin e bashkisë do të vijojnë në funksion të transformimit, në radhë të parë të infrastrukturës shkollore, duke vendosur si pikë referimi gjimnazin e Rrëshenit e pastaj për t’u shtrirë më tutje
 • Terrorizmi Krishterë Duke parë se në ditët e sotëme gjithmonë po flitet për terrorizmin islamik, ku edhe ka marr nje famë globale sot kemi raste edhe të terrorizmit krishter.
 • Rama: UEFA mori një vendim që nuk bën drejtësi Deklarata për shtyp e Kryeministrit Edi Rama lidhur me vendimin e UEFA-s për ndeshjen Serbi-Shqipëri: Sot UEFA mori një vendim që nuk bën drejtësi për çka ndodhi në stadiumin e Beogradit.
 • Vaj Argani. Mrekullitë e tij në përdorim dhe sot mund të thuhet se produktet me vaj argani janë ndër më të suksesshmet dhe më të kërkuarat në treg. Me vajin e arganit mund të keni një lëkurë të shëndetshme dhe të bukur, një fytyrë perfekte, një ngjyrë të këndshme trupi, thonj të shkëlqyeshëm dhe një pamje